تبلیغات
بهداشت محیط زیست - سرما خوردگی .
زمین پاک و سالم=زندگی سالم

سرماخوردگی یا عفونت تنفسی فوقانی یکی از دلایل اصلی ویزیت‌های پزشکی است. سرماخوردگی که عموما توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شود به صورت علامتی درمان می‌شود. آنتی‌بیوتیک‌ها در کودکان یا بزرگسالان موثر نیستند...

 در کودکان داروهای ضد‌سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه دارای یک زیان بالقوه هستند و هیچ‌گونه منفعتی ندارند؛ از این رو، آنها را نباید در کودکان زیر 4 سال مورد استفاده قرار داد. سایر داروهای شایع مورد استفاده، نظیر کورتیکواستروییدهای استنشاقی، پردنیزولون خوراکی و اکیناسه Echinanacea [گل پنج هزاری]، نیز در کودکان بی‌اثر هستند. محصولاتی که علایم را در کودکان بهبود می‌بخشند شامل روغن بخوری [ویکس]، سولفات روی، عصاره پلارگونیوم سیدوئیدس (شمعدانی) و عسل گندم سیاه هستند. پروبیوتیک‌های پیشگیری کننده، سولفات روی، شستشوی بینی با سالین و داروی گیاهی چیزوکیت (Chizukit) بروز سرماخوردگی‌ها را در کودکان کاهش می‌دهند. برای بزرگسالان، آنتی‌هیستامین‌ها، کورتیکواستروییدهای داخل بینی، کدئین، شستشوی بینی با سالین، ترکیبات اکیناسه آنگوسیتفولیا و استنشاق بخار در برطرف کردن علایم سرماخوردگی بی‌اثر هستند. سودوافدرین، فنیل‌افرین، ایپراتروپیوم استنشاقی و (استات یا گلوکونات) روی به طور خفیفی شدت و طول مدت علایم را در بالغین کاهش می‌دهند. داروهای ضد التهابی غیر استروییدی و برخی ترکیبات گیاهی شامل اکیناسه پورپورا علایم را در بالغین بهبود می‌بخشند. کاربرد پیشگیرانه سیر ممکن است تکرار سرماخوردگی‌ها را در بزرگسالان کاهش دهد، ولی اثر بر طول مدت علایم ندارد. بهداشت دست گسترش ویروس‌هایی را که سبب سرماخوردگی‌ها می‌شوند کاهش می‌دهد. ویتامین c پیشگیرانه به طور خفیفی طول مدت علایم سرماخوردگی را در بزرگسالان و کودکان کاهش می‌دهد. سرما خوردگی یا عفونت تنفسی فوقانی، معمولا توسط یکی از چندین ویروس تنفسی، شایع‌تر از همه رینوویروس ایجاد می‌شود. این ویروس‌ها که در ترشحات بینی تمرکز می‌یایند به سهولت از طریق عطسه، سرفه یا فین کردن انتقال می‌یابند. نشانه‌ها و علایم سرماخوردگی شامل تب، سرفه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی، گلودرد، سردرد و درد عضلانی هستند.

بیماران در تمامی فصول سال به دنبال مراقبت و درمان سرماخوردگی هستند، در حالی که سرفه سومین و گرفتگی بینی پانزدهمین علامت ارایه شده در میان تمامی ویزیت‌های مطب هستند. سرماخوردگی سومین تشخیص اولیه در ویزیت‌های مطب است. سرماخوردگی‌ها خود محدود شونده هستند؛ از این رو، درمان در جهت تخفیف علایم هستند تا درمان عفونت. درمان‌های متعددی شامل محصولات دارویی مکمل و غیر متعارف [جایگزین]، محصولات بدون نسخه و داروهای نسخه‌ای برای جلوگیری و درمان علایم سرماخوردگی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

در هنگام تقاضا برای درمان، پزشکان نقش مهمی در آموزش بیماران درباره گزینه‌های درمانی دارند. بسیاری از داروهای نسخه‌ای آشنا برای سرفه و سرماخوردگی در ابتدای سال 2011 از بازار جمع‌آوری شدند چرا که اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آنها را از نظر بی‌خطر بودن، اثربخشی یا کیفیت بررسی نکرده بود. پزشکان باید به بیماران درباره محصولات دارویی بدون نسخه، مکمل و غیر متعارف اخطار دهند زیرا تولید کنندگان این مواد نیازی به اثبات ادعاهای موجود درباره سودمندی درمانی آنها ندارند.


کودکان

داروهای سرماخوردگی و سرفه در میان 20 ماده پیشتاز منجر به مرگ در کودکان زیر 5 سال قرار دارند. در سال 2008، اداره غذا و داروی ایالات متحده توصیه کرد که از مصرف داروهای بدون نسخه سرفه و سرما خوردگی در کودکان زیر 2 سال اجتناب شود. پس از جمع‌آوری داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی نوزادان از قفسه‌های داروخانه‌ها، تعداد تخمینی مراجعات به بخش اورژانس برای عوارض جانبی ناشی از این داروها برای کودکان زیر 2 سال تا نصف کاهش یافت. تولید کنندگان این داروها به صورت داوطلبانه برچسب‌های محصولات خود را بدین صورت اصلاح کردند که آنها را نباید در کودکان زیر 4 سال به کار برد.

مداخلات بی‌اثر

محصولات نسخه‌ای و بدون نسخه. از آنجا که ویروس‌ها علت اغلب سرماخوردگی‌ها هستند، آنتی‌بیوتیک‌ها بدون اثرند. کورتیکواستروییدهای استنشاقی و پردنیزولون خوراکی دوزپایین پیامدها را در کودکان فاقد آسم بهبود نمی‌بخشند. محصولات اکی‌ناسه نیز برای درمان علایم سرماخوردگی در کودکان بدون اثر هستند. هیچ شواهدی در حمایت از استفاده از اغلب درمان‌های بدون نسخه سرفه در کودکان وجود ندارد. جدول یک یافته‌های حاصل از مطالعات درباره این داروها را خلاصه کرده است.

مایعات. اغلب به مراقبت کنندگان توصیه می‌شود که دریافت مایعات کودک را افزایش دهند. با این حال، در دو مطالعه مجموعه موارد بالینی و یک مطالعه شیوع، برخی کودکان مبتلا به عفونت‌های تنفسی فوقانی ولی بدون نشانه‌های دهیدراسیون با افزایش دریافت مایعات دچار هیپوناترمی شدند. از این رو، دریافت مایعات اضافه به علت زیان بالقوه در کودکان توصیه نمی‌شود.


مداخلات موثر

جدول 2 درمان‌هایی را که ممکن است در کودکان مبتلا به سرماخوردگی موثر باشند خلاصه کرده است.

محصولات دارویی مکمل و غیر متعارف. تعدادی از این درمان‌ها سبب تخفیف علایم سرماخوردگی می‌شوند. نشان داده شده است که پماد بخوری وقتی روی قفسه‌سینه و گردن استعمال شود شدت سرفه و کیفیت خواب را برای کودکان و والدین بهبود می‌بخشد، ولی این ماده دارای بوی تندی است که ممکن است کودکان آن را تحمل نکنند. مطالعاتی که استفاده درمانی از سولفات روی را مدنظر قرار داده‌اند، تمایلی به سمت کاهش طول مدت علایم سرماخوردگی را در هنگامی که این دارو در 24 ساعت اول شروع علایم مصرف شود نشان می‌دهند. عوارض جانبی نظیر مزه بد و تهوع، شایع‌تر از شربت و قرص هستند. عصاره پلارگونیوم سیدوئیدس (شمعدانی) ممکن است به از بین رفتن سرفه و تولید خلط در کودکان مبتلا به سرما‌خوردگی کمک کند. عسل نسبت به دارونما در کاهش تکرر سرفه‌ها، کاهش سرفه آزاردهنده و بهبود کیفیت خواب در کودکان برتری دارد. نباید از عسل در کودکان کمتر از یک سال به علت خطر بوتولیسم استفاده نمود.

شستشوی بینی و استیل سیستئین. در حین ناخوشی حاد، شستشوی بینی با سالین می‌تواند به تخفیف گلو درد، ترشحات دقیق بینی کمک نماید و تنفس از راه بینی را بهبود بخشد و می‌تواند نیاز به ضد احتقان‌ها و داروهای موکولیتیک بینی را کاهش دهد. یک مرور سیستماتیک 6 کارآزمایی که در دهه 1990 منتشر شده بودند دریافت که استیل سیستئین (که به طور شایع به عنوان موکولیتیک در اروپا و نه در ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد) ممکن است سرفه را پس از 7-6 روز پس از درمان در کودکان بزرگتر از 2 سال کاهش دهد. عارضه جانبی اصلی استیل سیستئین استفراغ است.

کورتیکواستروییدهای استنشاقی. برخی کودکان با علایم سرماخوردگی ویروسی دچار خس‌خس نیز می‌شوند. اگر چه کورتیکواستروییدهای با دوز پایین در این کودکان بی‌اثر هستند، یک مرور بر کورتیکواستروییدهای استنشاقی با دوز بالا گرایشی به سمت کاهش تکرار دوره‌های خس‌خس که نیازمند درمان با کورتیکواستروییدهای خوراکی بودند، طول مدت دوره‌ها و تعداد ویزیت‌های پزشکی را نشان داد.


پیشگیری

جدول 2 درمان‌هایی را که ممکن است برای پیشگیری از سرماخوردگی در کودکان مفید باشند خلاصه کرده است.

محصولات دارویی مکمل و غیر متعارف. برخی از این محصولات در صورتی که به طور منظم مصرف شوند ممکن است به پیشگیری از سرماخوردگی‌ها کمک نمایند. پروبیوتیک‌ها نظیر لاکتوباسیل اسیدوفیلوس NCFM، به تنهایی یا در ترکیب با بیفیدوباکتریوم آنیمالیس، در صورتی که توسط کودکان سالم طی زمستان مصرف شوند ممکن است، تعداد غیبت‌ها از مراکز مراقبت؛ بروز تب، سرفه و آبریزش بینی و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را کاهش دهند.

یک مرور کاکرین یک کاهش 13 درصدی را در علایم سرماخوردگی در کودکانی که یک گرم ویتامین C را به صورت روزانه پیش از بیماری می‌خوردند نشان داد، اگر چه طول مدت بهینه درمان برای دستیابی به این سودمندی نامشخص است. سولفات روی که به صورت پیشگیرانه برای حداقل 5 ماه مصرف شود بروز سرماخوردگی‌های ویروسی، غیبت از مدرسه و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را در کودکان کاهش می‌دهد.

ترکیبات گیاهی Chizukit حاوی 50mg/dL از اکی‌ناسه، 50mg/dL از پروپولیس [ماده صمغی شبیه موم] و 10mg/dL از ویتامین C است. در یک کارآزمایی تصادفی شده شاهد دار با دارونما با 430 کودک 5-1 سال، Chizukit تعداد نوبت‌های سرماخوردگی، تعداد روزهایی که کودک بیمار بود و تعداد روزهایی که کودک مدرسه را از دست داد کاهش داد. این دارو همچنین نیاز به داروهای ضد تب و آنتی‌بیوتیک‌ها؛ ویزیت‌های پزشکی و دوره‌های اوتیت میانی، پنومونی و تونسیلیت را کاهش داد. با این حال، کودکان ممکن است با خوردن این محصول به دلیل مزه ناخوشایند آن موافق نباشند.

شستشوی بینی با سالین. شستشوی با سالین به عنوان یک اقدام پیشگیری کننده در کودکان بهتر از درمان استاندارد برای علایم متعدد سرماخوردگی است. در مجموع، درمان ناخوشی و ترشحات بینی را کاهش می‌دهد و تنفس از راه بینی را بهبود می‌بخشد. این کودکان همچنین از آنتی‌بیوتیک‌ها، تب‌برها، ضد احتقان‌های بینی و موکولیتیک‌های کمتری استفاده می‌کنند و غیبت‌های کمتری از مدرسه دارند.


بزرگسالان

مداخلات بی‌اثر

جدول 4 مطالعات درباره داروهایی که برای سرماخوردگی در بزرگسالان بی‌اثر هستند را خلاصه کرده است.

آنتی‌بیوتیک‌ها و آنتی‌هیستامین‌ها. در بزرگسالان، همانند کودکان، آنتی‌بیوتیک‌ها طول مدت و شدت بیماری را حتی هنگام که رینیت چرکی وجود دارد کاهش نمی‌دهد. آنتی‌هیستامین‌های خواب‌آور و غیر خواب‌آور برای سرفه و سایر علایم سرماخوردگی بی‌اثر هستند.

اپیوییدها، کورتیکواستروییدهای داخل بینی و شستشوی بینی باسالین. علی‌رغم استفاده گسترده، کدئین برای کاهش سرفه موثرتر از دارونما نیست. کالج پزشکان قفسه‌سینه آمریکا(1) (ACCP) سایر اپیوییدهای را برای درمان سرفه توصیه نمی‌کند. اگرچه کورتیکواستروییدهای داخل بینی تورم والتهاب مخاط بینی را کاهش می‌دهند، نشان داده نشده است که به میزان معنی‌داری به سود بیماران دچار سرماخوردگی نیستند. شستشوی بینی با سالین هیپرتونیک یا نرمال سبب تخفیف چشمگیری در علایم سرماخوردگی در بزرگسالان می‌شوند.

محصولات دارویی مکمل و غیر متعارف. ویتامین C هنگامی که صرفاً به منظور درمان علایم پس از ظهور آنها مصرف شود، به طور ثابتی طول مدت و شدت آنها را کاهش نمی‌دهد. ترکیبات گیاهی حاوی اکیناسه آنگوسیتفولیا سودمند نیستند. بسیاری از پزشکان افزایش دریافت مایعات و استنشاق هوای گرم و مرطوب را به منظور کم و رقیق کردن ترشحات در طول سرما خوردگی توصیه کرده‌اند. هیچ کارآزمایی تصادفی شده‌ای اثر افزایش دریافت مایعات را در بزرگسالان ارزیابی نکرده است و یک مرور کاکرین نتایج ناپیوسته‌ای را برای استنشاق بخار نشان داد.


مداخلات موثر

ضد احتقان‌ها بایا بدون آنتی‌هیستامین‌ها. ضد احتقان‌های خوراکی یا موضعی به تنهایی در مقایسه با دارونما تا حدودی برای تخفیف کوتاه مدت علایم سرماخوردگی موثر به نظر می‌رسند. سودوافورین و فنیل‌افرین ادم بینی را به منظور بهبود دریافت هوا کاهش می‌دهند. اگرچه آنتی‌هیستامین‌ها به عنوان تک درمانی موثر نیستند، داروهای ترکیبی حاوی یک آنتی‌هیستامین نسل اول و ضد احتقان ممکن است مختصرا در تخفیف علایم عمومی، علایم بینی و سرفه سودمند باشند. داروهای ترکیبی متوسط ACCP برای درمان سرفه حاد توصیه می‌شود.

آنتی کولینرژیک‌ها، دکسترومتورفان، گایافنرین. ایپراتروپیوم آنتی کولینرژیک استنشاقی دهانی توصیه شده توسط ACCP برای سرفه ناشی از سرماخوردگی است و یک مطالعه نشان داد که فرمولاسیون بینی آبریزش بینی و عطسه را کاهش می‌دهد. مطالعات درباره دکسترومتورفان و گایافنزین برای سرفه تقریبا به طور مساوی دو پاره‌اند، بخشی سودمندی آنها را نشان می‌دهند و بقیه نه.

داروهای ضد التهابی غیر استروییدی. این داروها به طور موثری درد ناشی از سردرد، دردهای عضلانی و درد مفاصل را که در طول یک سرماخوردگی گریبانگیر بیمار است تخفیف می‌دهند، با این حال، کاهش عطسه کردن تنها اثری است که آنها به علایم تنفسی دارند. ACCP نتیجه گرفته است که ناپروکسن در درمان سرفه حاد سودمند است.

محصولات دارویی مکمل و غیر متعارف. جدول 5 ترکیبات گیاهی را که ممکن است در بزرگسالان موثر باشند خلاصه کرده است. نشان داده شده که یک محلول گیاهی حاوی P.sidoides طول مدت و شدت 10 علامت مختلف سرماخوردگی را در یک کارآزمایی مشاهددار تصادفی شده کاهش می‌دهد. یک کارآزمایی شاهد‌دار تصادفی شده دیگر سودمندی آندروگرافیس پانیکولاتا (Andrographis paniculata) را در بهبود نمره‌های علایم نشان داد. یک مرور سیستماتیک نیز حاکی از آن است که A.paniculata، به تنهایی یا در ترکیب با Acnthopanax senticosus، ممکن است در تخفیف علایم موثرتر از دارونما باشد.

مصرف زود هنگام اکیناسه پورپورا طول مدت را کوتاه‌تر می‌کند و شدت علایم سرماخوردگی را کاهش می‌دهد؛ ترکیبات حاوی بخش‌های هوایی گیاه و درمقابل بخش‌های گل گیاه بیشترین اثربخشی را دارند. اگر چه دوز اثر و ترکیبات روی استاندارد نشده‌اند، یک مرور کاکرین نشان داد که شروع روی (zinc lozenges) (استات یا گلوکونات) در 24 ساعت اول آغاز علایم شدت و طول مدت بیماری را کاهش می‌دهد. عوارض جانبی روی شامل مزه بد و تهوع هستند. روی داخل بینی را نباید مورد استفاده قرار داد چرا که ممکن است به فقدان دایم بویایی منجر گردد.


پیشگیری

داروهای اندکی سودمندی خود را در پیشگیری از سرماخوردگی در بزرگسالان نشان داده‌اند (جدول 5). کاربرد پیشگیرانه از ویتامین C بروز سرماخوردگی‌ها را در بزرگسالان کاهش نمی‌دهد ولی طول مدت بیماری را به میزان 8% کاهش می‌دهد. مطالعات محدود یا کیفیت پایین درباره سیر کاهش را در تعداد سرماخوردگی‌ها که توسط خود فرد گزارش شده است نشان داده‌اند ولی کاهش در تعداد روزهای لازم برای بهبود را نشان نداده‌اند. عوارض جانبی ناشی از سیر شامل بوی بد و بثورات پوستی هستند.

شستن مکرر دست‌ها می‌تواند گسترش ویروس‌های تنفسی را در تمامی سنین کاهش دهد و قادر است انتقال از کودکان به سایر اعضای خانه را کاهش دهد. در یک فرا بررسی بزرگ، منافع صابون‌های ضد باکتری و غیر ضد باکتری به طور معنی‌داری متفاوت نبود. تمیز کننده‌های دست بر پایه کلرید بنزالکونیوم که کف می‌کنند و باقیمانده برجای می‌گذارند دارای یک اثر حفاظتی علیه سرماخوردگی هستند. الکل و تمیز کننده‌ها کمتر موثرند.


منبع:


Fashner J et al. Treatment Of the Common Cold in Childeren an adults. American Family Physician July 15, 2012; 89: 153-90.

جدول 1. درمان‌هایی که برای سرماخوردگی در کودکان موثر نیستند

درمان

شواهد

یافته

آنتی‌بیوتیک‌ها

مرور کاکرین 4 مطالعه

فقدان تفاوت در پایداری علایم برای سرماخوردگی یا رینیت چرکی حاد در مقایسه با دارونما

کربوسیستئین

مرور کاکرین سه RCT

فقدان تفاوت معنی‌دار در سرفه، تنگی نفس یا سلامت عمومی کلی در مقایسه با دارونما

دکسترومتورفان

یک مطالعه همگروهی

فقدان بررسی بر دارونما در سرفه شبانه یا کیفیت خواب در کودک یا والدین

دیفن‌هیدرامین

یک مطالعه همگروهی

فقدان برتری بر دارونما در سرفه شبانه یا کیفیت خواب در کودک یا والدین

اکی‌ناسه پورپورا

مرور کاکرین دو RCT

فقدان تفاوت در شدت علایم، اوج شدت علایم، تعداد روزهای تب یا گزارش والدین از نمره شدت علایم در مقایسه با دارونما

کورتیکواستروییدهای استنشاقی با دوز پایین

مرور کاکرین دو RCT

فقدان کاهش در تعداد دوره‌های نیازمند کورتیکواستروییدهای خوراکی، مراجعات به بخش اورژانس، بستری‌های در بیمارستان، دفعات خس‌خس با طول مدت دوره‌ها

پردنیزولون خوراکی

یک RCT درباره دوره 5 روزه

فقدان تفاوت معنی‌دار در طول مدت بستری در بیمارستان، فواصل میان پذیرش و ترخیص، نمره میانگین علایم هفت روزه که توسط والدین گزارش می‌شود یا بستری مجدد در بیمارستان برای خس‌خس طی یک ماه در مقایسه با دارونما

آنتی هیستامین‌های بدون نسخه

مرور کاکرین دو مطالعه

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما برای سرفه

آنتی‌هیستامین همراه با ضد احتقان بدون نسخه

مرور کاکرین دو مطالعه

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما برای سرفه

ضد سرفه‌های بدون نسخه

مرور کاکرین سه مطالعه

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما برای سرفه

ضد سرفه همراه با گشاد کننده روش بدون نسخه

مرور کاکرین یک مطالعه

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما برای سرفه

ویتامین C

در کودکانی مطالعه نشده است.

-

RCT: کارآزمایی شاهددار تصادفی شده


جدول 2. درمان‌هایی که ممکن است برای سرماخوردگی در کودکان موثر باشند

درمان

سن کودکان مطالعه شده

دوز

طول مدت درمان

استیل‌ستئیین

18-0 سال

متغیر

متغیر تا 28 روز

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی با دوز بالا در کودکان که خس‌خس دارند.

5-1 سال

بودزوتاید (Pulmicort)، 1600 میکروگرم

بوسیله MDI با نبولایزر یا 3200 میکروگرم

بوسیله MDI با نیولایزر و ماسک صورت در صورت نیاز

تا زمان بدون علامت بودن برای 24 ساعت

5-1 سال

بکلومتازون، 2250 میکروگرم روزانه با MDI

بودزوناید

5 روز

3-1 سال

1600 میکروگرم بوسیله MDI با نبولایزر و ماسک صورت برای 3 روز اول، سپس 800 میکروگرم برای 7 روز دیگر

کلا 10 روز

عسل (گندم سیاه)

5-2 سال

5/2 میلی‌لیتر

یک بار

11-6 سال

5 میلی‌لیتر

یک بار

18-12 سال

10 میلی‌لیتر

یک بار

شستشوی بینی با سالین

10-6 سال

9-3 میلی‌لیتر به ازای هر سوراخ بینی

تا 3 هفته

عصاره پلارگونیوم سیدوئیدس (شمعدانی)

18-1 سال

30-10 قطره (براساس سن)

7 روز

روغن بخوری

5-2 سال

5 میلی‌لیتر

یک بار

11-6 سال

10 میلی‌لیتر

یک بار

سولفات روی

10-1 سال

شربت، 5mL /15mg

10 روز

MDI: اسپری با دوز اندازه‌گیری شدهجدول 3. درمان‌هایی که ممکن است برای پیشگیری سرماخوردگی در کودکان مفید باشند

درمان

سن کودکان مطالعه شده

دوز

طول مدت درمان

Chizukit

3-1 سال

5 میلی‌لیتر 2 بار در روز

12 هفته


5-4 سال

5/7 میلی‌لیتر 2 بار در روز

12 هفته

شستشوی بینی باسالین

10-6 سال

9-3 میلی‌لیتر به ازای هر سوراخ بینی 3 بار در روز

9 هفته

پروبیوتیک‌ها

5-3 سال

یک گرم (1010×1 واحد تشکیل دهنده کلونی) مخلوط با 120 میلی‌لیتر از شیر 1% دوبار در روز

6 ماه

ویتامین C

کمتر از 12 سال

2-2/0 گرم روزانه

2 هفته تا 9 ماه

سولفات روی

10-1 سال

شربت، 5mL/15mg روزانه

7 ماه


16-5/6 سال

قرص، 10 میلی‌گرم روزانه

6 روز در هفته برای 5 ماه

*لاکتوباسیل اسیدوفیلوس NCFM، به تنهایی یا همراه با بیفیدوباکتریوم انیمالیس


جدول 4. درمان‌هایی که برای سرماخوردگی بزرگسالان موثر نیستند

درمان

شواهد

یافته

آنتی‌بیوتیک‌ها

مرور کاکرین سه RCT

فقدان تفاوت در علایم یا رینیت چرکی در مقایسه با دارونما

تک درمانی با آنتی‌هیستامین (خواب‌آور یا غیر خواب‌آور)

مرور کاکرین سه RCT

مرور کاکرین 32 RCT

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما

کدئین

مرور کاکرین دو RCT

کالج پزشکان قفسه‌سینه آمریکا

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما برای سرفه

توصیه نمی‌شود

اکی‌ناسه آنگوسیتفولیا

RCT با چالش ویروسی

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما برای علایم سرماخوردگی

کورتیکواستروییدهای داخل بینی

دو RCT

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما

شستشوی بینی با سالین هیپرتونیک یا نرمال

یک RCT

فقدان اثر بخشی بیشتر از عدم انجام

ویتامین C

مرور کاکرین هفت RCT

فقدان اثر بخشی بیشتر از دارونما برای کاهش طول مدت یا شدت علایم سرماخوردگی

RCT: کارآزمایی شاهددار تصادفی شده


جدول 5. محصولات مکمل یا غیر متعارف که ممکن است برای سرماخوردگی در بزرگسالان موثر باشند

ترکیب

دوز

طول مدت درمان

درمانآندروگرافیس پانیکولاتا (kALMCOLD)

دوز 200 میلی‌گرم روزانه

5 روز

اکی‌ناسه پورپورا (محلول عصاره فشرده شده بخش‌های هوایی همراه با الکل)

4 میلی‌لیتر دوبار در روز

20 قطره هر 2 ساعت در روز اول، سپس 20 قطره 3 بار در روز

8 هفته

10 روز

عصاره پلارگونیوم سیدوئیدس (شمعدانی)

(UMCKA COLDCARE)

30 قطره 3 بار در روز، عصاره با بنیان الکل

10 روز

استات یا گلوکونات روی

متغیر (لوزها حاوی 7/23-5/4 میلی‌گرم روی هستند)

تا زمانی که علایم پابرجا هستند

پیشگیریسیر

مکمل با 180 میلی‌گرم آلیسین

12 هفته

ویتامین c

2-25/0 گرم روزانه

40 روز تا 28 هفته (معمولا حدود 3 ماه)


توصیه‌های کلیدی برای طبابت

توصیه بالینی

درجه‌بندی شواهد

آنتی‌بیوتیک‌ها را نباید برای درمان علایم سرماخوردگی در کودکان و بزرگسالان به کاربرد.

A

داروی بدون نسخه ضد سرفه و سرماخوردگی را به علت زیان‌های بالقوه و فقدان سودمندی نباید در کودکان کمتر از 4 سال به کاربرد.

B

درمان با عسل گندم سیاه، عصاره پلارگونیوم سیدوئیدس (شمعدانی) (UMCKA COLDCARE)، شستشوی بینی با سالین، روغن بخوری با سولفات روی ممکن است علایم سرماخوردگی را در کودکان کاهش دهد.

B

کدئین برای سرماخوردگی در بزرگسالان موثر نیست.

A

تک درمانی با آنتی‌هیستامین (خواب‌آور یا غیر خواب‌آور) علایم سرماخوردگی را در بزرگسالان بهبود نمی‌بخشد.

A

ضد احتقان‌ها، ترکیبات آنتی‌هیستامین (ضد احتقان وایپراتروپیوم داخل بینی (آتروونت) ممکن است علایم سرماخوردگی را در بزرگسالان بهبود بخشد.

B

داروهای ضد التهابی غیر استروییدی درد ثانویه به عفونت تنفسی فوقانی را در بزرگسالان کاهش می‌دهد.

A

آندرگررافیس پانیکولاتا (KALMCOLD) و P.SIDOIDES ممکن است شدت و طول مدت علایم سرماخوردگی را در بزرگسالان کاهش دهند.

B

A: شواهدبیمارمحور قطعی با کیفیت مطلوب؛ B: شواهد بیمارمحور غیرقطعی یا با کیفیت محدود؛ C: اجماع، شواهد بیماری‌محور، طبابت رایج، عقیده صاحب‌نظران یا مجموعه موارد بالینی


  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------