تبلیغات
بهداشت محیط زیست - سرطان سینه
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
سرطان سینه ماهیتی مشابه سرطان‌های دیگر دارد. رشد بی‌رویه و غیرطبیعی و در عین حال مهار‌نشدنی سلول‌های بدن در بافت‌ها و اعضای مختلف به تشكیل توده سرطانی منجر خواهد شد.

در مورد سینه هم همین اتفاق در سلول‌های تشكیل‌دهنده بافت این عضو، در نهایت راه به ایجاد توده‌ای بدخیم می‌برد كه سرطان سینه نام دارد. البته به این معنا نیست كه ایجاد هر توده‌ای در بافت سینه، باعث سرطان می‌شود.

در بسیاری از موارد توده ایجاد شده خوش‌خیم است و براحتی تحت نظر پزشك متخصص می‌توان آن را درمان كرد. فقط توجه داشته باشید تشخیص خوش‌خیم یا بدخیم‌بودن توده مذكور، تنها به عهده پزشك معالج است. این نكته از آن نظر حائز اهمیت است كه بسیاری از زنان ممكن است صرفا به دلیل بروز توده خوش‌خیم در اطرافیان نزدیك‌شان، مثلا مادر یا خواهرشان، توده خود را نیز خوش‌خیم به‌حساب می‌آورند در حالی كه ممكن است چنین نباشد.

مراحل و طبقه‌بندی

پیشروی سرطان سینه را می‌توان به پنج مرحله مختلف تقسیم كرد. این مراحل بر اساس اندازه توده، میزان و محل بافت‌های درگیر ناحیه سینه و اعضای اطراف آن و نیز بر اساس احتمال موفقیت اقدامات درمانی برای بهبود بیماری است.

مرحله صفر: در این مرحله كه به مرحله سرطان غیرتهاجمی نیز معروف است، سلول‌های سرطانی تنها در مجاری انتقال شیر مشاهده می‌شود.

مرحله 1: در این مرحله سرطان كاملا قابل درمان است و اندازه توده سرطانی حدود دو سانتی‌متر یا كوچك‌تر از آن است. سلول‌های سرطانی بافت‌های اطراف را مورد حمله قرار داده‌ ولی هنوز نتوانسته‌اند تا غدد لنفاوی زیر بغل گسترش یابند.

مرحله 2: در این مرحله، توده سرطانی كمی پا را از مرحله اول فراتر گذاشته و غدد لنفاوی را نیز مورد هجوم قرار داده است. اندازه توده در این مرحله بزرگ‌تر از دو سانتی‌متر است.

مرحله 3: مرحله‌ای كه در آن توده بدخیم به پوست یا دیواره سینه رسیده و اندازه‌ آن بیش از 5 سانتی‌متر است.

مرحله 4: در این مرحله وضع بیمار بسیار وخیم است و توده سرطانی دیگر نواحی دوردست مانند استخوان‌ها، ریه‌ها یا غده‌های لنفاوی را نیز درگیر كرده است.

از نظر موفقیت اقدامات درمانی، مراحل صفر و یك، مراحلی كاملا درمان پذیرند. طبیعتا اگر بیماری در این مراحل مورد تشخیص قرار گیرد هم بخت بلندی برای رهایی از بیماری خواهد داشت و هم رنج كمتر و هزینه پایین‌تری را برای درمان متحمل خواهد شد.

مرحله دو و سه نیز از احتمال درمانی بالایی برخوردار است، اما نیازمند دوره‌های درمانی خاص و گاه طولانی نظیر جراحی و شیمی‌درمانی است؛ شیوه‌هایی كه متاسفانه بسیاری از افراد از آن گریزانند. مرحله 4 در واقع همان مرحله رسیدن كارد به استخوان است. در این مرحله، بیماری چنان پیشرفت كرده و فربه شده است كه كار چندانی از دانش و فناوری پزشكی برنمی‌آید.

این مرحله‌بندی بخوبی گویای اهمیت تشخیص زودهنگام بیماری و اقدام موثر در مقابله با آن است. به همین دلیل است كه بانوان محترم باید علائم این بیماری و شیوه‌های معاینه فردی را بشناسند و مدام خود را معاینه كرده و مراقب بروز علائم باشند. تنها در این صورت است كه می‌توان قدرتمندانه مقابل آن ایستاد.

علائم

این بیماری علائمی دارد كه اگر با معاینات دقیق و منظم شناخته شود، بسادگی می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری كرد.

ـ مشاهده گره جدید یا غیرمعمول در پوست سینه یا در ناحیه زیر بغل

ـ ایجاد چروك در پوست این ناحیه

ـ ترشحات یا خونریزی از نوك سینه بخصوص اگر خود به خود باشد‌

ـ بروز تغییراتی در ابعاد یكی از سینه‌ها نسبت به دیگری و نیز تغییر در شكل ظاهری آن‌

ـ تغییر رنگ در هر یك از نقاط این عضو

ـ مشاهده فرورفتگی نوك سینه

ـ مشاهده التهاب، قرمزی یا تورم در این عضو

ـ مشاهده حالتی در پوست شبیه پوست پرتقال

با مشاهده این علائم، وقت را تلف نكرده و بلافاصله به پزشك متخصص مراجعه كنید. به یاد داشته باشید یكی از علائم شایع ابتلا به این سرطان احساس وجود گره یا توده كوچك بی‌درد در سینه است هرچند این سرطان ممكن است توده‌های دردناك نیز در پی داشته باشد.

به علاوه، هر ترشح یا احساس برجستگی را نمی‌توان نشانه این سرطان دانست، اما این‌كه اینها واقعا علائم سرطان هستند یا نه باید تحت نظر پزشك متخصص مورد بررسی و تائید قرار گیرد. تشخیص و درمان موثر این بیماری ـ یك ماه یا حتی یك هفته تاخیر ـ زمان سرنوشت‌سازی است.

پیشگیری

براساس موارد فوق، رعایت نكاتی می‌تواند به كاهش احتمال خطر ابتلا به این بیماری كمك كند، اما هنوز شواهد قطعی در این زمینه‌ها در دست نیست. با این وصف، زنان دارای پیشینه ابتلا به سرطان در نزدیكان خود با هیچ اقدامی نمی‌توانند عامل وراثتی سرطان را تغییر دهند.

به علاوه، خانم‌هایی كه زودهنگام قاعده شده یا دیرهنگام پا به دوران یائسگی گذاشته‌اند نیز توان تغییر این عامل را ندارند، اما همه افراد، با در پیش گرفتن شیوه سالم زندگی، بخصوص تحرك كافی، تغذیه مناسب و وزن متناسب در كنار پرهیز از مصرف هورمون در دوران یائسگی احتمالا می‌توانند جنبه‌های دیگر خطر را كاهش دهند.

البته یك ابزار بسیار كارآمد دیگر در اختیار بانوان است و آن معاینه و توجه دقیق به وضع سلامت‌شان در این ناحیه از بدن است. هر چه بیشتر و دقیق‌تر در این امر كوشا باشند، در صورت بروز، سریع‌تر به تشخیص خواهند رسید و در نتیجه با بیشترین قدرت و اطمینان به نبرد با بیماری خواهند پرداخت.

عوامل ابتلا

علت اصلی ابتلا به سرطان سینه به طور دقیق معلوم نیست، اما مبتلایان به این بیماری در چند عامل مشترك هستند:

* سابقه ابتلا در میان افراد درجه یك خانواده؛ مادر، خواهر یا دختر. اگر در افراد نزدیك خانواده خود مردی مبتلا به این بیماری داشته‌اید، استعداد ژنتیكی شما برای ابتلا به این بیماری بیش از دیگران است. البته مردان بسیار بندرت به این بیماری مبتلا می‌شوند.

* وجود سابقه ابتلا به این بیماری در فرد. در واقع بهبود سرطان سینه به منزله رفع ابتلای مجدد به آن نیست.

* ترشح بیش از حد معمول هورمون استروژن در زنان كه ممكن است به دلیل قاعدگی زودهنگام (پیش از 13 سالگی)، بروز یائسگی پس از 51 سالگی و نیز هورمون درمانی بخصوص پس از یائسگی

* بارداری دیرهنگام (پس از 30 سالگی) یا عدم بارداری

* كم‌تحركی و نداشتن فعالیت جسمانی

* اضافه وزن و ابتلا به چاقی. این عامل بویژه پس از دوران یائسگی موثرتر است. مسعود ایثاری

آمارها نشان می‌دهد مهم‌ترین بیماری‌ای كه دغدغه اصلی بسیاری از بانوان در سراسر جهان محسوب می‌شود سرطان سینه است كه خسارت‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی فراوانی را در پی دارد.

این در حالی است كه به گفته متخصصان، شناخت علامت‌ها و اقدامات لازم برای تشخیص زودهنگام و درمان بموقع آن ، می‌تواند اثرات زیادی در جلوگیری از گستردگی عوارض این بیماری داشته باشد.

ضرورت پیشگیری و تشخیص بموقع سرطان سینه موجب شد گفت و گویی با دكتر محمد هادی‌زاده ، جراح بیماری‌های سینه و مسوول كلینیك‌ بیماری‌های پستان پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن سینا انجام دهیم كه از نظر می‌گذرد.

چه مكانیسمی در بدن باعث ایجاد سرطان، بخصوص سرطان سینه می‌شود؟

به طور كلی چنانچه سلول‌های بدن به طور بی‌رویه رشد و تكثیر داشته باشند و دچار مرگ سلولی كه در حافظه خود دارند (بنا بر دلایل محیطی یا اجتماعی) نشوند، سرطان اتفاق می‌افتد. این حالت در تمام بدن ازجمله پستان می‌تواند باشد.

گفته می‌شود اكنون سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در میان زنان كشور است و حدود یك‌چهارم كل سرطان‌های زنان در كشور مربوط به این نوع سرطان است. آیا این آمار در مورد زنان دیگر كشورها هم مطرح است؟

بله، سرطان پستان در جهان نیز دارای رتبه اول در بین سرطان‌های زنان است. مطابق آمارهای رسمی سالانه در دنیا 1.6 میلیون نفر به سرطان پستان مبتلا می‌شوند. این آمار در ایران به 10هزار نفر در سال می‌رسد، به گونه‌ای كه می‌توان گفت اكنون بین 60 ـ 50 هزار نفر مبتلا به سرطان پستان در مراحل مختلف درمان داریم.متاسفانه با سیر صعودی ابتلا به سرطان پستان در كشور مواجهیم. آمار ابتلا به سرطان پستان در آمریكا و اروپا با توجه به جمعیت، پنج برابر ایران است، اما روند رو به رشد این بیماری در ایران در مقایسه با آمریكا و اروپا بسیار بالاست و متاسفانه از نظر رشد بیماری در دنیا در جایگاه اول قرار داریم.

دلایل اصلی افزایش آمار مبتلایان به سرطان سینه را در چه می‌دانید؟

بروز سرطان پستان هم مانند سایر سرطان‌ها تحت عوامل مختلفی مانند عوامل محیطی و ژنتیك است. عوامل ژنتیكی معمولا ثابت است و آنچه متغیر است عوامل محیطی است كه عمده آن سبك و الگوی زندگی ما را شامل می‌شود. در سال‌های اخیر تغییراتی چون بی‌تحركی و مصرف بیشتر غذاهای آماده و غذاهای چرب و شیرین می‌تواند در این بیماری دخیل باشد.

چرا با وجود پیشرفت‌های درمانی، هنوز در زمینه این نوع سرطان با آمار بالایی در كشور روبه‌رو هستیم؟

مهم‌ترین عامل در ابتلا به این بیماری، جنسیت است. میزان مردان مبتلا به سرطان پستان 2.8 درصد و زنان نزدیك به 98 درصد است. سن نیز می‌تواند فاكتور مهم دیگری در ابتلا به سرطان پستان باشد، به گونه‌ای كه با افزایش سن، آمار سرطان پستان در زنان نیز افزایش می‌یابد. تا قبل از 45 سالگی از هر هشت مورد سرطان، یك مورد آن مربوط به سرطان پستان است، اما بعد از 55 سالگی مشاهده می‌كنیم كه متاسفانه از هر سه سرطان، دو مورد مربوط به سرطان پستان است.

برخلاف این ‌كه گفته می‌شود سابقه فامیلی و ژنتیك مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان پستان است، اما باید گفت پنج تا 10 درصد سرطان‌های پستان ژنتیكی است و 15 درصد مبتلایان دارای سابقه خانوادگی هستند.

در واقع 80 تا 85 درصد زنان مبتلا، هیچ‌گونه سابقه فامیلی ندارند. البته افرادی كه در خانواده خود یك فرد مبتلا به سرطان پستان دارند، از جمله افراد پرخطر به حساب می‌آیند.

زنانی كه تا قبل‌از 12 سالگی قاعدگی را تجربه می‌كنند و بعد از 50 سالگی یائسه می‌شوند، شانس بیشتری برای ابتلا به این سرطان را دارند. همچنین زنانی كه بعد از 30 سالگی صاحب فرزند می‌شوند یا به طور كلی پس از ازدواج دیگر بچه‌دار نمی‌شوند، احتمال بیشتری وجود دارد كه دچار سرطان پستان شوند.رادیوتراپی، هورمون‌تراپی پس از یائسگی، اضافه‌وزن و چاقی و همچنین استعمال دخانیات ازجمله دیگر عوامل افزایش‌دهنده خطر ابتلا به سرطان پستان است. زنانی كه بین 1.5 تا دو سال به فرزندان خود شیر می‌دهند، احتمال بروز سرطان پستان در آنها بسیار كاهش می‌یابد.

آیا نقشه‌ای از پراكندگی این نوع سرطان در كشور داریم؟

سرطان پستان تقریبا در همه استان‌ها پراكندگی یكنواختی دارد و تقریبا در همه استان‌ها رتبه نخست را داراست.

مطمئنا درمان این نوع سرطان همانند بیشتر بیماری‌ها دستخوش تحول شده است، درمان‌های جدید چگونه می‌تواند به درمان‌های دقیق‌تر و افزایش امید به زندگی مبتلایان به سرطان سینه كمك كند؟

هادی‌زاده: بروز سرطان سینه هم مانند سایر سرطان‌ها تحت عوامل مختلفی مانند عوامل محیطی و ژنتیك است. عوامل ژنتیكی معمولا ثابت است و آنچه متغیر است عوامل محیطی است كه عمده آن سبك و الگوی زندگی ما را شامل می‌شود

میزان افزایش امید به زندگی بیماران دقیقا به مرحله تشخیص این بیماری بستگی دارد. بدیهی است چنانچه سرطان پستان در مراحل اولیه شناسایی شود روش‌های درمانی جدید نقش بسزایی در بهبود خواهد داشت.

آیا به كمك درمان‌های جدید می‌توان از ترس و هراس ناشی از ابتلا به سرطان سینه كاست؟

بله، این بیماری چنانچه در مراحل اولیه كه محدود است شناسایی شود قابل درمان است. نكته مهم این است كه مردم نسبت به علائم اولیه و روش‌های غربالگری مخصوصا معاینات ماهانه توسط خود شخص آگاهی لازم را داشته باشند.

از آنجا كه همیشه پیشگیری بر درمان اولویت دارد و با توجه به رشد سرطان سینه در ایران چكار باید كرد تا به این بیماری دچار نشد؟

خانم‌ها باید از 20 سالگی به صورت ماهانه سینه خود را معاینه كنند و هر سه سال تا 39 سالگی توسط پزشكان ماهر معاینه شوند و در 40 سالگی اولین ماموگرافی خود را انجام دهند و بدیهی است چنانچه سابقه سرطان سینه در خانواده فردی وجود داشته باشد باید زودتر جهت بررسی‌های اولیه به پزشك مراجعه كند.

آیا پیشگیری از سرطان به واسطه تغییر شیوه زندگی یعنی نوع تغذیه، كنترل قند و چربی یا جلوگیری از افزایش وزن و همین طور مصرف نكردن دخانیات، از نظر علمی به اثبات رسیده است؟

این عوامل در سرطان پستان نیز مانند سایر سرطان‌ها از عوامل خطر محسوب می‌شود؛ بنابراین باید بشدت از آنها پرهیز كرد یا آنها را به حداقل رساند.

مصرف غذاهای آماده یا افزایش آلودگی‌های مختلف چقدر در بروز این بیماری موثر است؟

مانند سایر سرطان‌ها این عوامل از عوامل محیطی پرخطر محسوب می‌شود كه می‌تواند در این بیماری نقش داشته باشد.

وجود مراكز تخصصی تشخیص و درمان سرطان سینه چقدر می‌تواند در كاهش میزان ابتلا به این بیماری موثر باشد؟

به طور قطع وجود چنین مراكزی در بالا بردن سطح آگاهی عمومی، همچنین در تشخیص زودرس كه تاثیر بسزایی در روند درمان دارد، نقش مهمی دارد.

چشم‌انداز درمان سرطان را با توجه به پیشرفت‌های علم ژنتیك و ژن‌درمانی و نیز تولید واكسن انواع سرطان چگونه پیش‌بینی می‌كنید؟

چنانچه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، مخصوصا با پیشرفت‌های اخیر علم، قابل درمان است و جای نگرانی وجود ندارد.

شایع‌ترین سرطان زنانه را درست بشناسیم

از سال 1985 میلادی، اكتبر (10 مهر تا 10 آبان) به عنوان ماه آگاهی از سرطان سینه نامگذاری شد و چهارمین دوشنبه این ماه هم به عنوان نقطه عطفی، روز آگاهی از سرطان سینه نام گرفت.

تلاش برای آگاهی جامعه از سرطان پستان در حالی روز به روز بیشتر احساس می‌شود كه این نوع سرطان تهدید بزرگی بر سلامت زنان است.

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان، 27 نفر از هر صدهزار زن ایرانی به سرطان پستان مبتلا می‌شوند.

این سرطان در واقع شایع‌ترین سرطان در زنان است كه 32 درصد از موارد سرطان زنان را شامل می‌شود. همچنین پس از سرطان ریه، شایع‌ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان محسوب می‌شود كه عامل 19 درصد از مرگ و میرهای وابسته به سرطان در زنان است.

از طرف دیگر اكنون سرطان پستان شایع‌ترین بدخیم تشخیص داده در تمام طول عمر زنان و علت اصلی منتهی به مرگ در 40 تا 79 سالگی در زنان است كه نقشی مشابه بیماری‌های قلبی ـ عروقی در مردان بازی می‌كند.

به نظر می‌رسد در ایران سرطان پستان در سن پایین‌تری بروز می‌كند. سن پایین‌تر بروز از نظر درگیر كردن زنی جوا‌ن‌تر كه هنوز از لحاظ فعالیت اجتماعی و فردی زمان طولانی‌تری را در پیش دارد، بسیار مهم است. خوشبختانه امروزه با استفاده از روش‌های غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری و علاوه بر آن پیشرفت متدهای درمانی، تحول بزرگی در این بیماری ایجاد شده است.

بهاره صفوی 

دانشمندان می گویند ژنی را كشف كرده اند كه موجب گسترش سرطان سینه می شود. این كشف می تواند راه را برای ارائه درمانهای جدیدی برای این بیماری كشنده هموار كند.

كشف ژن «RhoC» می تواند به ارائه درمان های منجر شود كه رفتار تهاجمی سلول های سرطان سینه را هدف قرار می دهند.

در برخی موارد پزشك، مجبور به توقف شیمی درمانی می شود چرا كه این شیوه سلول های بنیادی سرطانی را كه موجب گسترش تومور می شوند، از بین نمی برد.

پیش از این، تاثیر ژن «RhoC» در تحریك متاستاز (گسترش سرطان) به استخوانها نشان داده شده بود.

میزان این ژن همزمان با پیشرفت سرطان سینه افزایش می یابد و هر چه میزان این ژن بیشتر باشد، عمر بیمار كوتاه تر می شود.

دانشمندان معتقدند شیمی درمانی و پرتو درمانی رایج اغلب بی تاثیر هستند چرا كه این شیوه های درمانی سلول های بنیادی عامل گسترش تومور را از بین نمی برند.

با این حال اكنون محققان شیوه نوینی برای هدف قرار دادن و كشتن سلول های بنیادی سرطانی یافته اند.

محققان دریافته اند بیان این ژن برای متاستاز سرطان در بین سلول های سرطانی و سلول های سالم لازم است .

محققان دانشگاه میشیگان با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها دریافتند بیان بیش از اندازه ژن «RhoC» به تنهایی می تواند موجب گسترش سلول های سرطانی شود.

آنها اكنون در حال مطالعه یك داروی مولكولی كوچك برای مهار ژن «RhoC» هستند كه نتایج بررسی های اولیه آن در محیط ازمایشگاه امیدواركننده بوده است.

محققان دانشگاه میشیگان می گویند: از بین بردن سلول های بنیادی سرطان می تواند برای درمان سرطان های خاص مهم باشد اما در حال حاضر ممكن است بتوانیم با این كشف جمعیت سلول های بنیادی سرطانی و رفتار های تهاجمی آنها را با ایجاد اختلال در سازوكار مولكولی شان را مدیریت كنیم.

کشف دارویی برای مهار سرطان سینه، امید زندگی را تا 50 در صد در مبتلایان به این بیماری افزایش داده است.

به گزارش روز سه شنبه جام جم آنلاین به نقل از یورنیوز، TDM1 یا «تراستوزوماب امتانسین» دارویی است که توسط شرکت آمریکایی ژینِتک تولید شده و تاثیر چشمگیری در كاهش روند پیشرفت سرطان پستان دارد .

از مزایای این دارو این است عوارض جانبی کمی برای فرد بیمار ایجاد می کند.

این دارو ترکیبی از (تراستوزوماب) و (DM1) است. تراستوزوماب به تشخیص سلولهای سرطانی دربدن بیمار کمک می کند.

مادۀ دیگر موجود دراین دارو(DM1) است که یک سیتو تاکسیک (نوعی زهر) به شمار می رود. وقتی TDM1 به سلولهای سرطانی برخورد می کند، با تزریق سم به آنها باعث از بین رفتنشان می شود.

به گفتۀ متخصصان سرطان، این دارو راه های جدیدی را برای درمان سرطان سینه خواهد گشود.

 در حال حاضر دانشمندان مشغول آزمایش و بررسی هفت شیوه دیگر درمان سرطان سینه که اساس آن ها نیز حمله به سلولهای سرطانی است، هستند.

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------