تبلیغات
بهداشت محیط زیست - روغن زیتون
زمین پاک و سالم=زندگی سالم

ساكنان نواحی مدیترانه قرن‌هاست روغن زیتون را در برنامه غذایی خود گنجانده‌اند و از ویژگی‌های شگفت‌انگیز آن بهره برده‌اند.

خوشبختانه پژوهش‌های صورت گرفته در دانش پزشكی امروزی نیز مهر تائیدی بر این تجربه كهن است. روغن زیتون، سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع مونو (MUFA) است و با كاهش كلسترول بد (LDL) و بدون كاهش كلسترول خوب (HDL)، سلامت قلب را افزایش می‌دهد.

شفابخش نامرئی درون این ماده غذایی ارزشمند از سرطان و التهاب جلوگیری كرده و حتی می‌تواند نقش مفیدی در دیابت و كاهش وزن داشته باشد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد، جایگزینی انواع دیگر چربی‌ها با چربی‌های غیراشباع مونو بویژه روغن زیتون به كاهش وزن كمك می‌كند.

همچنین بررسی‌ها نشان داده هنگامی كه افراد روغن زیتون غنی از اسیدهای چرب غیراشباع مونو را جایگزین چربی‌های اشباع می‌كنند، غذای كمتری می‌خورند و وزن خود را حفظ كرده یا كاهش وزن پیدا می‌كنند.

پژوهش‌های دیگر نیز حاكی از آن است كه چربی‌های غیراشباع سبب تسریع مصرف چربی‌های ذخیره‌شده بدن می‌شود.

در كنار این ویژگی‌های ارزنده، روغن زیتون منبع خوبی از ویتامین E، كاروتینوئید و تركیبات پلی‌فنلی است كه همگی آنها برای بدن بسیار مفید است.

نگهداری از روغن زیتون

روغن زیتون خالص معمولی (با بو) دارای چربی غیراشباع مونو و نیزمواد مغذی و فیتوكمیكال‌های سودمند است.

نوعی دیگر از روغن زیتون، روغن زیتون سبك یا بی‌بو نامیده می‌شود. این نوع روغن زیتون پس از فیلتركردن روغن زیتون خالص معمولی و گرفتن رنگ، عطر و مزه آن به دست می‌آید.

در این فرآیند از هیچ‌گونه ماده شیمیایی یا حرارت استفاده نمی‌شود. به این ترتیب، نوعی روغن زیتون حاصل می‌شود كه دیگر بوی زیتون خام نمی‌دهد البته محتوای این دسته از روغن زیتون‌ها تغییر نمی‌كند و مانند روغن زیتون معمولی دارای 13 گرم چربی و 120 كالری به ازای هر قاشق چایخوری است.

بهتر است روغن زیتون را در جای خنك و تاریك مانند یخچال نگهداری كنیم. بهترین ظروف برای نگهداری آن، ظروف شیشه‌ای رنگی (برای دور نگهداشتن از نور) یا ظروف فلزی كه با روغن واكنش نمی‌دهند مانند ظروف استیل است.

چند توصیه برای نگهداری و استفاده از روغن زیتون

مقدار كمی روغن زیتون را در دمای اتاق در ظرفی كه در آن محكم است (مانند پارچ كوچك چینی درپوش‌دار) نگهداری كنید. به این ترتیب، روغن زیتون برای موارد استفاده فوری و روزانه در دسترس خواهد بود.

یخچال ممكن است سبب تیره‌شدن و ایجاد لایه‌ای جامد در این روغن شود و به این شكل گاهی استفاده از آن كمی دشوار خواهد شد. بازگرداندن روغن به دمای اتاق، سیال‌بودن و رنگ آن را بازمی‌گرداند.

بهترین گزینه برای استفاده از روغن زیتون خالص، غذاهای غیرپختنی یا با حرارت كم یا متوسط است. برخی انواع روغن زیتون كه تصفیه و فرآوری شده‌اند برای كاربرد در حرارت بالا مانند سرخ‌كردن مناسب است.

اگر روغن هنگام حرارت‌دادن دود كرد، آن را دور بریزید زیرا آن روغن مضر بوده و برای سلامت‌تان مناسب نیست. همچنین می‌توانید روغن زیتون را روی سالاد، ماكارونی و سبزیجات پخته بریزید.

به طور كلی استفاده از روغن زیتون به عنوان جایگزین روغن‌های دیگر می‌تواند برای جلوگیری از افزایش وزن موثر باشد.

درباره مزایای مصرف روغن زیتون گفتنی بسیار است، اما روغن زیتون مثل خیلی كالاهای دیگر نوع تقلبی هم دارد و شیوه شناخت اصل و مرغوب آن برای همگان معلوم نیست. غصه نخورید! هر چه خوب است در این باره بدانید همین‌جاست:

مقداری از آن را روی زبانتان بگذارید و بدون بستن دهان، به مزه و نحوه پخش آن روی زبانتان دقت كنید. اگر بسرعت پخش شد و در انتهای زبانتان مزه‌ای تند حس نكردید، خوب است و در صورت احساس مزه تندی علامت كال و نارس بودن زیتون هنگام برداشت محصول است. البته مزه تلخ هر چه بیشتر باشد، نشانه مرغوبیت و حفظ خواص آنتی‌اكسیدان روغن زیتون است.

در بررسی مرغوبیت زیتون به رنگ اعتماد نكنید زیرا عوامل زیادی در رنگ زیتون دخیل‌اند، اما روغن زیتون طبیعی و بكر بیشتر رنگی سبز و مایل به زرد دارد.

اگر شامه خوبی دارید، از بوی روغن زیتون هم می‌توانید پی به كهنگی یا تازگی آن ببرید. بوهایی تند شبیه علف، سبزی، سیب ‌و گوجه‌فرنگی از جمله بوهایی‌ است كه افرادی با شامه خوب در توصیف روغن زیتون اصل به كار می‌برند. در صورتی كه روغن بوی فلز یا زنگ آهن بدهد نشانه بی‌كیفیتی و تحلیل رفتن خواص یا حتی فاسد شدن آن است.

از نگهداری و بخصوص خرید روغن‌هایی كه در شیشه‌های شفاف یا معرض نور یا از آن بدتر پشت ویترین و در برابر حرارت و پرتو آفتاب بوده‌ است، خودداری كنید وگرنه پولتان را بابت خرید روغنی بی‌خاصیت دور ریخته‌اید.

روغن زیتون را در جای خشك، تاریك و دور از گرما نگهداری كنید. به مقدار لازم برای مصارف هفتگی در ظروف سرامیك یا پلاستیكی تیره بریزید.

در آن را حتما محكم كنید تا با اكسیژن هوا تماس زیادی نداشته باشد وگرنه علاوه بر این كه خواص مفید خود را از دست می‌دهد، بزودی فاسد نیز خواهد شد.

روغن زیتون بخورید تا دچار حمله قلبی نشوید
گروهی از پژوهشگران اسپانیایی در تحقیقات خود نشان دادند كه روغن زیتون محتوی موادی است كه ژن‌های مرتبط با فرآیندهای التهابی شامل حملات قلبی عروقی، چاقی و پیری را خاموش می‌كنند.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه كوردوبا با این كشف موفق شدند توضیح دهند كه چرا خطر حملات قلبی عروقی در كسانی كه به طور مرتب از رژیم غذایی مدیترانه‌ای برپایه روغن زیتون استفاده می‌كنند، بسیار كاهش می‌یابد.

این گروه تحقیقاتی اثرات یك ناهار شامل روغن زیتون را روی 20 بیمار مبتلا به سندرم متابولیكی مورد بررسی قرار دادند. سندرم متابولیكی، اختلال مرتبط با افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 است.

شركت‌كنندگان در این تحقیقات به مدت چند هفته از یك ناهار كنترل‌شده تغذیه كردند كه بر پایه روغن زیتون بود. برای یك گروه از این شركت‌كنندگان روغن زیتون غنی از مواد میكرو مغذی به نام فنول تجویز و به گروه دیگر روغن زیتون با درصد پایین‌تر این مواد داده شد.

براساس گزارش ایندیپندنت، سپس دانشمندان ژن‌های حاضر روی DNA این داوطلبان را مورد بررسی قرار دادند و كشف كردند در كسانی كه از ناهار با روغن زیتون غنی از فنول مصرف می‌كردند تعداد بسیاری از ژن‌های حاضر در فرآیندهای التهابی خاموش شده‌اند. خاموش شدن این ژن‌ها خطر بروز حملات قلبی عروقی را كاهش می‌دهد.

تاكنون 3 میلیارد حرف از الفبای ژنتیكی انسان شناسایی شده است كه تقریبا شامل 23 هزار ژن می‌شوند. این ژن‌ها تولید پروتئین‌ها، سلول‌ها و بافت‌های بدن انسان را سازماندهی می‌كنند.

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------