تبلیغات
بهداشت محیط زیست - روشهای دفع مواد زائد جامد
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
روشهای دفع مواد زائد جامد
چهارشنبه پنجم خرداد 1395 ساعت ساعت 15 و 14 دقیقه و 53 ثانیه | نوشته ‌شده به دست سیدپور | ( نظرات )
روشهای دفع مواد زائد جامد


 

نویسندگان:اختر کاویانی- طاهره ابراهیم پور
 

روش های دفع زباله
 

روش های معمولی که تاکنون برای دفع زباله بکار گرفته شده است شامل بازیافت، سوزاندن، دفن بهداشتی و تهیه کمپوست با استفاده از سیستمهای سنتی، نیمه صنعتی و مدلهای پیشرفته هوازی و غیر هوازی است. با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی شهرهای کشور و وجود زمین های بایر فراوان در اطراف شهرها و همچنین ویژگی های خاص زباله های شهری در ایران که بیش از 70 درصد آن ها را مواد آلی تشکیل می دهد، روش های سوزاندن، کمپوست و دفن بهداشتی به صورتی که در ابتدا با اجرای سیستم های بازیافت از مبدأ تولید همراه باشد از اهمیت خاصی برخوردار است که در زیر به صورت خلاصه مورد بحث قرار می گیرند:

1- سوزاندن (Incineration)
 

در ایران با توجه به کیفیت زباله های شهری که به بهره وری بازیافت و کودسازی در آن ها زیاد است و نیز با عنایت به وجود زمین های بایر و فراوانی که در اطراف شهرها تناسب خاصی برای دفن بهداشتی زباله دارند، سرمایه گذاری در جهت احداث کارخانه های زباله سوز، توصیه نمی شود. اما از آنجا که آلودگی بیولوژیکی و عفونی زباله های بیمارستانی معمولاً بیش از انواع دیگر زباله ها است، محاسن و معایب سوزاندن زباله با دستگاههای زباله سوز به شرح زیر خلاصه می شود:

محاسن:
 

* این روش مؤثرترین روش دفع زباله است که در مقایسه با سایر روشهای دفع، به زمین کمتری نیاز دارد. خاکستر باقیمانده به علت عاری بودن از مواد آلی و باکتری ها از نظر بهداشتی مخاطره آمیز نبوده و قابل دفن است.
* آب و هوا و تغییرات جوی تقریباً تأثیر مهمی در این روش ندارد.
* سوزاندن زباله در دستگاه های زباله سوز منافع جنبی نظیر استفاده از حرارت ایجاد شده برای گرم کردن بویلرها و در نتیجه تولید انرژی به دنبال دارد.

معایب:
 

* این روش در مقایسه با سایر روش ها به سرمایه گذاری و هزینه ی اولیه بیشتری نیاز دارد.
* این روش ایجاد بو، دود و آلودگی هوا می نماید که عموماً مورد اعتراض مردم است.
* این روش به کارکنان کارآزموده و افراد مجرب برای بهره برداری و نگهداری از دستگاه های زباله سوز نیاز دارد.
* هزینه نگهداری و تعمیرات در این روش بیش از سایر روشهای دفع زباله است.
* این روش برای دفع مواد زاید خطرناک نظیر مواد رادیواکتیو و مواد قابل انفجار روش مناسبی نیست.

کمپوست:
 

تعریف کلمه کمپوست - عبارت است از تجزیه ی کنترل شده ی مواد آلی در حرارت و رطوبت مناسب به وسیله باکتری ها، قارچ ها، کپک ها و سایر میکروارگانیسم های هوازی و یا غیر هوازی. کمپوست دارای درصد زیادی هوموس است. هوموس اصلاح کننده ی خاک بوده و باعث بهبود شرایط زندگی و عملکرد موجودات خاک می شود. نکته مهم اینکه هوموس حاوی مقدار زیادی مواد ازته می باشد که به تدریج در خاک آزاد شده و در اختیار گیاه قرار می گیرد.
عوامل مؤثر در تهیه ی کود از زباله:
* رطوبت توده ی کمپوست بایستی بین 50 تا 60 درصد باشد.
* تأمین اکسیژن مورد نیاز برای تجزیه ی مواد (هوادهی).
* درجه ی حرارت مورد نیاز برای تجزیه مواد حدود 60 درجه سانتی گراد است.
* همگن بودن مواد به منظور کنترل عمل تجزیه.
* تنظیم نسبت (این نسبت باید حدود 30 باشد).
* ابعاد و قطعات موادی که باید تجزیه گردند هر چه کوچکتر باشد، مجموع سطح آنها بیشتر شده و در نتیجه سطح تماس آنها با میکروارگانیسم افزایش می یابد.

2- کمپوست یا کود گیاهی
 

* تهیه ی بیوکمپوست از فضولات شهری در مقایسه با سایر روشهای دفن زباله، بخصوص سوزاندن، ارزان تر و اقتصادی تر است، بطوری که در حوالی شهرها با سرمایه گذاری کمی می توان کودهای مناسبی جهت توسعه ی فضای سبز شهری و یا به منظور فروش تهیه نمود. یادآور می شود که به علت گنجایش نسبتاً زیاد تأسیسات تهیه کمپوست و نیز محدودیت حجم تولید و الزام به رعایت زمان تبدیل مواد آلی زباله به کمپوست، نمی توان کلیه زباله های شهری را به کود کمپوست تبدیل کرد، بلکه استفاده از روشهای دیگر دفع زباله نظیر دفن بهداشتی نیز یک مسأله ای اجتناب ناپذیر است. از آنجا که بیش از 70 درصد از زباله های شهری در ایران را مواد آلی تشکیل می دهند تولید بیوکمپوست می تواند به خوبی درصد برنامه های بازیافت و دفع بهداشتی زباله در کشور ما قرار گیرد.

دفن بهداشتی زباله:
 

* دفن بهداشتی زباله عبارت است از انتقال مواد زاید جامد به محل ویژه ی دفن آنها در دل خاک به نحوی که خطری متوجه محیط زیست نشود. این روش متداول ترین روش دفن زباله در جهان است. عملیات دفن بهداشتی زباله شامل چهار مرحله ی زیر است:
1- ریختن زباله در یک وضع کنترل شده.
2- پراکندن و فشردگی زباله در یک لایه نازک برای حجم مواد (به ضخامت حدود 2 متر).
3- پوشاندن مواد با یک لایه ی خاک به ضخامت حدود 20 سانتی متر.
4- پوشش لایه ی نهایی زباله به ضخامت حدود 60 سانتی متر با خاک.
دفن بهداشتی زباله یک روش کاملاً قابل قبول و مطمئن برای دفع زباله های شهری است و به عنوان یک جایگزین در مقابل تلنبار کردن زباله مطرح است. پوشاندن مواد در دفن بهداشتی زباله به طور مؤثر از تماس حشرات، جوندگان، حیوانات دیگر و پرندگان با زباله ها جلوگیری به عمل می آورد. لایه ی پوششی خاک همچنین از تبادل هوا و مواد زاید جلوگیری کرده و مقدار آب سطحی را که ممکن است به داخل محل دفن نفوذ کند به حداقل می رساند. ضخامت لایه ی خاکی که برای پوشش روزانه ی مواد به کار می رود بایستی حداقل 15 سانتی متر و پوشش نهایی خاک در روی شیارهای زباله 60 سانتی متر باشد تا از نظر ایجاد و یا نشت گازهای تولیدی در اعماق و یا سطح زمین کنترل لازم به عمل آید.

انتخاب محل دفن زباله
 

به طور خلاصه فاکتورهای مهمی که در انتخاب محل دفن زباله باید مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از توجه به بهداشت و سلامت عمومی، سطح زمین مورد نیاز، توپوگرافی منطقه، مطالعات هیدرولوژی و زمین شناسی جایگاه، قابلیت دسترسی به خاک پوششی مناسب، قابلیت دسترسی به محل دفن، فاصله شهر تا محل دفن، رعایت جهت بادهای غالب، زهکشی محل دفن، هزینه ها و استفاده های آتی از زمین و توجه خاص هر طرح جامع توسعه شهری.
انتخاب زمین مورد نیاز مناسب برای دفن زباله های شهری، مهمترین عمل در دفن بهداشتی محسوب می شود که باید با دقت کافی و همکاری ادارات و موسساتی چون حفاظت محیط زیست، بهداشت محیط، سازمان آب منطقه ای، سرجنگلداری، کشاورزی و منابع طبیعی و نیز با تشریک مساعی شهرداری ها انجام شود. محل دفن بهداشتی زباله باید حداقل به مدت 25 سال محاسبه شده و در جهت توسعه شهر نباشد. این امر هم از نظر ایجاد ترافیک ناشی از رفت و آمد کامیون های زباله کش و هم از نظر مسائلی که در اجرای عملیات در محل دفن مورد توجه است، حائز اهمیت است. انتخاب نوع زمین برای طراحی دفن بهداشتی زباله و عملیات بهره برداری و نیز ابزار مورد نیاز تأثیر بسیار مستقیمی در این مورد دارد.

روش های مختلف دفن بهداشتی زباله
 

روش های مختلف دفن بهداشتی زباله بر حسب موقعیت جغرافیایی، سطح آبهای زیرزمینی و میزان خاک قابل دسترس برای پوشش زباله بسیار متفاوت است. قابل ذکر است که توضیح کامل یکایک این روشها از حوصله ی ای گفتار، خارج بوده و تنها به شرح کلی روشهای مسطح، سراشیبی، ترانشه ای اکتفا می گردد.

الف - روش مسطح Area Method
 

از این روش در موقعی استفاده می شود که زمین برای گودبرداری، مناسب نباشد در این روش زباله ها بعد از تخلیه به صورت نوارهای باریکی به ضخامت 75- 40 سانتی متر در روی زمین تسطیح گردیده و لایه های زباله فشرده می شوند تا ضخامت آنها به 300-180 سانتی متر برسد. از این مرحله به بعد روی لایه های آماده شده قشری از خاک به ضخامت 30-15 گسترده و فشرده می شوند.

ب - روش سراشیبی Ramp Method
 

اغلب در مواردی که مقدار کمی خاک برای پوشش زباله در دسترس باشد از روش سراشیبی استفاده می نمایند. اصولاً مساعدترین منطقه برای عملیات دفن بهداشتی زباله در این روش، مناطق کوهستانی با شیب کم است، که خوشبختانه به وفور در کشور ما یافت می شود. در این عملیات جایگزینی و فشردن مواد به روش قبلی صورت گرفته و خاک لازم برای پوشاندن زباله از قسمتهای دیگر محل تأمین می گردد.

ج - روش ترانشه ای یا گودای Trench Method
 

* این روش در مناطقی که خاک به عمق کافی در دسترس بوده و سطح آبهای زیرزمینی به کفایت پایین است مورد استفاده قرار می گیرد. بدین ترتیب ترانشه هایی به طول 30-12، عمق 4-1 و عرض 15- 4/5 متر حفر می شود. از این پس زباله در ترانشه هایی که از قبل آماده شده است تخلیه گردیده و به صورت لایه های نازکی که معمولاً بین 200-150 سانتی متر است فشرده می گردد.
* ارتفاع این لایه ها بایستی حداکثر به 2/5 - 2 متر رسیده و در صورت لزوم با قشری از خاک به ضخامت 30 - 10 سانتی متر پوشیده شوند.
* بازیافت مواد
* یکی از مهمترین اهداف در پردازش مواد زاید جامد، بازیافت و جداسازی ترکیبات با ارزش از داخل زباله و تبدیل آن به مواد اولیه می باشد. امروزه تکنیک های مختلفی در جهان برای تفکیک و جداسازی اجزای ترکیبی مواد زاید جامد توسعه یافته اند که از مهمترین این تکنیک ها می توان به دو روش عمده ی تفکیک از مبدأ تولید و تفکیک در مقصد که در زیر به آن پرداخته خواهد شد، اشاره کرد.

الف - تفکیک از مبدأ تولید
 

* روش جداسازی و تفکیک در مبدأ یکی از مهمترین و کم هزینه ترین روش های جداسازی و تفکیک مواد زاید، محسوب می شود.
* در این روش، زایدات قابل بازیافت پس از جداسازی در منزل جهت ذخیره سازی به ظروف ویژه ای که بدین منظور در محیط های مسکونی، نصب شده است، منتقل و سپس توسط سرویس های ویژه و منظم از محل تولید به محل تبدیل، حمل می گردند. یکی از محسّنات این روش عدم اختلاط و آلودگی مواد زاید قابل بازیافت با هم و در نتیجه عدم نیاز به ضدعفونی و شستشوی مضاعف و همچنین صرف هزینه های مازاد است.

ب - تفکیک در مقصد
 

* روش جداسازی و یا تفکیک در مقصد نیز یکی دیگر از روشهای بازیافت و جداسازی مواد زائد به حساب می آید. در این روش زایدات قابل بازیافت پس از ورود به مراکز انتقال و یا دفع به توسط روش سنتی و با صرف نیروی انسانی و یا توسط انواع سیستم های مکانیزه همانند سرند، آهنربا، تونل باد و ... از داخل مواد تفکیک و جداسازی می گردند. بطور کلی هر کارخانه ی بازیافت و تبدیل مواد زاید جامد از سه قسمت اساسی زیر تشکیل شده است:
1- قسمت دریافت مواد
2- قسمت جداسازی
3- قسمت آماده سازی محصول و تولید
از نظر کلی تمام موادی را که مصرف کنندگان به دور می ریزند می توان بازیابی کرد. در عمل بین کمیت و کیفیت این مواد تفاوت وجود دارد. موادی که برای بازیابی و برگشت به صورت مواد اصلی نامناسب هستند موادی می باشند که عناصر تشکیل دهنده ی آنها بسیار متفاوت بوده و نامرغوب می باشند. از این رو مدیریت مواد زاید جامد با دارا بودن اهداف مشخص در مورد مقداری از زباله که باید بازیابی شده و یا به روش های دیگر دفع، تحویل گردد، قادر به ارائه ی سیستم مشخصی از بکارگیری و استفاده ی مجدد این مواد خواهد بود. با توجه به میزان مواد تشکیل دهنده زباله، میزان بازیافت آنها نیز در هر کشوری بر حسب سیاست گذاری ها و وضعیت اقتصادی و نیاز به منابع، تفاوت دارد.
* در کشور ما با 20 توجه به این که درصد مواد بازیافتی شامل کاغذ، کارتن، پلاستیک، شیشه و فلزات و نیز حدود 70 درصد آنها شامل مواد قابل کمپوست می باشد، لذا اتخاذ سیستم بازیافت از مبدأ یک تحول اساسی در مدیریت مواد زاید جامد خواهد بود. قابل ذکر است که در حال حاضر بازیافت از زباله های بیمارستانی و مراکز بهداشتی ممنوع می باشد.
بهینه سازی مدیریت مواد زاید جامد شهری:
* در این زمینه انجام مدیریت صحیح مواد زاید جامد و از آن جمله توجه به تولید زباله ی کمتر در محور بازیافت از مبدأ تولید، جمع آوری و دفع صحیح اینگونه مواد که در واقع ارکان اصلی بهینه سازی این مدیریت را تشکیل می دهد از ضروریات امر است. توجه به رفاه پرسنلی، تهیه ی قانون صحیح و عاری از نقص مدیریت پس مانده ها و وابستگی به خارج از جمله مواردی است که بایستی در برنامه ی مدیریت زایدات شهری کشور مدنظر قرار گیرد. بدین ترتیب آنچه مسلم است بهره گیری از تجربه های کسب شده شهرداری های کشور طی سالهای اخیر می باشد که قادر است با توجه به محاسن و معایب آن راهکارهای اساسی و خطوط اصلی روند این مدیریت را در سال های آتی ترسیم نماید.

مواردی چند از راه کارهای اساسی در بهینه سازی مدیریت زایدات:
 

* انجام مطالعات لازم برای بررسی وضعیت جمع آوری و دفع زباله در شهرهای مختلف کشور با توجه خاص بر اصول تولید زباله ی کمتر.
* تهیه ی مقدمات تدوین، ارائه و تصویب قوانین و استانداردهای لازم در این زمینه با توجه خاص بر مواد زاید سمی و خطرناک بویژه زباله مراکز بهداشتی درمانی کشور.
* برگزاری سمینارها و آموزش های لازم برای کادر خدمات شهری در شهرداری های کشور
* تأمین اعتبارات لازم برای بهبود بهداشت محیط شهرها از طریق وزارت کشور به ویژه توسعه صنایع بیو کمپوست
* انجام اقدامات اساسی در برای تأمین ماشین آلات مورد نیاز به منظور مکانیزه نمودن روش های جدید جمع آوری و دفع مواد زاید
* انجام هماهنگی های لازم برای تأمین اعتبارات مورد نیاز به منظور احداث کارخانه های بیو کمپوست و بازیافت از مبدأ تولید از طریق سیستم بانکی کشور
* تهیه ی دستورالعمل ها و بخشنامه های لازم جهت بهبود مدیریت مواد زاید جامد و جلوگیری و ممانعت از بازیافت غیر بهداشتی مواد زاید در شهرها
منبع:
مواد زائد جامد - دکتر قاسم علی عمرانی.
مواد زائد جامد - دکتر کامیار یغمائیان.
منبع: نشریه پیام پزشک، شماره

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
cialis on internet سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 ساعت 04 و 02 دقیقه و 22 ثانیه

Amazing all kinds of very good knowledge!
viagra cialis levitra cialis wir preise cialis 5 mg scheda tecnica cialis kamagra levitra trusted tabled cialis softabs click now cialis from canada low cost cialis 20mg buy generic cialis cialis tadalafil buy cheap cialis in uk
http://eqimtrac.strikingly.com/ دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 ساعت 13 و 09 دقیقه و 42 ثانیه

Thanks a lot! Very good information!
prix cialis once a da cialis generico en mexico cialis therapie cialis 5 mg scheda tecnica cialis para que sirve cialis dosage amounts how to buy cialis online usa cialis price thailand cialis australia org cialis price in bangalore
http://esalag.strikingly.com/ یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 ساعت 23 و 05 دقیقه و 31 ثانیه

You made your position very effectively.!
free cialis cialis italia gratis generic cialis review uk order cialis from india cialis online cialis official site achat cialis en suisse cialis 5 mg effetti collateral we like it safe cheap cialis generic cialis in vietnam
http://condaiher.strikingly.com/ شنبه بیست و پنجم خرداد 1398 ساعت 04 و 45 دقیقه و 56 ثانیه

You actually expressed this terrifically!
buy cialis cialis 5mg cilas american pharmacy cialis cialis online deutschland cialis with 2 days delivery cialis soft tabs for sale cialis 5 mg effetti collateral purchase once a day cialis cialis tablets for sale
http://siwiga.strikingly.com/ جمعه بیست و چهارم خرداد 1398 ساعت 00 و 16 دقیقه و 40 ثانیه

Many thanks, I appreciate this.
cialis 200 dollar savings card cialis with 2 days delivery compare prices cialis uk cialis 100 mg 30 tablet generic cialis pro trusted tabled cialis softabs cialis patent expiration prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 mg buy cialis pas cher paris
viagra medicine information in hindi چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 ساعت 17 و 02 دقیقه و 02 ثانیه

I am not sure where you're getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.
http://canadianorderpharmacy.com/ شنبه بیست و چهارم فروردین 1398 ساعت 02 و 36 دقیقه و 45 ثانیه

Cheers! Loads of postings.

drugs for sale on internet northwest pharmacies in canada canadian pharmacy cialis pharmacy canada 24 are canadian online pharmacies safe drugs for sale in mexico cialis canadian pharmacy canadian drugstore canadian pharmacies stendra canadian pharmacies online prescriptions
Cialis pills جمعه شانزدهم آذر 1397 ساعت 09 و 09 دقیقه و 48 ثانیه

You actually said that perfectly!
trusted tabled cialis softabs legalidad de comprar cialis cialis per paypa cialis herbs price cialis best wow cialis tadalafil 100mg cialis baratos compran uk cialis tadalafil cialis coupons achat cialis en itali
buy cialis online without a prescription پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 ساعت 14 و 03 دقیقه و 12 ثانیه

Many thanks, I enjoy it!
buy original cialis online prescriptions cialis we recommend cialis info cialis arginine interactio cost of cialis cvs cialis sale online side effects for cialis cialis lowest price cialis 100 mg 30 tablet cialis 20mg preis cf
buy cialis pills online چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 ساعت 17 و 58 دقیقه و 00 ثانیه

You said that perfectly!
cialis online deutschland sublingual cialis online cialis sale online how to buy cialis online usa cialis 50 mg soft tab cialis taglich cialis usa cost cialis alternative rx cialis para comprar where cheapest cialis
Cialis online چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 ساعت 04 و 52 دقیقه و 52 ثانیه

Good forum posts. Thanks.
cialis usa cost cialis 30 day sample where to buy cialis in ontario chinese cialis 50 mg we choice cialis pfizer india cialis generico cialis pills buy cialis online cheapest cialis uk wow cialis tadalafil 100mg
buy cialis with no prescription سه شنبه سیزدهم آذر 1397 ساعت 06 و 26 دقیقه و 22 ثانیه

Thanks! Ample postings!

miglior cialis generico cialis daily new zealand enter site 20 mg cialis cost costo in farmacia cialis cialis coupon rx cialis para comprar tadalafil 20 mg safe dosage for cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis para que sirve
Buy cialis online یکشنبه یازدهم آذر 1397 ساعت 17 و 54 دقیقه و 54 ثانیه

Incredible a good deal of great info!
cialis 50 mg soft tab free generic cialis cialis pas cher paris cialis generic availability wow look it cialis mexico bulk cialis order generic cialis online cialis wir preise cialis 5 mg schweiz cialis 5 mg para diabeticos
buy cialis us pharmacy یکشنبه یازدهم آذر 1397 ساعت 05 و 40 دقیقه و 28 ثانیه

You said it really well!
look here cialis cheap canada cialis 5mg cialis super kamagra cialis 5 effetti collaterali cialis online napol warnings for cialis cialis 5mg click here cialis daily uk canadian discount cialis cialis 10 doctissimo
Cialis pills شنبه دهم آذر 1397 ساعت 18 و 21 دقیقه و 09 ثانیه

You've made your position extremely effectively.!
cialis in sconto cialis kaufen wo cialis 5mg prix cialis 30 day trial coupon cialis generico en mexico generic cialis at walmart cialis generico postepay cialis 20 mg cut in half ou trouver cialis sur le net cialis super kamagra
buy cialis online us pharmacy شنبه دهم آذر 1397 ساعت 05 و 17 دقیقه و 36 ثانیه

Cheers. I appreciate it.
opinioni cialis generico cialis tadalafil 40 mg cialis what if i take how to purchase cialis on line cialis prezzo al pubblico cialis taglich buy cialis uk no prescription buy cheap cialis in uk look here cialis cheap canada cialis patentablauf in deutschland
buy cialis cheap جمعه نهم آذر 1397 ساعت 18 و 01 دقیقه و 02 ثانیه

Position nicely utilized!!
cialis 5 mg scheda tecnica how do cialis pills work cialis prezzo di mercato cialis online holland generic low dose cialis cialis efficacit compare prices cialis uk price cialis per pill cialis online napol precios de cialis generico
buy cialis pills جمعه نهم آذر 1397 ساعت 06 و 15 دقیقه و 34 ثانیه

Kudos! Loads of postings!

discount cialis cialis coupon online prescriptions cialis dose size of cialis get cheap cialis how to purchase cialis on line usa cialis online the best choice cialis woman cialis online napol deutschland cialis online
Cialis generic پنجشنبه هشتم آذر 1397 ساعت 18 و 58 دقیقه و 09 ثانیه

Thanks, I like it!
low dose cialis blood pressure viagra vs cialis enter site natural cialis cialis prices tadalafil 20 mg cialis authentique suisse american pharmacy cialis sublingual cialis online acquistare cialis internet link for you cialis price
Cialis canada پنجشنبه هشتم آذر 1397 ساعت 07 و 10 دقیقه و 53 ثانیه

You expressed this exceptionally well!
cialis daily reviews order a sample of cialis cialis pills boards prix de cialis when can i take another cialis generic cialis at the pharmacy cialis dosage recommendations tadalafil 10 mg canadian discount cialis cialis authentique suisse
Cialis canada چهارشنبه هفتم آذر 1397 ساعت 06 و 37 دقیقه و 24 ثانیه

Appreciate it. An abundance of material!

buying cialis in colombia overnight cialis tadalafil look here cialis cheap canada we use it cialis online store 40 mg cialis what if i take generic cialis 20mg uk cialis super kamagra discount cialis tadalafil 20mg cialis generique
buy cheap cialis coupon چهارشنبه یازدهم مهر 1397 ساعت 00 و 52 دقیقه و 33 ثانیه

Beneficial facts. Thanks a lot.
cialis mit grapefruitsaft acquisto online cialis cialis online nederland cialis dosage recommendations cialis canadian drugs viagra vs cialis look here cialis cheap canada bulk cialis generic cialis 20mg uk look here cialis cheap canada
buy cialis online best price دوشنبه نهم مهر 1397 ساعت 00 و 34 دقیقه و 35 ثانیه

Fine facts. Regards.
cialis 5 effetti collaterali cialis dosage amounts ou acheter du cialis pas cher cialis e hiv cialis coupon cialis pills cialis dosage cialis pills price each achat cialis en europe cialis generika in deutschland kaufen
canadian pharmaceuticals nafta یکشنبه یکم مهر 1397 ساعت 04 و 18 دقیقه و 29 ثانیه

Kudos! I enjoy it.
cialis from canada canada drugs online online canadian pharmacy online pharmacies of canada canadian pharmacies online prescriptions canadian rx northwest pharmacies mail order canadian pharmaceuticals stocks canadian drug store online drug store
http://buycialisky.com/ چهارشنبه بیست و هشتم شهریور 1397 ساعت 01 و 10 دقیقه و 34 ثانیه

Fantastic advice. Thanks!
click here take cialis cialis vs viagra cialis generico en mexico prix cialis once a da no prescription cialis cheap enter site very cheap cialis cialis online nederland cialis cipla best buy cialis patent expiration cialis lowest price
cialisvbuy.com پنجشنبه پانزدهم شهریور 1397 ساعت 17 و 08 دقیقه و 56 ثانیه

Well expressed genuinely. !
cialis 20mg prix en pharmacie canada discount drugs cialis low cost cialis 20mg cialis 05 cialis prezzo al pubblico cialis 10 doctissimo dosagem ideal cialis achat cialis en suisse cialis prices in england cialis patent expiration
Buy viagra online سه شنبه سیزدهم شهریور 1397 ساعت 11 و 53 دقیقه و 12 ثانیه

Truly a lot of awesome advice!
buy viagra online nz buy viagra online online get online prescription for viagra viagra online with prescription where can i buy viagra without buy viagra online safe where can you buy viagra uk order sildenafil viagra 100mg pharmacy viagra prices
http://cialisvi.com/ دوشنبه دوازدهم شهریور 1397 ساعت 09 و 49 دقیقه و 08 ثانیه

Cheers, A good amount of knowledge!

we use it 50 mg cialis dose click here take cialis dose size of cialis cialis online canadian drugs generic cialis india cialis 100mg cost we like it cialis soft gel cialis in sconto cialis canada cialis side effects dangers
http://viagrayosale.com/ یکشنبه یازدهم شهریور 1397 ساعت 18 و 15 دقیقه و 00 ثانیه

Cheers! I like this!
cialis uk next day cialis rckenschmerzen purchasing cialis on the internet we use it 50 mg cialis dose prices for cialis 50mg walgreens price for cialis order generic cialis online cialis rckenschmerzen we recommend cialis info cialis prezzo al pubblico
http://viabiovit.com/viagra-dosages-men.html سه شنبه بیست و سوم مرداد 1397 ساعت 06 و 48 دقیقه و 06 ثانیه

Nicely put, Regards.
buy sildenafil viagra viagra uk online generic levitra how to get viagra with prescription where to buy real viagra online buy viagra no prescription buy generic viagra online usa cheap online pharmacy no prescription buy cheap viagra uk online prescription for viagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------