تبلیغات
بهداشت محیط زیست - روزهای كم‌آبی برای كوه‌های سهند
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
توسعه صنایع و رشد بی‌رویه جمعیت، شهر تبریز را با مشكل بی‌آبی مواجه كرده است
روزهای كم‌آبی برای كوه‌های سهند
سال‌ها پیش زمانی كه آب شرب تبریز تنها از طریق آب‌های زیرزمینی دامنه سهند تامین می‌شد كسی فكر نمی‌كرد روزی این منبع كه مهم‌ترین و استراتژیك‌ترین منبع تامین آب شرب كلانشهر تبریز است دچار شرایط بحرانی شود.

این آب‌های زیرزمینی كه به گفته كارشناسان مربوط، یكی از باكیفیت‌ترین و مطلوب‌ترین آب‌های زیرزمینی كشور محسوب می‌شود از كوه‌ها و چشمه‌های معروف سهند سرچشمه گرفته و در گذشته نه‌چندان دور نقش بسیار زیادی در آبیاری و آبرسانی به شهرها و روستاهای منطقه و از همه مهم‌تر كلانشهر تبریز داشته است، اما توسعه صنایع از یك طرف و رشد بی‌رویه جمعیت از سوی دیگر رفته رفته این كلانشهر را با مشكل بی‌آبی مواجه كرد، به طوری كه اوایل دهه 70 شاهد بحران آب شرب در كلانشهر تبریز بودیم.

ارسلان هاشمی، مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی در این باره اظهار كرد: تا دهه 70 اصلی‌ترین منبع تامین آب شرب تبریز دامنه‌های شمالی سهند به شمار می‌رفت كه با افزایش سطح بهداشتی جامعه و جمعیت، فشار مضاعفی به این منبع وارد شده است و این منبع دیگر به تنهایی قادر به تامین آب شرب تبریز نبود.

وی افزود: تا این كه با احداث سد نهند در سال 76 حدود 20 میلیون مترمكعب به ظرفیت آب شرب تبریز اضافه گردید و حدود چهار سال از شدت كمبود آب كاسته شد. همچنین از سال 76 خط آبرسانی از زرینه‌رود به مدار پیوست و مشكل تامین آب شرب تاحدود زیادی حل شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان ادامه داد: اما با این حال هنوز كه هنوز است برداشت آب از منابع زیرزمینی و دامنه‌های شمالی سهند همچنان ادامه دارد، به طوری كه در ده سال گذشته حدود دو متر و 60 سانتی‌متر از آب چاه‌های این منابع افت كرده و از نظر مقدار نیز حدود 30 میلیون مترمكعب كاهش یافته است.

وجود 74 چاه در دامنه‌های سهند

رضا پوررجب، مدیرعامل شركت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در این رابطه نظر دیگری دارد. وی معتقد است: با توجه به این كه شركت آب و فاضلاب تامین آب شرب شهروندان را بر عهده دارد، لذا منطق حكم می‌كند از هر راه ممكن برای تامین آب سالم مورد نیاز شهروندان استفاده كنیم. با این حال شركت آب و فاضلاب با توجه به حساسیت و اهمیت سفره‌های زیرزمینی تاحدود زیادی سعی می‌كند از این منابع استفاده كمتری داشته باشد.

پوررجب افزود: به طوری كه این استان حدود 70 درصد از آب شرب خود را از آب‌های سطحی و بقیه را از طریق سفره‌های آب زیرزمینی بخصوص دامنه‌های شمالی سهند تامین می‌كند.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان ادامه داد: در این رابطه آذربایجان شرقی تنها استانی است كه از آب‌های سطحی خود بیشترین استفاده را دارد و درصد كمی از آب مورد نیاز را از آب‌های زیرزمینی تامین می‌كند.

وی با اشاره به این كه هم‌اكنون حدود 74 چاه برای تامین آب شرب در مواقع اضطراری در دامنه‌های شمالی سهند موجود است، افزود: میزان برداشت ما از این دامنه‌ها حدود 1823 لیتر در ثانیه است كه 50 درصد مواقع عادی را شامل می‌شود و بقیه را برای روزهای مبادا و بحرانی ذخیره می‌كنیم.

به گفته كارشناسان، آب‌های موجود دامنه‌های شمالی سهند در اعماق پایینی زمین واقع شده‌ است و به دلیل نبود فعالیت‌هایی كه باعث آلودگی آب در آن مناطق شود، این آب‌ها از كیفیت بسیاربالایی برخوردار و تا حدود زیادی فاقد هرگونه آلودگی زیست‌محیطی و انگلی است و منبع استراتژیك بسیار مهم و حیاتی برای مواقع بحرانی منطقه محسوب می‌شود.

به حداقل رساندن مصرف

هاشمی، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان راهكار جلوگیری از كاهش آب سفره‌های زیرزمینی در این منطقه را كاهش استفاده از این منابع ذكر كرد و گفت: باید سعی كنیم از این منابع فقط در مواقع پیك مصرف كه فصل تابستان است استفاده كنیم و بقیه طول سال با به حداقل رساندن مصرف و استفاده از سایر منابع، آب موجود در سفره‌های زیرزمینی را برای مواقع بحرانی كه نتوانیم از سد نهند و خط آبرسانی استفاده كنیم ذخیره نماییم.

وی افزود: با هماهنگی بیشتر بین مدیران و عدم بخشی‌نگری به مسائل می‌توان سیاست برداشت كمتر از تغذیه سفره آب زیرزمینی دامنه‌های شمالی را عملیاتی و ذخیره‌‌سازی كرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان ادامه داد: با توجه به بررسی‌های كارشناسی منابع موجود تكافوی نیازهای شرب و صنعت شهر تبریز را در یكی دو سال آینده نخواهد كرد و این امر ضرورت تسریع در اجرای خط دوم آبرسانی و انتقال آب ارس به تبریز را كه در دستور كار جدی شركت قرار دارد دوچندان می‌كند. پوررجب، مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان معتقد است: هم‌اكنون نیاز كلانشهر تبریز در ساعات پیك مصرف حدود 5/4 تا پنج مترمكعب در ثانیه است و باتوجه به ساخت و سازهای صورت گرفته در شرق تبریز چون آذران، مرزداران، ملكیان، خاوران و... پیش‌بینی می‌كنیم در افق 1415 نیاز كلانشهر تبریز در ساعات اوج مصرف به 9 مترمكعب در ثانیه برسد كه این امر بر ضرورت انتقال آب از ارس به تبریز و دشت تبریز تاكید دارد.

ارسلان هاشمی، مدیرعامل آب منطقه‌ای استان نیز در این رابطه می‌گوید: با توجه به این كه خط اول آبرسانی به پیك مصرف رسیده، اگر در اسرع وقت خط دوم به مدار وارد نشود به اجبار برای تامین آب شرب تبریز فشار زیادی روی آب‌های زیرزمینی وارد می‌شود و چون در مواقع بحرانی مدیریت تبریز وابسته به آن منبع است، لذا اگر حادثه غیرمترقبه‌ای صورت گیرد قادر به تامین آب مورد نیاز شهروندان كلانشهر تبریز نخواهیم بود و این امر تهدیدی برای منطقه محسوب‌می‌شود.

وی افزود: هم‌اكنون به طور سالانه حدود 64 میلیون مترمكعب آب از دامنه‌های شمالی سهند اعم از قنات و چاه برای تمامی مصارف برداشت می‌شود و حدود 46 میلیون مترمكعب آن برای شرب است كه اگر بتوانیم سالانه 30میلیون مترمكعب در مخزن خود نگه داریم ظرف سه چهار سال آینده حدود صد میلیون مترمكعب آب در مخازن خود ذخیره خواهیم داشت كه برای تامین آب در مواقع بحرانی امیدواركننده است.

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------