تبلیغات
بهداشت محیط زیست - تکنیک های بنیادی ماساژ
زمین پاک و سالم=زندگی سالم

نگاه کلی به تکنیک های بنیادی ماساژ

« حرکات بنیادین و سنتی ماساژ:

۱- جنبانیدن یا حركتهای ضربه‎ای: عملی ملایم می‎باشد كه برای كلیة قسمتهای بدن به كار می‎رود تا به گردش خون كمك كند و عضلات سفت را شل كند. مالش، عضلات را كشیده و شل می‎كند و مشخصاً برای نواحی گوشتالو مانند ران‎ها مفید است. اصطكاك مالشی یا حركات مالشی، به صورت عمیق، برای آزاد كردن فشار محسوس در عضلات اطراف ستون فقرات و شانه‎ها به صورت فشار مستقیم، استفاده می‎شود.

۲- مالش آرام و منظم: دستها به آرامی و بطور موزون بر روی پوست، به صورت حركاتی متناوب یا به صورت حركاتی گردشی یا باد بزنی، سر می‎خورند.

 ۳- مالش منظم همراه با ورز دادن: این عمل مانند ورز دادن خمیر است. از دست­ها برای ایجاد و سپس رها كردن فشار، به صورت موزون (در نقاط گوشتالو) بین انگشتان و شست، استفاده می­شود.
 
۴- مالش اصطكاكی: برای نفوذ عمیق، از فشار شستها بر یك نقطة ثابت در كنار ستون فقرات، یا بصورت یك دایرة كوچك روی پوست، استفاده می‎شود.
 
 ۵- ضربه زدن: با دستانی شل  كه بسرعت بر روی پوست كار می‎كنند، انجام می‎شود. كنارۀ دستان ضرباتی آهسته، تند، كوتاه و متناوب بر روی بدن وارد می‎كنند.

 

پیش گفتار، ماساژ غربی، بر اساس تكنیكهای پر هنریك لینگ می‎باشد، اما با گذشت سالها به صور گوناگونی تکامل یافته ‎است برای مثال در ماساژ به منظور درمان، توجه روی موقعیتهای خاصی نظیر كشش عضلات مبذول می‎شود. در ماساژ به منظور تخلیه دستی لنف، از یك ماساژ پمپی ملایم كه هدف از آن افزایش سرعت برداشت مواد زاید به وسیله تحریك دستگاه لنفاوی است، استفاده می‎شود. در ماساژ بیودینامیك بر روی رهاسازی عواطف، یا “انرژی حیاتی” كه اعتقاد بر این است كه در درون بدن حس می‎شود، تمركز می‎شود.

ماساژ شرقی شامل تكنیكهای طب فشاری (اكوپرژر) مانند: شیاتسو، تواینا و دو ـ این است، كه در آنها به ایجاد فشار بیشتر از مالش، تأكید می‎شود و هدف از آنها ایجاد تعادل در انرژی موجود در بدن بر اساس فلسفة شرقی است.» (۱)

 

سبکها و تکنیک های ماساژدرمانی :

سبکهای ماساژ به دو بخش  عمدأ سبکهای غربی و شرقی تقسیم می شوند و در مجموع ۱۱ گروه ذیل را تشکیل می دهند؛ که هر سبکی منحصراً از تکنیکی خاص و گاه مشترک بهره می گیرد.

۱- ماساژ سنتی اروپایی: شامل متدهایی که بر پایأ فیزیولوژی و آناتومی طب غربی بنا نهاده شده اند.

پنج تكنیك دست ورزی بافت های نرم بدن که در ماساژ سوئدی مورد استفاده قرار می گیرند تکنیک های ماساژ سنتی اروپایی را تشکیل می دهند؛

 

۵ تکنیک یا حركت ماساژ سوئدی:

۱- ۱- افلوراژ (ماساژ با کف دستها ) یا کفی

(Effleurage):

یک حرکت ملایم مناسب برای شروع و پایان ماساژ که در حرکت تمام دست در تماس با بدن خواهد بود، افلوراژ شامل حركات آهسته، ریتمیك و نرم كه معمولا در جهت جریان خون به سمت قلب، برای مثال از مچ تا شانه انجام می شود،  در این حالت درمانگر با استفاده از همه دست شامل انگشتان و كف دست این كار را انجام می دهد و یك میزان فشار فزاینده را اعمال می كند.

۱- ۲- پتریساژ (مشت و مال دادن)(Petrissage):

روشی است كه طی آن درمانگر عضله را محكم می گیرد و به تناوب رها می كند.

۱- ۳ - فریكشن (ماساژ با انگشتهای دست) یا حرکت مالشی(Friction):

یک حرکت مستقیم و فشار دهنده که شست دست بیشترین فشار و مالش را به بدن منتقل می‌کند و با حرکتهای دورانی بدن را مالش می‌دهد.این تکنیک با فشار پی در پی یا حركات دورانی محكم در طول فیبرهای عضلانی همراه است. این حركات معمولا در اطراف مفاصل اعمال می شود.

۱- ۴ - پرکاشن یا حرکات ضربی

۱- ۵ - ویبراسیون یا لرزاندن و تکان دادن


۲- ماساژ معاصر غربی: این روش نیز بر پایه روشهای مدرن آناتومیك شامل تكنیكهای دست ورزی فراتر از چارچوب ماساژ سوئدی بنا شده است وشامل موارد ذیل می باشد؛

۲ - ۱ - ماساژ عصبی عضلانی :

ماساژ عصبی عضلانی که نگرش خاصی به رفع دردهای عضلانی و تسکین آنها دارد و می تواند باعث بهبود سیستم عضلانی و اسکلتی شود و بسیار مفید و مناسب برای بهبود عملکرد بدن است.

۲- ۲ - ماساژ ورزشی(Sports Massage) : 

جهت آماده شدن برای ورزش و نیز برای آسیب‌ها و خستگی های بعد از ورزش.  

« امروزه ماساژ ورزشی جزء لاینفک برنامه ورزشی ورزشکاران است که به رسیدن به موفقیت های جهانی و المپیک فکر می کنند . هر روز که می گذرد به این امر بیشتر واقف می شوند که رسیدن به موفقیت تنها در گرو انجام فعالیتهای ورزشی نیست بلکه آمادگی روحی و هیجانی در کنار آمادگی جسمی برای موفقیت لازم است و از سویی پیشگیری از صدمات ورزشی هم از ارکان رسیدن به پیروزی است  ماساژ ورزشی چه در امر آمادگی جسمی و جلوگیری از آسیبهای ورزشی و چه در امر آمادگی روحی روانی برای ورزشکاران بسیار مفید خواهد بود.

مزایای ماساژ در ورزش:

  • کاهش احتمال بروز آسیب های ورزشی : از طریق کشش مناسب عضلانی در خلال یا قبل از رخدادهای ورزشی و ماساژ عمقی که سبب پر خونی و گرمای درونی عضلات می شود.
  • بهبود حرکات مفصلی و افزایش انعطاف پذیری عضلانی که منجر به افزایش توان و کارایی ورزشکار می گردد 
  • کوتاه کردن زمان ریکاوری و بازیابی توان از دست رفته در خلال دوره های تمرین با مسابقات.
  • به حداکثر رساندن رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به عضلات از طریق افزایش جریان خون به عضلات.
  • افزایش سرعت دفع مواد زائد تولید شده در خلال ورزش مثل : اسید لاکتیک.

تکنیک های ماساژ ورزشی:

  • ماساژ سوئدی: که تکنیک های مربوط را در ماساژ سنتی اروپایی) توضیح دادیم.
  • ماساژ لنفاتیک : تحریک مسیر های لنفاوی با ماساژ سبب بهبود تورم ، درد و تغذیه بافتهای موثر در ورزش خواهد شد.
  • • ماساژ فشاری:در این روش فشارهای ریتمیک به عضلات وارد می آید و این امر سبب پر خونی عمقی و نرمی بافتها خواهد شد. این ماساژ عمدتاً در ابتدای ماساژ و برای گرم کردن و آماده کدن عضلات برای انجام ماساژهای اختصاصی انجام می شود.
  • ماساژ فیبرهای متقاطع ( cross fiber massage  ):در این نوع ماساژ از تکنیکهای مالشی برای ایجاد کششو پهن مزدتیدتر کردن فیبرهای عضلانی و گروههای عضلانی خاص استفاده می شود. گاهی در این روش بر روی نقاط خاص عضله یا باتهای همبند با اعمال مالش عمقی عرضی اعمال نیرو می شود و از این امر برای کاهش چسبندگی های نا مناسب همبندی و در جهت افزایش قدرت و انعطاف پذیری و سیر بهبودی استفاده می شود.
  • ماساژ نواحی حساس و کلیدی: در ..شرقی نواحی خاصی از بدن یا عضلات وجود دارند که تحریک آنها سبب کاهش حساسیت پذیری زیاد، اسپاسم عضلانی و دردهای ارجاعی می گردد. در ماساژ نواحی کلیدی تاکید بر روی ماساژ این نواحی است. در صورت عدم درمان و ماساژ این نواحی شاید فرد دچار دردهای شدید و محدودیتهای حرکتی گردد و کارایی ورزشی اش کاهش یابد.»(۲) 

 

۲- ۳- میوتراپی 

 ۳- ماساژ در روشهای اصلاح حركت و ساختار: 
این تكنیكها بر ساختار و حركت بدن تأكید دارند. این روشها بدن را با كمك وزن و با دست ورزی بر روی بافتهای نرم و یا اصلاح الگوهای غلط حركتی، سازماندهی و كامل می كنند. نمونه های آن عبارتند از:

۳- ۱ - هلر ورك

۳- ۲- رولفینگ

روش رولفینگ(Rolfing)  

«یکی از تکنیکهای بدن-پایه است که تلاش می کند تا با در امتداد هم قرار دادن بخشهای مختلف بدن ، سلامت از دست رفته را به بدن بازگرداند .از دید رولفینگ ، بدن انسان قابل تشبیه به یك خانه است و ساختمان آن بگونه‌ای است كه هر قسمت از آن در جای مناسبی متصل به سایر قسمتها قرار گرفته تا بتواند توازن بار آنها را حفظ نماید.  در خانه‌ای كه ساختار خوبی داشته باشد، هر كدام از ستونها و تیركها در محل مناسب خود قرار گرفته تا منجر به كارآیی بهینه گردد . در غیر اینصورت ، جاذبه زمین همه اجزای ساختمان (بدن( را به پائین می‌كشد و ستونهایی كه از تنظیم خارج باشند، بطور دردآوری كشیده می‌شوند.

  درمانگر رولفینگ، در تلاش است تا وضعیت بدن بیمار را به وضعیت اصلی برگرداند. لذا با انجام مانورهای درمانی و آموزشی، بیمار  را به سمت بالا  می کشد تا زمانی كه بیمار در وضعیت عمودی قرار گرفته و اجزا به جای خود برگردانده شوند.

   در طول زندگی، جاذبه شكل دهنده بدن است. از زمان تولد تا مرگ جاذبه زمین بر بدن ما تاثیر می گذارد ولی ما باید بدن خود را در مقابل جاذبه زمین وفق دهیم. در صورت عدم رعایت وضعیت صحیح ایستادن، نشستن و نگاهداشتن قسمتهای مختلف بدن، انحراف در استخوانها و عضلات، موضعی نمی‌باشد بلکه جاذبه به تمام نقطه‌های بدن پخش شده و در صورتی كه توازن طبیعی بدن مختل گردد، كلیه اعضای بدن منحرف می‌شود و به تبع آن، سلامت بدن در ابعاد جسمی و احساسی به خطر می افتد.

برای مثال كودكی را در نظر بگیرید که از دوچرخه بر زمین می‌افتد دچار آسیب زانو می شود. كودك جهت پیشگیری از درد، عضلات اطراف زانو را محكم می‌كند  زیرا بدن باید برخلاف جاذبه عمل كند لذا كلیه عضلات و سیستم بدن جهت جبران آن بكار می‌افتد که حاصل آن درد  و تنش عضلانی است و چنانچه مشکل بوجود آمده اصلاح نگردد، این عدم تعادل در بدن بر جای می ماند و وضعیت نامطلوب برجای مانده، بطور فزاینده ای موجب تاثیرات نا مطلوب بعدی می گردد.»(۳)

۳ -۳ - فلدن كرایس

«  روش فلدن كرایس (FELDENKRAIS)

 
   روش فلدن كرایس شیوه ای از رشته های دستكاری بدن-پایه  است كه چگونگی حركت بدن به طور موثر، افزایش هماهنگی ، افزایش دامنه حركتی ، كاهش فشار در مفاصل و افزایش انعطاف پذیری را به کارآموزان می آموزد. این شیوه عموماٌ به « كار با بدن(Body work) » شناخته می شود ، اما این نام  نامی بی معناست زیرا هدف استادان این شیوه بیشتر آموزش است تا دستكاری مستقیم نسوج و ساختاربدن. 
     كسانی كه از درد و فقدان عملكرد صحیح حركتی (MOVEMENT DYSFUNCTION   ) رنج می برند،بیشتر به دنبال این شیوه می باشند. این شیوه  در میان هنرپیشگان ، نوازندگان موسیقی و ورزشكاران نیز كه بدن آنها دائماٌ با حركات تكراری سر و كار دارد، بسیار محبوب است.
 

تاریخچه 
 
   فلدن كرایس( 1984- 1904 ) فیزیكدان روسی، پس از اینكه دچار آسیب زانو شد و انتظار می رفت دیگر قادر به حركت نباشد، این روش را ابداع نمود. فلدن كرایس که تحصیلات فیزیك، روانشناسی و زیست شناسی را طی کرده و دارای كمربند سیاه جودو  بود، از علایق و دانشهای گوناگون خود برای ابداع این شیوه بهره جست، بطوریكه این روش با آموزش دادن خود برای دوباره راه رفتن بدون درد به ذهن او خطور كرد.


 نحوۀ عملکرد روش فلدن كرایس
شیوه فلدن كرایس از استراتژیهای گوناگونی برای آموزش دانشجویان برای شناخت بدن خود و اینكه بدنشان به آنان چه می گوید، استفاده می كند. این روش با اعتقاد به اینكه سیستم عصبی مركزی، نقش عمده ای در سلامت فرد برعهده دارد، افراد را در مورد وضعیت اسكلت بدن،عضلات، مفاصل و نیز از الگوهای غلط وضعیت بدن و حركت اندامها آگاه می نماید.
هدف درمانگر این شیوه این است كه  دانشجویان از فعال بودن هر قسمت از بدن در هر حركت و اینكه هیچكدام از اعضاء بدن بیش از دیگری تحت فشار نخواهد بود، آگاه و مطمئن باشند. بر اساس شیوه فلدن كرایس، زمانی كه فرد با انجام حركات بدنی به صورت ناخودآگاه  اسكلت بدن را حمایت می کند ، عضلات رهاتر شده و كمتر دچار تنش می شوند ونیز باعث افزایش دامنه حركت و انعطاف پذیری مفاصل می گردد.
 در آموزش این شیوه، استاد ممكن است از دانشجو بخواهد  که برخی از حركات ساده را بارها با تغییرات جزئی انجام دهد .انجام این حركات باعث ایجاد نشانه های حسی خوبی در سیستم عصبی مركزی می شود و به تغیر در الگوهای اتوماتیك حركت و وضعیت قرار گرفتن بدن كمك می كند تا مؤثرتر و راحت تر باشند.
پیشرفتهای اخیر درمطالعات علمی در زمینه سیستم عصبی نشان می دهد كه نورال پلاستیسیته NEURAL  PLASTICITY ) )   یا توانائی سیستم عصبی جهت یادگیری و تطبیق، در مراقبتهای درمانی پزشكی رایج عامل بسیار مهمی به شمار می رود. شیوه فلدن كرایس، راهی است برای رسیدن به توانائی افراد برای خود بهبودی.
 
از روش فلدن کرایس چه انتظاری می توان داشت ؟

شیوه فلدن كرایس دارای دو بخش می باشد که دانشجویان می توانند از یك یا هردو آنها استفاده كنند. 
 
1-    در كلاسهای ATM ( آگاهی در حین حركت ) كه به صورت گروهی آموزش داده  می شود، دانشجویان موضوعات حركت پایه ای را برای رشد كیفیت حركتی، آگاهی و عملكرد مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند. موضوعات مورد بررسی شامل طرز قرار گرفتن معمولی بدن مانند خوابیدن به پشت، روی شكم یا به پهلو ، ایستادن و نشستن روی صندلی می باشد. دریك كلاس یك ساعته ،تمركز دانشجویان بر روی یك موضوع حركتی كه به صورت شفاهی از سوی استاد آموزش داده می شود، معطوف می شود. اغلب اوقات، آموزش درمورد حركت بالقوه در قسمتهای فراموش شده بدن مانند ستون فقرات در قسمت پشتی قفسه سینه یا دنده ها می باشد.
 
2-     دركلاسهای FI (جداسازی عملكردی  ) ، برنامه آموزش بصورت تك به تك است و معمولاٌ در مطب استاد انجام می گردد . در این روش ،شیوه فلدن كرایس به صورت انفرادی و بر اساس احتیاجات فردی یك دانشجو به او آموزش داده می شود.  جلسات معمولاٌ 45 دقیقه تا یك ساعت به طول می انجامد و طی آن دانشجو با لباس بر روی یك میز دراز كشیده و استاد آرام بدن او را لمس كرده و گاهی  روابط حركتی بین قسمتهای مختلف بدن را به طور شفاهی به او می آموزد. این آموزش ممكن است در موقعیتهایی مانند نشسته، زانو زده یا ایستاده نیز انجام پذیرد.
   
   در همۀ موارد، لمس برای ارتباط برقرار كردن است و نه درمان و هیچگونه فشار  برای درمان((THERAPEUTIC PRESSING یا  ضربه زدن (  ( STROKINGوجود ندارد. هدف استاد از ارائه موضوعات جدید،جلب كردن توجه حسی دانشجویان به الگوهای رایج می باشد. دانشجو از طریق كشف و تجربه، به دنبال یك شیوه حركتی فردی و مطلوب می با شد. 
 
   كلاسهای ATM  عموما ٌدر دوره های 4 تا 6 جلسه ای و یكبار در هفته برگزار می گردند در حالی که برنامه و تناوب كلاسهای FI بر اساس هدف دانشجو و توصیه های استاد در نظر گرفته می شود. 
 
منافع سلامتی روش فلدن کرایس ؛ 
   آگاهی بیشتر از بدن، حركت آسانتر و احساسی از آرامش و بهزیستن ،همگی از منافع روش فلدن كرایس می باشد . برای كسانی كه با تجربه درد به این كلاسها می آیند اغلب اوقات این جلسات باعث كاهش درد می شود و در افرادی كه عدم عملكرد صحیححركتی دارند ، قدرت و هما هنگی افزایش می یابد .
   گرچه تاكید دانشجویان این شیوه همواره  برتمركز بر روی یاد گیری فردی است تا درمان وضعیتی ویژه، با این حال اغلب در مورد موفقیت در درمان بیماریهایی خاص ما نند سندروم فشاری مچ دست در ناحیه تونل كارپال CARPAL TUNNEL SYNDROME)   )  وسردرد گزارشاتی داده می شود . 
   برخی از اساتید این شیوه در كار با افرادی كه مشكلات اعصاب و ارتوپدی دارند مانند آرتروز، آسیب دیدن سر و گردن ، ضرب دیدگی، MS وفلج مغزی كه موجب درد یا محدودیت در حركت می گردد، مهارت دارند. دیگر اساتید با هنر پیشگان یا ورزشكاران برای از بین بردن درد، بهبود عملكردهای از دست رفته یا بهبود عملكردهای ویژه به صورت اختصاصی كار  می كنند. 
 
تحقیقات و برسیهای علمی در مورد شیوه فلدن کرایس ؛
   از آنجا كه اغلب ارزشیابی کنندگان تحقیقات پزشكی به جای تاثیرات كلی، پارامترهایی خاص را جدا  نموده و در نظر می گیرند، طراحی یک تحقیق ویژه برای شیوه فلدن كرایس هنوز با چالشهایی همراه است. با توجه با اینکه تحقیقات اندكی در مورد تاثیر این شیوه در بیماریهای MS ، روماتیسم، آرتروز و گردن درد انجام شده است،اغلب ادعاها در مورد این روش بر اساس شواهد نقل شده می باشد.
 
انتخاب درمانگر ؛
برنامه های آموزشی مورد تائید برای درمانگران روش فلدن كرایس شامل 800 تا 1000  ساعت آموزش در طی یك دوره 3 تا 4 ساله می باشد.فارغ التحصیلان برای دوره های ATM   پس از 2 سال آموزش و برای دوره های FI   پس از 4 سال كامل  مجوز تدریس خواهند داشت. در ایالات متحده ، به دنبال درمانگری باشید كه از سوی اتحادیه فلدن كرایس در آمریكای شمالی  (انجمن تخصصی برقراری نظم ) واقع در پورتلند ایالت اورگون تایید شده است.
برای اینكه استاد فلدن كرایس شوید لازم نیست آموزشهای پزشكی ببینید. با اینحال، بسیاری از فیزیوتراپیستها، ماساژ درمانها و دیگر درمانگران جزو درمانگران مورد تایید انجمن  فوق الذكر می باشند.  در ایالات متحده بیمه به ندرت هزینه این شیوه را پرداخت می نماید، مگر اینكه درمانگران در روش تایید شده دیگری نظیر فیزیوتراپی دارای مجوز كار باشند.
 
موارد احتیاط  در این رشته؛
  روش فلدن كرایس برای همگان شیوه ای مطمئن است. البته نه به عنوان یك درمان پزشكی بلكه به عنوان یك آموزش حركتی.»(۴)

۳ -۴ - تكنیك الكساندر.

 

« روش الکساندر

  تکنیک الکساندر یک روش حرکتی است که به مردم یاد می دهد چطور با بدنشان رفتار کنند.این روش، طرز ایستادن را اصلاح، انقباض عضلانی را برطرف و حرکت بدن را آسانتر می کند. هدف این روش، از بین بردن عادتهای بد مثل قوز کردن یا منقبض کردن عضلات (که می تواند  به ایجاد درد، کاهش تحرک و مشکلات دیگر منجر شود) و تبدیل آنها به وضعیتهای مناسب است.به عبارت دیگر، هدف این رشته متعادل نمودن مجدد بدن از راه افزایش آگاهی نسبت به بدن، انجام حرکات و لمس است که آنرا از طریق اصلاح نحوه در امتداد هم قرار گرفتن پشت و ستون فقرات با سر و گردن انجام می دهد.

 

تاریخچه روش الکساندر چیست؟

  بنیانگذار این روش فردریک الکساندر(1955-1869) یک هنرپیشه استرالیایی بود که هنگام بازی روی صحنه دچار مشکل  گرفتگی صدا شد .هنگامی که دارو و استراحت نتوانست به او کمک کند،  وضعیت شغلی او به مخاطره افتاد. او با استفاده از آینه متوجه شد که موقع خواندن قطعات خاصی روی صحنه، سر خود را بطرزی نگه می دارد که باعث انقباض در عضلات گردن می شود و بخاطر آورد که این عادت در او بسیار قدیمی است. به همین خاطر  به شدت تلاش کرد تا نحوه نگه داشتن سر خود را بهبود بخشد. وی متوجه شد وقتی این کار را انجام می دهد، صدای او به حالت اول بر می گردد.

   بر پایه این موفقیت شخصی، در حدود سال 1896 روش الکساندر را ابداع کرد و سپس در سال 1910 اولین کتاب خود را با نام  "میراث برتر انسان" یا "Man`s supreme inheritance "، منتشر کرد. الکساندر بسیار موفق بود زیرا سایر هنرپیشه ها و خوانندگان از او تقاضای کمک کردند. او سرانجام هنرپیشگی را رها نمود و یک برنامه مدون ایجاد کرد تا روش خود را رواج دهد.

 

 میزان استقبال عمومی از تکنیک الکساندر به چه میزان است؟

  امروزه روش الکساندر در همه جای دنیا تدریس می شود. بسیاری از مدارس هنرهای نمایشی، روش الکساندر را در برنامه آموزشی خود گنجانده اند. همچنین بسیاری از ورزشکاران، از این روش برای جلوگیری از صدمات احتمالی استفاده می کنند.بعلاوه ، مردمی که از مشکلات پشت و دردهای مزمن مختلف رنج می برند به این روش رو آورده اند تا عادات خود را اصلاح کنند و دردهای خود را از بین ببرند.

 

 

این شیوه چگونه عمل می كند ؟

   مطابق فلسفه روش الکساندر، ارتباط صحیح بین سر، گردن و ستون فقرات برای سلامتی ضروری است. طرفداران این روش، آن را سه راه ارتباطی "تنظیم اولیه" نامیده اند زیرا آنها معتقدند که این روش، کلید  درست ایستادن، درست نفس کشیدن و حرکتهای درست است.

 وضعیت نامناسب سر در ارتباط با گردن و ستون فقرات، برای مثال، می تواند انقباض عضلانی ایجاد کند و باعث درد شود. یکبار که سر، گردن و ستون فقرات در وضعیت مناسبی با یکدیگر قرار گیرند، بدن خودبخود آسایش و راحتی را احساس می کند. با تمرینات این روش، نه تنها می توان انقباض عضلانی و درد را کاهش داد، بلکه فعالیتهای طبیعی بدن نظیرنفس کشیدن و حرکات معمول اندامها بسیار طبیعی تر و آسانتر انجام می شود.

 

چه انتظاری از روش الکساندر می توان داشت ؟

  شما می توانید تکنیکهای این روش را بطور خصوصی یا در گروه یاد بگیرید. در یک جلسه که حدودا 45 دقیقه طول می کشد، آموزگار روش درست راه رفتن، ایستادن، نشستن، دراز کشیدن و خم شدن را به شما نشان می دهد.(باید لباس راحت و آزاد بپوشید).

  به شما شل کردن عضلات گردن آموزش داده می شود بطوریکه سر شما آزادانه و با تعادل روی گردن شما قرار گیرد و اجازه دهد که در پشت شما کشش ایجاد شود.سپس مربی با دستورات شفاهی و لمس ملایم بدن، وضعیت مناسب در طول فعالیتهای مختلف روزانه، مثل، نشستن پشت میز و صحبت کردن با تلفن را به شما یاد می دهد. یک عادت بد، مثل قراردادن گوشی تلفن بین سر و شانه، (که گردن شما را در وضعیت بدی قرار می دهد) با عادتهای درست، مثل نشستن راست و صحیح با شانه های آزاد در حالیکه تلفن را روی گو ش خود نگه داشته اید، جایگزین می شود.

  پیشنهاد می شود که از تکنیکهای الکساندر برای فعالیتهای شخصی خود هم کمک بگیرید. برای مثال، اگر شما یک بازیگر تنیس هستید، مربی می تواند وضعیتهای درست به هنگام بازی را به شما آموزش دهد.

مربیان روش الکساندر شما را تشویق می کنند تا آنچه را که یاد گرفته اید، در زندگی روزانه خود پیاده کنید .به تدریج - گاهی حتی با 6 تا 8 جلسه- شرکت کنندگان در این دوره های آموزشی شروع به رعایت وضعیتهای صحیح در زندگی روزانه خود می کنند.

 

 روش الکساندر چه منافعی برای سلامتی دارد ؟

   در این روش افراد با طرز صحیح ایستادن و وضعیتهای بدن، بهبود هماهنگی بدن و کاهش انقباض عضلانی آشنا می شوند.بعلاوه، این روش برای بسیاری از مراجعین، سلامت عمومی جسم و روح را افزایش می دهد.

  افرادی که درد مزمن در پشت و گردن دارند یا بیماری های دردناک دیگری مثل آرتروز دارند، گزارش داده اند که بعد از یاد گرفتن این روش، درد آنها تسکین پیدا کرده است. همچنین این تکنیکها  می تواند به بیماریهای ناشی از استرس نظیر میگرن و حمله های عصبی کمک کند.

  توجه به این نکته مهم است که مطالعات علمی معدودی برای ارزیابی تکنیکهای الکساندر انجام شده و ادعاهای درمانی عمدتا تجربی است.

 

 چگونه یك  درمانگر انتخاب كنیم ؟

 در این روش مربیان برای گرفتن گواهی مربیگری، باید حداقل سه سال آموزش ببینند.مراکز بین المللی ابن روش در کمبریج و ماساچوست، مربیان مجرب را به علاقمندان در سراسر دنیا معرفی کنند.

 

موارد احتیاط  در بکارگیری روش الکساندر چیست؟

  تکنیک الکساندر اگر توسط  یک مربی مجرب آموزش داده شود، برای همه حتی خانمهای باردار، بی خطر است. حتی، بسیاری از خانمهای باردار گزارش کرده اند که این تکنیکها به آنها کمک کرده تا خود را با تغییرات بدنی دوران حاملگی وفق دهند و فشاری را که به ستون فقراتشان وارد می شود تخفیف دهند.» (۵)

 

۵ -  ماساژ شرقی: 
تكنیكهای ماساژ شرقی بر اساس اصول طب سنتی چین بنا شده و انرژی حیاتی را كه معتقدند در كانال های غیر قابل رؤیت در بدن جریان دارد تجدید می كنند. این متد ها شامل طب فشاری یا شیاتسو می باشند.

 

۶-  متدهای انرژی- پایه:

ماساژ برای بالانس انرژی (Energy-Balancing massage)

این متدها كه در طب سنتی چین یافت نمی شوند، منجر به اثر بر روی حوزه انرژی كه درون و اطراف بدن را احاطه كرده، می شوند .این كار هم با فشار و دست ورزی بر روی جسم وهم از طریق عبور دست از میان یا درون حوزه انرژی بدن صورت می گیرد. نمونه های روش های انرژی عبارتند از:

۶- ۱ - درمان قطبی

۶ - ۲ - لمس شفابخش

۶- ۳ - ریكی

 

۷- استئوپاتی (مشت‌ومال) ماساژ مفاصل و استخوان‌ها؛

« روش استئوپاتی(Osteopathy) چیست؟
 
استئوپاتی  یكی از روشهای طب كل ‌نگر است كه اعتقاد دارد تمامی سیستم‌های بدن در ارتباط با یكدیگر بوده و تغییری نامطلوب در یكی از بخشهای بدن، عملكرد سایر سیستمها را نیز دچار مشكل می‌كند. بدین دلیل ،درمانگران استئوپاتی  برای درمان كل بدن، با توجه و تمركز بروی عملكرد سیستم استخوانها و عضلات  سعی بر پیدا نمودن عامل اصلی بیماری دارند. استئوپاتی همچنین یك روش درمانی برای جلوگیری از استرس می‌باشد و بیمار را به داشتن یک زندگی سالم همراه با رژیمهای سالم غذایی تشویق می‌كند.

 

 
تاریخچه استئوپاتی چیست؟
 
این روش درمانی در سال 1874  برای اولین بار توسط یك پزشك و جراح به نام اندرو تیلوراستیل (Andrew Taylor Still)كه سه فرزند خود را بر اثر مننژیت ستون فقرات از دست داده و از پزشكی رایج ناامید شده بود، معرفی شد. استیل اعتقاد داشت كه سلامت و بیماری بدن بطور گسترده‌ای به عملكرد مكانیكی و استحكام استخوان‌ها، عضلات و مفاصل بستگی دارد. برهمین اساس، شیوه علمی جدیدی از پزشكی به نام استئوپاتی بر گرفته از دو واژه یونانیOsteo به معنی استخوان وpathos به معنی رنج از بیماری، شكل گرفت و در سال 1892 مدرسه آمریكائی  استئوپاتی  بنام كالج Kirksvill برای آموزش و مطالعه این روش، بنیانگذاری شد.
 

وضعیت فعلی استئوپاتی در کشور امریکا چگونه است؟
 
امروزه پزشكان استئوپاتی   همانند سایر پزشكان، دوره‌های آموزشی مشکلی را به مدت چهار سال سپری كرده وپس از دوره رزیدنتی در شاخه‌های خاص تر این رشته همچون پزشكی كودكان، جراحی، پزشكی داخلی و یا طبابت خانواده آموزش می‌بینند و همانند پزشكان طب رایج نسخه تجویز نموده و یا درخواست آزمایشات رایج را صادر می‌كنند. همچنین درمانگران استئوپاتی  با  عضویت در بورد تخصصی این رشته دارای اجازه برای عضویت در انجمن پزشكی آمریكا می‌باشند.
مطالعات گسترده در مورد علم استئوپاتی، منجر به ایجاد زیرشاخه های تخصصی شده است كه در آن پزشكان با تمرینات و استانداردهای پزشكی مخصوص بروی یك بخش از بدن متمركز می‌شوند. بطور مثال  در بخش استئوپاتی جمجمه، روشهای درمان با  تمركز برروی استخوانهای جمجمه انجام می‌شود و باید توجه شود كه این روش با کرانیوساکرال تراپی (Craniosacral Therapy) كه یك روش بدون مجوز می‌باشد اشتباه نشود. در سایر شاخه‌‌ها، مانند دندان‌پزشكی نیز متخصصان با این روش مشغول به فعالیت می‌باشند.
 

 

استئوپاتی چگونه عمل می كند ؟
 
مراجعه به یك پزشك استئوپات، بسیار شبیه مراجعه به یك پزشك طب رایج می‌باشد. در واقع بسیاری از روش‌های درمان استئوپاتی و پزشكی رایج یكسان بوده و  فقط در برخی موارد متفاوتند.
به عنوان مثال، اگر بیماری شما مربوط به استخوانها، عضلات ویا تاندونها باشد، پزشك استئوپاتی از روش دستکاری با استئوپاتی( OMT (Osteopathy Manipulative Therapy استفاده می‌كند. این روش شامل دستكاری بافتهای نرم، حركتهای ریتمیك و كششی، تكنیك‌های مخصوص مفاصل وضربه‌های پرسرعت بدون درد می‌باشد.  پزشكان استئوپاتی بر این باورند كه این تكنیكها انتقال پیام دررشته‌‌های عصبی را بهبود بخشیده و ایمنی بدن را با رفع گرفتگیهای گره‌های لنفاوی و افزایش پادتن‌‌های طبیعی بدن، تقویت می کنند. در روش OMT عضلات شل و راحت می‌شوند، قابلیت انعطاف آنها بالا می‌رود ، طرز ایستادن بهتر می شود و همچنین دامنه حرکت مفاصل و اندام تحتانی افزایش می یابد . در نتیجه OMT همراه با افزودن رژیمهای غذایی و  آموزش شیوه صحیح زندگی ، به عنوان یك روش بهتر زیستن بكار می‌رود.
 
 
آیا استئوپاتی همان کایروپراکتیک ((Chiropractics است؟
 
خیر . توجه به این نكته لازم است كه روش استئوپاتی  با روش کایروپراکتیک یكسان نیست. با اینكه هر دو روش سلامت بدن را بر مبنای ساختار آن می‌دانند، اما کایروپراکتیک توجه و تمركز بیشتری بر روی هماهنگی و سازگار كردن استخوان‌‌ها و مفاصل دارد، درصورتیكه استئوپاتی، تمامی ابزار پزشكی در دسترس را به هنگام درمان در اختیار دارد. 
 

از استئوپاتی چه انتظاری می توان داشت ؟
 
  اولین جلسه رویارویی بیمار و پزشك استئوپات، با سوالاتی در مورد علائم بیماری، تاریخچه پزشكی بیمار، سلامت روانی و ساختار زندگی او آغاز می‌شود و در صورت لزوم آزمایشهایی همچون آنالیز خون و ادرار و یا عكسبرداری ‌ا ز نقاط  مختلف بدن انجام می‌شود. همچنین بررسیهایی برروی ستون فقرات،عضلات، مفاصل و تاندون‌ها انجام شده و به  واكنشها، قابلیت انعطاف و كشش عضلات توجه می‌شود .در ضمن هرگونه ناهنجاری ثبت می‌گردد. ممكن است پزشك بیمار را در حالت‌های مختلف نشسته و یا ایستاده آزمایش كند و حركات و حالات او را بررسی كند. 
در طول درمان، گاهی پزشك رژیم غذایی بیمار را تغییر  می دهد و یا او را به پزشكان متخصص معرفی می كند یا در صورت مشاهده ناهنجاری در ساختار بدن ، از روش OMT برای بهبود بیمار استفاده می نماید. لازم به ذكر است كه اولین جلسه درمان حدود یك ساعت و سایر جلسات بیست تا سی دقیقه زمان می‌برد و تعداد جلسات به شرایط بیمار بستگی دارد.
 

منافع استئوپاتی برای سلامتی چیست؟
 
گرچه روش استئوپاتی  برای درمان كل بدن بكار می‌رود، ولی شواهد نشان می‌دهد كه در درمان دردهای كمر و گردن، سردرد، مشكلات زانو و صدمات مفاصل تاثیر بهتری را بدنبال داشته است.
بیشتر تكنیكهای استئوپاتی، بدن را به آرامش رسانده، درد و استرس را كاهش داده و  باعث تحریك  رشته‌های عصبی می‌شوند و گردش خون را افزایش می دهند. این روش، همچنین در پزشكی ورزش (Sports Medicine)نیز نتایج خوبی را به همراه داشته است.
 

موارد احتیاط  در رشته استئوپاتی کدام است؟ 
 
به هنگام مراجعه به پزشك استئوپاتی، علاوه بر توجه به انتخاب یك پزشك متخصص با مجوز قانونی، بهتر است به موارد زیر نیز توجه شود:
· دستكاری شدید مفاصل نباید دردناك باشد، اما می‌تواند باعث درد كمی شود كه ظرف یك تا دو روز برطرف شود.
· در صورت داشتن مشكلاتی چون شكستگی استخوانی، التهاب شدید مفاصل، سرطان استخوان، دردهای شدید ستون فقرات و یا دیسك كمر،  بهتر است از دستكاری‌های استئوپاتی خود داری شود.»(۶)

استئوپاتی از انواع روش‌هایی است که از زمان های دور برای تسکین بسیاری از دردها علی‌الخصوص دردهای مفاصل و استخوانی به‌کار می‌رود. اکنون نیز زمانی که سخن از ماساژ است بسیاری از اشخاص مسن و تصویر پیش زمینه ای که در ذهن عامه مردم نقش می بندد اغلب همین مشت و مال دادن است، ماساژ سنتی مشت‌ومال یا استئوپاتی که در قدیم توسط دلاک‌ها در حمام‌های عمومی ارائه می گردید هنوز هم در معدود مراکزی را ارائه  می کنند.

ماساژ مفاصل و تحریک آنها موجب تحریک اعصابی که به مفاصل عصب‌دهی می‌کنند می گردد، یکی از موارد استفاده از ماساژ استئوپاتی در درمان سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است چنانچه از طریق تنظیم و متعادل کردن سیستم عصبی‌ مرکزی به طور واکنشی، موجب تنظیم اعصابی شود که به احشاء داخلی و رحم عصب می‌دهند و بدین ترتیب دردهای آن ‌را کاهش ‌دهد.

 توضیح اینکه بسیاری از ماساژدرمانگر ها تركیب و تلفیقی از روش های فوق را بر اساس وضعیت بیمار اعمال می كنند.

(در خصوص ۴ تکنیک بعدی باید به این نکته اشاره بکنیم که برای دست یافتن به اهداف خاص ناگزیر از استفاده از تکنیک های مختصی هستیم و اثتثنائات خاص و مقتضیات مربوط به هر کدام از تکنیک های ذیل مار ا ملزم به استفاده از تکنیک های ویژه ای می کند چنانچه نمی توانیم این تکنیک ها را در زیر مجموعۀ تکنیک های پیشین قرار دهیم.)

۸- رفلکسولوژی (بازتاب شناسی درمانی)

۱- ۸ - بازتاب شناسی دست (Hand Retlexology)

ماساژ درمانی پیشرفته

تعریف

تشخیص و درمان بیماری ها از طریق ماساژ دادن دست ها را بازتاب شناسی دست ها گویند. با ماساژ دادن جاهایی که به بخش های رفلکسی دست معروفند، رفلکسولوژیست ها بیماری را در محلی که مدنظر دارند و مربوط به آن بخش ها می شود، درمان می نمایند.
رفلکسولوژیست ها دست ها را آیینه بدن می دانند و با دست چپ، سمت چپ بدن و با دست راست، سمت راست بدن را نشان می دهند.
تاریخچه
بازتاب شناسی در حدود 5000 سال پیش هنگامی که درمانگران عادت به تصحیح مناطق انرژی در بدن داشتند، نشات گرفته است.
در مصر باستان یک نوع بازتاب شناسی را به کار می بردند که در یک نقاشی دیواری در یک آرامگاه به تاریخ 2330 قبل از میلاد در ساکارا، جنوب کایرو نشان داده شده است. اما تا حدود سال 1913 که یک پزشک آمریکایی (متخصص گوش و حلق و بینی) به اسم ویلیام فیتزجرالد این نوع درمان را به کار گیرد در غرب شناخته شده نبود. او روشی را به اسم درمان ناحیه ای ایجاد کرد که طی آن با دست یا وسایل خاصی بخش های معینی از بدن را با فشار بهبود می دادند و بدن را به 10 ناحیه یا کانال تقسیم کرد که از طریق آن انرژی حیاتی فرد جریان می یابد.
این نواحی از انگشت پا تا سر و از پشت دستها ادامه می یابد و هر کدام از نواحی، پهنای مساوی داشتند و هر عضو بدن را در بر می گرفتند.
او از روش بازتاب شناسی برای افزایش ذخیره انرژی در اعضای بدن استفاده می نمود. بازتاب شناسی یک طریقه درمانی قدیمی و بی خطر می باشد و از این روش می توان به عنوان تکنیک مفید در منازل استفاده نمود و امروزه بازتاب شناسی در بین پزشکان و پیراپزشکان کاربرد گسترده ای پیدا نموده است و به ما این امکا را می دهد تا به روابط درونی بین بدن و محیط فیزیکی – هیجانی خود پی ببریم و باعث افزایش شادابی  و سلامتی زندگی می گردد.
اساس بازتاب شناسی دست
بر اساس فلسفه طب فشاری (Shiatsu) جریان الکتریکی حیات (Chi) در چهارده خط انرژی (Meridian) از اعضای مختلف بدن عبود می کند. این خطوط از نوگ انگشتان دست چپ آغاز شده و پس از عبور از سراسر طرف چپ بدن به انگشتان پای چپ ختم می گردند. مسیر عبور این خطوط در طرف راست بدن نیز مشابه با طرف چپ است. 
روی هم 38 نقطه در هر دست یا هر پا وجود دارد. این نقاط از 5/2 سانتی متری پایین تر از مچ دست یا پا تا نوک انگشتان پراکنده اند و هر کدام با عضو یا غده درون ریز مرتبط می باشند. اکثر اعضاء غدد درون ریز در طرف چپ و راست بدن به طور قرینه یافت می شوند. اما قلب و طحال فقط در طرف چپ و کبد و کیسه صفرا و آپاندیس فقط در طرف راست بدن واقعند. به علاوه بدن به دو قسمت جلو و عقب نیز تقسیم می شود. برای رفع مشکلات مربوط به ستون مهره ها، اعضای پشتی، درد ناحیه تحتانی کمر، اعضای سیاتیک و کفل ها، بایستی پشت دست ها یا پاها را فشار داد، اما برای بقیه اعضاء و غدد درون ریز باید فشار را بر کف دست یا پا وارد آورد.
تا زمانی که جریان الکتریسیته حیات به طور مناسبی در بدن جاری است، بدن صحیح و سالم است چنانچه به دلایلی این انرژی به قسمتی از بدن نرسد، اختلال و بی نظمی در آن قسمت پدید آمده و در صورت عدم رسیدگی به موقع، بیماری به آن نقطه عارض می شود. وجود هر نوع درد یا مرض در هر عضو یا هر قسمت از بدن خود را در نقطه یا نقاط مربوطه در کف دست و پا منعکس می سازد از این رو این نوع درمان را بازتاب درمانی یا بازتاب شناسی (Reflexology) لقب داده اند. به زبان الکتریکی می توان چنین گفت که فیوز نقطه دردناک پریده و جریان انرژی در آن نقطه مسدود گردیده است این نقطه نسبت به فشار حساس می باشد.
از علل انسداد جریان انرژی می توان هیجانات و شوک های روحی، حمله عوامل بیماری زا، نامناسب بودن حرکات بدنی و سوء تغذیه را نام برد

منبع http://www.3itmed.ir

 

۲- ۸ - بازتاب شناسی پا (Foot Reflexology)

ماساژ درمانی پیشرفته

یکی از شاخه های حیرت انگیز طب مکمل، ماساژ درمانی پا است که از طریق بازتاب شناسی انجام می شود. هنر بازتاب شناسی در بهبود و تشخیص بیماری ها و تجدید جوانی می باشد و بر این اساس بیان می گردد، که هر قسمت از بدن از طریق راه های عصبی و مسیرهای ظریف انرژی با کف پا ارتباط دارد.
با ماساژ منطقه بازتابی پا می توان این راه های ارتباطی را تحریک و فعاتل نمود و بدنی ترتیب قسمت های منطبق با آنها عم از سینوس ها، پشت، گردن، ریه، قلب و عروق، معده و روده و اسیر نقاط بدن را تحت تاثیر قرار داد. تاثیر ماساژ درمانی با استفاده از بازتاب شناسی نه تنها در درمان تمام بیماری ها موثر است، بلکه شیوه موثری در پیشگیری نیز هست.

مطالبی در رابطه با پاها

کفش برای اجداد قدیمی ما ناشناخته بود، چون با پاهای برهنه راه می رفتند. ولی ما پاهای خود را در داخل کفشی می فشاریم و از تماس مستقیم آنها با زمین جلوگیری می کنیم. این موضوع ممکن است بی اهمیت جلوه کند ولی با پوشیدن کفش، ارگان هایمان را از اثرات مفید مناطق بازتابی پا محروم می کنیم.
از آن بدتر اینکه نداشتن تهویه و فشار مداوم (ناشی از کفش های متداول و شیک) سبب پیدایش پینه پا، میخچه، انگشتان چکشی و ناهنجاری های دیگر می شود. جامعه امروز ما از هر زمان دیگری، از اهمیت بهداشت آگاه تر است و نیاز مبرم به پوشیدن کفش مناسب از اتبدای کودکی را به خوبی درک می کند. کفش خوب وزن بدن را در سراسر پا توزیع می کند، ولی بعضی از کفش ها سبب تمرکز وزن روی مفاصل انگشتان پا می گردد و بدین ترتیب باعث نیشگون گرفتن، پینه بستن، برآمدگی در سطح خارجی پا و ایجاد بدشکلی در سطح طرف شست پا می شود. کفش  نامناسب باعث تورم مفاصل پا، سفتی پا و اشکال در خون رسانی به منطقه پا می شود.
واقعیتی که این مشکل را بزرگ تر می کند این است که این ناراحتی ممکن است به پا محدود نشود بلکه تمام بدن را گرفتار کند. این حقیقت به خوبی شناخته شده است که پاها تصویر آینه ای تمام بدن هستند و از دیدگاه عصبی دارای همان اجزایی هستند که در تمام بدن وجود دارد. هر پا در واقع منطبق بر نیمی از بدن است. طرف راست بدن معادل پای راست و طرف چپ معادل پای چپ، به جز چشم ها، سینوس ها، گوش ها و غیره که مناطق بازتابی آنها در انگشت بزرگ پا و بعضی مواقع انگشتان مجاور قرار دارد، در مورد سر به نظر می رسد مسیر عصبی جا به جا شده است. به این معنی که طرف راست منطبق بر پای چپ و طرف چپ منطبق بر پای راست می باشد. ولی مناطق بازتابی دندان ها جا به جا نشده است، یعنی مثلاً دندان های طرف چپ منطبق بر انگشت دست چپ است و همین طور.....
راز کار در این است که با ماساژ عضلات پا، تمامی سفتی ها و گره های پا را به سادگی نرم و آنها را آماده فعالیت مجدد کنیم. اگر پاهای خود را به شکل اولیه برگردانید، ناراحتی را برطرف خواهید کرد. بنابراین کاملاً روشن است که حرکت طبیعی پاها بسیار اهمیت دارد. استفاده از کفش های راحت، نرم و انعطاف پذیر ضروری است.
به طور کلی باید پاها را سه بار در روز ماساژ داد (یا ترجیحاً یک روز در میان) تا مناطق بازتابی را به طور کامل از درد رهایی یابند و یک کار ساده انجام این روش راه رفتن با پای برهنه است.

تعریف

تشخیص و درمان بیماری ها از طریق ماساژ دادن پاها را بازتاب شناسی پا گویند.
با ماساژ دادن جاهایی که به بخش های رفلکسی در پا معروفند، رفلکسولوژیست ها بیماری را در محلی که ادعا می کند مربوط به این بخش ها می شود، درمان می کنند.
رفلکسولوژیست ها پا را آینده بدن می دانند و با پای چپ، سمت چپ بدن و با پای راست سمت راست بدن را نشان می دهند. بخش های مختلف کف پا از طریقی به بعضی از اعضای بدن مثل مثانه، کلیه ها و شش ها ارتباط دارد و انگشت کوچک پا به سینوس ها متصل است. ماساژ به تنهایی، بدن را برای بهبود خود، تحریک می کند و هیچ وسیله یا دارویی در این روش مورد استفاده قرار نمی گیرد.

تاریخچه

رفلکسولوژی (انعکاس درمانی) از چین در حدود 5000 سال پیش هنگامی که درمانگران عادت به تصحیح مناطق انرژی در بدن داشتند، نشات گرفته است.
همچنین مصری های باستان یک نوع رفلکسولوژی را به کار می برند که در یک نقاشی دیواری در یک آرامگاه به تاریخ 2330 قبل از میلاد در ساکارا، جنوب کایرو نشان داده شده است. اما تا حدود سال 1913 که یک پزشک آمریکایی (متخصص گوش و حلق و بینی) به اسم ویلیام فیتزجرالد این نوع درمان را به کار گیرد در غرب شناخته شده نبود. او روشی را به اسم درمان ناحیه ای ایجاد کرد که طی آن با دست یا وسایل خاصی بخش های معینی از بدن را با فشار بهبود می دادند و بدن را با فشار بهبود می دادند و بدن را به 10 ناحیه یا کانال تقسیم کرد که از طریق آن انرژی حیاتی فرد جریان می یافت.
این نواحی از انگشت پا تا سر و از پشت تا دست ها ادامه می یافت. هر کدام از نواحی، پهنای مساوی داشتند و هر عضو بدن را در بر می گرفتند.
یک شکل صد ساله طب که امروزه جزء پذیرفته شده ترین هنرهای درمانی می باشد یعنی همان بازتاب شناسی پا که کمک می نماید تا میزان وسیعی از مشکلات مربوط به بازگشت سلامتی چه به صورت حاد یا مزمن که شامل آسم، فشار خون، سردرد و ناراحتی کلیه می شود را برطرف نموده و باعث می شود تا آرامش و سلامتی عمومی برگردد.
اگر بازتاب کلیه را در پایتان لمس کنید بدن فوراً پیان آرامش را به کلیه می فرستد و اگر به دنبال درمان بیماریهای مربوط به کبد می باشید واکنش های مربوط به آن را در پای راست دنبال نمایید و همینطور واکنش های مربوط به قلب را در پای چپ دنبال نمایید.
بنابراین باید به واکنش های الکتریکی موجود در کف پاها توجه شود زیرا با تمام قسمت های بدن در ارتباط می باشد و عده ای معتقدند که دستگاه عصبی در این کار نقش دارد و لمس کردن نقاظ مخصوص در پا می تواند تکانه های عصبی صادره به مغز را تحریک کند، سپس مغز این پیام را به نقاط دیگر بدن می فرستد.
اگر ماساژ در اولین هفته کمتر از ده دقیقه و یک روز در میان باشد، ناراحتی و صدمه ای نمی رساند لیکن چنانچه ماساژ دایمی باشد ممکن است منجر به شکست مداوا و از دست دادن انرژی گردد.
ماساژ اعصاب را آرام نموده و سیاهرگ ها را تحریک کرده و به تنظیم غدد مترشحه داخلی کمک می نماید.

اساس روش رفلکسولوژی پا

از اساس این روش و اینکه در هنگام ماساژ در این قسمت ها دقیقاً چه اتفاقی می افتد، اطلاعات کافی وجود ندارد اما تصور میشود که بیماری در اثر مسدود شدن کانال های انرژی در بدن به وجود می آید و باعث ایجاد بیماری در هر ناحیه ای می شود. هدف ماساژ از بین بردن این گرفتگی ها و آزاد کردن جریان انرژی در این کانال ها است که در نتیجه باعث بهبودی بیماری می گردد. این کانالها از هر قسمت از بدن از طریق راههای عصبی با کف پا در ارتباط می باشند. با ماساژ می توان این ارتباط را تحریک نمود. در قسمت های معادل در بدن اعم از سینوس ها، پشت، گردن، ریه، معده، شانه و لگن و یا دیگر مناطق درد را تسکین داده و آن عضو را به سمت تعادل پیش می برد. از مناطق ماساژی در روی دست ها م یتوان جهت درمان ضایعات مربوط به پا استفاده نمود.
تئوری دیگری که در این روش مطرح است این است که به دلیل اینکه تنش ها و فشارهای روانی مسئول 75 درصد مشکلات سلامتی انسان ها است و چون در هر پا بیش از 7000 (هفت هزار) عصب وجود دارد بنابراین با ماساژ پاها و تحریک این سلول های عصبی باعث آرامش و کاهش تنش می شوند و در نتیجه بدن را به سمت تعادل باز می گردانند. به علاوه رفلکسولوژیست ها مدعی اند که می توانند گاهی بیماری های قریب و الوقوع و بالقوه راجستجو کنند. درمان های پیشگیرانه ای اتخاذ کنند و در صورت لزوم بیمار را نزد یک متخصص می فرستند. با درمان ماهانه با دو ماهه سلامتی حفظ می شود، علایم اخطار دهنده خیلی زود  تشخیص داده می شوند.
در حال حاضر در آمریکا جهت احساس جوانی از این روش که به زیبایی و سلامتی کمک می کند استفاده می نمایند که با ماساژ یا فشار آوردن با دکمه واکنش معینی که زیر پوست پا قرار دارد در لحظه ای کوتاه می توان بسیاری از دردها و رنج ها را از بین برد. رفلکسولوژی را پیشرفت و ضعف پیری جلوگیری می نماید. با استفاده صحیح از رفلکسولوژی و فشار مواضع واکنش دار می توان به طور طبیعی تجدیدنیروی جوانی و تولید مجدد سلول های بدن را فعال ساخته و زندگی جدید به کسانی که پیر شده اند، بخشید و می توان هیجان های عصبی را به آرامش تبدیل نمود، درد و بیماری ها را تسکین داد. از این روش در درمان بیماری های حاد و مزمن از جمله آسم، و فشار خون، سردرد و ناراحتی کلیه هم استفاده می شود.

منبع http://www.3itmed.ir

 

۹ - ماساژ جنسی

۱۰ - ماساژ شیرخوار، نوزاد و کودک

۱۱ - ماساژ برای آرامش، ماساژ ریلاکسیشن

(Relaxation Massage):

برای رهایی از استرس و خستگی‌های روزانه

۱۲- ماساژ زیبایی

 

 

در آخر اضافه می کنیم که هر یك از تکنیک های مذکور ویژگی های خاص خود را دارند و اثر مشخصی را بر بدن اعمال می كنند اما به طور كلی مکانیزم اصلی ماساژ وارد آوردن فشار و حركت به كمك دست بر بافت نرم بدن شامل پوست، عضله، تاندون ها، لیگامان ها(۷) و غشای احاطه كننده عضلات یعنی فاسیا (۸) است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------