تبلیغات
بهداشت محیط زیست - آشنایی با پرندگان وقت‌شناس
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
تحقیقات دانشمندان بتازگی نشان داده است كه پرندگان آوازخوان بر مبنای یك برنامه زمان‌بندی خیلی دقیق مهاجرت می‌كنند. پرندگان آوازخوان زیر رده گنجشك‌سانان محسوب می‌شوند.
به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، حدود 4000 گونه از آنها در سراسر جهان شناخته شده‌اند. این نوع از پرندگان با اغلب زیستگاه‌های جهان سازگاری دارند، البته دریاها و آب‌های شیرین از این قاعده مستثنا هستند. آنها برخلاف سایر پرندگان كه با صدا، مكان مناسب برای تولیدمثل یا تغذیه را به یكدیگر خبر می‌دهند یا پرنده جنس مخالف را به خود جلب می‌كنند، برای برقراری ارتباط با یكدیگر اصواتی آهنگین ایجاد می‌كنند.محققان دانشگاه یورك در تحقیقی كه بتازگی انجام داده‌اند، دریافتند این پرندگان در زمان مهاجرت از یك برنامه زمانی كاملاً منظم و خدشه‌ناپذیر پیروی می‌كنند. برخی از گونه‌ها هر ساله در تاریخ مشخصی مهاجرت خود را آغاز و در تاریخ مشخصی هم به محل اولیه رجعت می‌كنند. این تحقیق كه در مجله پولوس وان چاپ شده، نخستین ردیابی مهاجرتی از این نوع است كه در آن ظرف چند سال متوالی به طور دقیق مهاجرت پرندگان آوازخوان مورد مطالعه قرار گرفته است.

ویژگی‌های ظاهری

توكای قهوه‌ای با نام علمی Hylocichla mustelina پرنده‌ای ساكن آمریكای شمالی است. پرهای پشت این پرنده به رنگ قهوه‌ای است و در ناحیه سینه پرها سفیدرنگ و همراه با خال‌خال‌های قهوه‌ای است. این مرغ آوازخوان به وفور در آمریكای شمالی یافت می‌شود، اما برای زمستان‌گذرانی به آمریكای مركزی و جنوبی مهاجرت می‌كند.

محققان با استفاده از دستگاه‌های موقعیت‌یاب خیلی كوچك توانستند هر گونه جابه‌جایی را در این پرندگان به طور دقیق ثبت كنند. یافته‌ها نشان داد این پرندگان هر ساله در زمان مشخصی از سال مهاجرت بهاره خود از مناطق استوایی به سمت نواحی شمالی‌تر قاره آمریكا را آغاز می‌كنند. میانگین تغییرات این دوره تنها سه روز است. اما مهاجرت پاییزه تا حدودی متغیر است.

معمولاً تعیین زمان دقیق مهاجرت پاییزه كمتر امكان‌پذیر است. جالب اینجاست پرندگانی كه برای نخستین‌بار مهاجرت می‌كنند همواره تابع پرواز پرندگانی هستند كه بیش از یك بار این كار را انجام داده‌اند. آنها با پرواز در ارتفاعات كمتر توسط پرندگان مسن‌تر حمایت می‌شوند. در ضمن پرندگان نر نسبت به پرندگان ماده سریع‌تر مهاجرت خود را آغاز می‌كنند.

دستگاه‌های تعیین موقعیت

دستگاه‌های موقعیت‌سنجی كه در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفت كوچك‌تر از یك سكه 10 سنتی است. این دستگاه‌ها در كوله‌های كوچكی كه به همین منظور تعبیه شده است، بر پشت مرغان آوازخوان‌سوار و تسمه‌های آنها نیز به دور پای این پرندگان بسته شد. طراحی این ابزار به گونه‌ای است كه برای پرواز پرندگان مشكلی ایجاد نمی‌كند. از آنجا كه وزن این كوله‌ها خیلی سبك است، لذا محققان می‌توانند طول و عرض جغرافیایی را در زمان طلوع و غروب خورشید به دقت اندازه‌گیری كنند.

كوین فریزر، نویسنده این مقاله یكی از محققان دپارتمان بیولوژی در دانشگاه یورك است. وی می‌گوید تبعیت مرغان آوازخوان از چنین برنامه منظمی بسیار جالب است. حتی گاهی دیده شده كه زمان ورود و خروج آنها از یك سایت مشخص طی چند سال متمادی تغییر نكرده است. برخی از آنها درست در همان تاریخ سال‌های پیش به محل موعود بازگشته‌اند.

نكته: توكاهای قهوه‌ای برای بازگشت بموقع به لانه‌ خود متحمل فشارهای زیادی می‌شوند و همه این سختی‌ها برای به دست آوردن یك قلمرو خوب و امن است تا هم خودشان و هم جوجه‌ها در‌آسایش باشند

مهاجرت پرندگان همانند پرواز هواپیماها از عوامل متعددی تاثیر می‌پذیرد. اوضاع جوی در این رابطه یك‌فاكتور مهم است، اما این كه پرندگانی به این كوچكی چگونه می‌توانند همه این شرایط را پیش‌بینی كنند و در یك زمان مشخص در محلی دیده شوند، جای تعجب دارد. باید به‌خاطر داشت در طول مسیر گاهی شرایط در سطحی بسیار گسترده و به طور غیرقابل پیش‌بینی تغییر می‌كند.

در برخی موارد شرایط جوی باعث می‌شود كه پرنده به ناچار مسیر طولانی‌تری را در پیش بگیرد. مواردی بوده كه در آن جابه‌جایی مسیر حتی به صدها كیلومتر هم رسیده است. تمام فاكتورها در زمان مهاجرت لحاظ می‌شود، حتی توكاهای قهوه‌ای برای گذر از پهنه آبی وسیع خلیج مكزیك هم تدابیری دارند كه به طور دقیق برای بشر شناخته‌شده نیست. هنگام بهار آنها باید آنقدر زود به محل‌های لانه‌گذاری برگردند كه بتوانند در برهه زمانی مشخصی تخمگذاری كنند. اما این زمان نباید آنقدر زود باشد كه غذایی برای جوجه‌ها پیدا نشود.

پرندگان دقیق‌تر قلمرو بهتری دارند

پروفسور فریزر می‌گوید توكاهای قهوه‌ای برای بازگشت بموقع به محل‌های لانه‌گذاری متحمل فشارهای زیادی می‌شوند و علت آن هم به دست آوردن یك قلمرو خوب و امن است تا هم خودشان و هم جوجه‌ها در آسایش باشند.

پرندگانی كه زودتر می‌رسند، موقعیت مكانی بهتری را به دست می‌آورند. حتی جوجه‌های آنها بهتر و سریع‌تر از سایرین رشد می‌كنند. هرچند كه باید این نكته را هم به خاطر داشت كه در اوایل بهار وضع جوی هوا ناپایدار و سردتر است و این امر كاهش غذا را به دنبال دارد. جوجه‌هایی كه زودتر از موعد مقرر و در شرایط ناپایدار جوی به دنیا می‌آیند، احتمال مرگشان هم بیشتر است.

پروفسور فریزر هشدار داد كه این زمان‌بندی دقیق حتی برای پرندگان هزینه‌هایی هم به دنبال خواهد داشت. نگرانی عمده این است كه این پرندگان نتوانند خودشان را با شرایط كنونی كه بدون هیچ تردیدی تحت تاثیر تغییرات اقلیمی است، هماهنگ كنند. پروفسور فریزر چنین ادامه داد كه تیم تحقیقاتی درصدد است این موضوع را نیز مورد بررسی قرار دهد. پرندگانی كه تیم پروفسور فریزر ردیابی كرده، در پنسیلوانیا و كاستاریكا نیز مشاهده شده‌اند.

پروفسور بریجیت استاچ بری محققی است كه برای چند‌دهه روی رفتار پرندگان تحقیق كرده است. وی در كتاب خود با نام «سكوت مرغان آوازخوان» كه در سال 2007 به چاپ رسید به جزئیات خطراتی نظیر تغییرات جوی و نابودی زیستگاه‌ها كه این گونه‌ها را تهدید می‌كند، اشاره كرده است. در شانزدهم فوریه سال 2009 مقاله‌ای چاپ شد مبنی بر این كه در طول یك روز توكاهای قهوه‌ای می‌توانند به طور متوسط 500 كیلومتر را طی كنند. پروفسور استاچ‌بری و همكارانش در آن زمان مسئولیت تحقیقات را به عهده داشتند، اما در تحقیق اخیر پروفسور استاچ بری همكار پژوهشی پروفسور فریزر است.

وی چنین نتیجه‌گیری می‌كند كه از دهه 1960 تاكنون جمعیت توكاهای قهوه‌ای در كانادا حدود 50 درصد كاهش پیدا كرده است. ادامه این روند از نظر او به معنای اختلال در كل اكوسیستم خواهد بود.
  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------