تبلیغات
بهداشت محیط زیست - تعریف سلامتی در طب چینی و طب غربی
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
تعریف سلامتی در طب چینی و طب غربی
جمعه چهارم بهمن 1392 ساعت ساعت 11 و 56 دقیقه و 57 ثانیه | نوشته ‌شده به دست سیدپور | ( نظرات )

تعریف سلامتی و اعضای بدن از نظر طب چینی و مقایسه با طب غربی:
وقتی تمامی ارگانهای بدن به شكل متعادل انجام پذیرد بدن انسان در سلامت، تعادل و پایداری می ماند. چینی ها نمی توانند آن طور كه در دنیای غرب معمول و متداول است سلامتی را اندازه بگیرند.
سلامتی معجونی از واحدهای قابل اندازه گیری از قبیل میزان مواد شیمیایی در داخل خون و ادرار نیست. در غرب سلامتی را می توان مستقل از بیماری تفسیر نمود. یعنی سلامتی یک حقیقت روشن است كه حالت تئوری دارد و در آن حالت هیچ یک از علائم بدنی غیر طبیعی نیستند و نشان دهنده ی تعادل است.


در تصور وسیع تر از فرهنگ چینی، سلامتی را احساس خوب بودن و میزان بودن با، طبیعت، اجتماع، فامیل و خویشتن را مطرح می کنند که از محدوده طب فراتر می رود. دراین جا درباره ی دامنه ی پیچیده ی ارزشهای عقیدتی چینی، درك هدف فلسفی آن و روابط شخصی و همچنین موقعیت اقتصادی ،اجتماعی نیز بحث و گفتگو می کنیم.
جزئیات و دقت طب چینی در درك عدم هماهنگی، در قدرت تشخیص علائم و نشانه های الگوئی كه مبنای درمان قرار می گیرد پنهان می باشد.این نظریه سلامتی، تلاشی است كه از كاربرد درمان استخراج و درک می گردد. برای مثال در راه پیداكردن درمان برای علائم تورم یا خیز(افزایش تجمع مایعات در بافت ها) چینی ها تئوری حركت هماهنگ مایعات در بدن را به فرمول در آورده اند.
آن ها در ابتدا بیماران سالم را مورد مطالعه قرار نداده اند. آن ها از درک یک عدم هماهنگی شروع كرده اند تا به درک خود هماهنگی برسند. تمایل افكار چینی بیشتر به جستجوی دینامیک كاركرد فعالیت است تا جستجوی ساختمان بدنی ثابت كه فعالیت ها را انجام می دهد.
به همین علت عضوی كه برای چینی ها به عنوان كبد شناخته شده كاملا با كبدی كه درغرب می شناسند متفاوت است . كبد چینی ها توسط كاركردهایی كه با آن ارتباط دارد تعریف می گردد.
در حالی كه غربی ها كبد را با ساختمان فیزیكی آن توصیف می نمایند. این اختلاف فاز و جدایی در نیل عقیدتی، پزشكی چین را قادر می سازد كه احشایی را تعریف و مشخص نمایند كه در غرب شناخته نشده است.
برعكس ارگانها یا غددی كه در پزشكی غربی به طور روشن و واضح شناسایی شده است برای طب چینی ناشناخته می باشد.غیر ممكن است كه بتوانیم در سیستم چینی طبقه بندی های غربی را بخوانیم.
یك مقام غربی كه در طب چینی تخصص دارد به طور اشاره بیان می كند كه "غدد درون ریز"(اندوكرین) توسط طب چینی شناخته نشده و به همین علت مورد ملاحظه قرار نگرفته است.
دكتر كاپچاک در ادامه این طور بیان می كند. به نظر من غده ی تیروئید را باید با قلب در سیستم طبقه بندی دوازده گانه ارگانهای داخلی بدن ارتباط داد (به همین ترتیب غده فوق كلیوی آدرنال را متعلق به كلیه ها دانست).
طب چینی یک سیستم فكری تسلسلی است كه برای ارزشیابی به عنوان یک ساختار اندیشمند نیازی به طب غربی ندارد. برای درک و فهم و نزدیک شدن به عقاید چینی باید ببینیم آیا این تصورات و عقاید چینی ،عقاید منطقی و پایداری هستند یا خیر و نباید آن ها را چون شباهتی با عقاید غربی ندارند كنار گذاشت و یا به این علت که با سبب شناسی غربی تطبیق نمی كنند از آن ها دوری جست.
سیستم طب چینی تداومی عمیق دارد و مركب از تمامی تظاهرات قابل مشاهده بدنی است كه به مجموعه ای از كاركردها و روابط متخصصین،طب چینی را قادر می سازد تا یك عدم هماهنگی را تشخیص داده و درمان نمایند.
عقاید و نظریات چینی را در یک ساختار كلینیكی خیلی آسانتر می توان سنجید. وقتی به روش های غربی می توان عمل كرد كه موثر بودن آنها در عمل ثابت شود ولی این كار در تكنیک های چینی انجام شده و نتایج آن نشان داده است كه طب چینی به طور خیلی موثر اثر می نماید.
همان طور كه در بخش درمان خارج از چهار چوب فرضیه های غربی حاصل می شود. مثلاً طب سوزنی می تواند نا هنجاریهایی با اختلالات تیروئید را درمان كند كه در اغلب موارد این درمان از راه بیو شیمی و یا جراحی در طب غربی انجام می گیرد.
اما پزشك چینی ممكن است از راه درمان  ارگان قلبی، معالجه موثری برای تیروئید انجام دهد. و یا می توان بسته به شكل كلی و تمامی علائم، درمان را از طریق درمان ارگان كبد ،طحال، وكلیه و یا تركیبی از این احشا یا ارگانها در طب چینی انجام داد.
این دو سیستم درمانی(طب چینی و غربی)، بدن را به شكل متفاوتی در نظر می گیرند و بین آن ها هیچ رابطه ساده ای وجود ندارد. عدم وجود تئوری آناتومیك (تشریحی) درسیستم چینی به این معنی نیست كه این سیستم غیر علمی است، بلكه به این معنی است كه یك سیستم علمی دیگر به جای آن موجود است: یعنی در یکی سیستم غربی و در دیگری سیستم شرقی حاكم است.
تشریح احشایی كه در زیر بحث می شود، تشریح مترادف چینی ها نیست بلكه در مقابل آن می باشد:
در سیستم چینی ها همیشه احشاء یا ارگانهای بدن را با مراجعه به كاركرد و رابطه ی آنها با مواد اساسی بدن و سایر قسمتهای آن مورد بحث قرار می دهند.
در حقیقت تنها از طریق این روابط است كه یك عضو را می توان تعریف كرد. (منشاء این بحث و گفتگو در "نی چینگ"است كه اغلب پرسش ها از آنجا ناشی می شود).
روابطی كه در اینجا مورد بحث قرار گرفته عاملی است كه برای درک كلینیكی "الگوهای" بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.
درطب چینی پنج عضو "یین"(وو-زانگ) و شش عضو "یانگ" تعریف می شود:
احشاء "یین" عبارتند از:قلب،ریتین(ریه)،طحال،کبد،کلیه ها،برخی موارد پریکارد به عنوان عضو ششم "یین" مورد ملاحظه قرار می گیرید.
كاركرد احشا "یین" عبارت است از : ایجاد، انتقا ل، تنظیم، و ذخیرۀ مواد اساسی بدن كه "چی" ،خون، جینگ یا جوهره زندگی- شن(اسپریت) و مایعات هستند.
شش عضو"یانگ" عبارتنداز: كیسه صفرا، معده، روده كوچك، روده بزرگ، مثانه و سه محفظه حرارتی.
وظیفه ی احشا "یانگ "عبارت است از:دریافت،گوارش و جذب قسمت از موادغذایی كه تبدیل به مواد اساسی بدن می شوند و  باعث حمل و نقل و دفع قسمت غیر قابل مصرف آنها به خارج بدن می شوند.
از آنجا كه احشا "یین" در قسمت عمیق تر داخل بدن قرار گرفته اند تصور بر این است كه "یین" هستند و در مقابل احشا "یانگ" بیشتر در طرف سطحی تر بدن واقع شده اند. عموماً در تئوری های پزشكی و عمل، احشا "یین" مهم تر از گروه"یانگ" هستند.
دركتاب های كلاسیك سنتی از شش عضو مختلفه دیگر نیز نامبرده شده است كه عبارتند از: مغز انسان،مغز استخوان، استخوانها، عروق خونی، رحم و كیسه صفرا. كیسه صفرا هم به عنوان یك عضو "یانگ" شناخته شده و هم یك عضو مختلفه و این ارگان را به این خاطر "یانگ" می دانند زیرا در شكستن مواد ناخالص غذایی مشاركت دارد و نیز عضو مختلف است زیرا تنها عضوی در احشاء "یانگ" است كه محتوی یك ماده خالص یا صفرا است.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
cheap viagra pills canada چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 ساعت 17 و 02 دقیقه و 11 ثانیه

Hi there, I found your website by means of Google even as looking for a comparable topic, your website came up, it looks good. I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, simply became alert to your blog thru Google, and located that it is truly informative. I'm going to watch out for brussels. I'll be grateful for those who continue this in future. Many other folks might be benefited out of your writing. Cheers!
http://reyesirjwmntqmv.sosblogs.com سه شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1396 ساعت 13 و 29 دقیقه و 08 ثانیه
Wow, this article is nice, my younger sister is analyzing these things, therefore I am going to let know her.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------