تبلیغات
بهداشت محیط زیست - نایلون وپلاستیک
زمین پاک و سالم=زندگی سالم

خودکشی با نایلون!

فقط کافی است پایتان را اندکی از شهری که در آن ساکن هستید بیرون بگذارید، به کوه ها، تپه ها، بیابانها یا جنگل های نزدیک به شهرتان که می رسید احتمالا جزو اولین چیزهایی که با آن روبه رو می شوید، حجم بسیار زیادی از زباله ها و به ویژه کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرفی است که سطح محیط خارج از شهر را پوشانده است.


سطل آشغالی به وسعت جنگل!
واکنش افراد نسبت به این منظره متفاوت است. برای مثال خانم ابراهیمی می گوید: «ما در سفری که به شمال کشور داشتیم برای ناهار در حوالی جاده که منظره خوبی داشت توقف کردیم، بعد از خوردن غذا که در ظرف های یکبار مصرف بود، زباله ها را در کیسه ای جمع کردیم که با خود ببریم و به سطل آشغال بیندازم، اما وقتی یک لحظه حواسمان پرت شد، پسر کوچکم را دیدیم که دارد این زباله را به سمت جنگل پرتاپ می کند، تا به او برسیم، آشغال را انداخته بود. وقتی همسرم رفت که زباله را بردارد با صحنه وحشتناکی رو به رو شدیم، در محیط اطرافِ جایی که بودیم، پر بود از آشغال های مختلف و نایلون ها و ظرف های یکبار مصرف، طوری که حتی نمی توانستیم زباله خودمان را برای برداشتن پیدا کنیم! وقتی پسرم را به خاطر کارش دعوا می کردم با زبان کودکانه گفت که چون آنجا پر از آشغال بوده او هم فکر کرده آنجا آشغالدانی است و برای همین زباله ها را به آنجا انداخته است!»

ما نریزیم، مسئولان جمع آوری زباله می ریزند!
گروه دیگری هم هستند که نه تنها توجهی به این مسائل و ایجاد زباله ندارند، بلکه با خیال راحت و از سر بی اطلاعی این زباله ها در محیط رها می کنند. وقتی از آقای شایگان موقع ریختن زباله هایش در کنار جاده سوال می پرسیم می گوید: «آشغال است دیگر! باید بیندازیمش دور! یک بخشی از آن جذب طبیعت می شود و بخشی هم نمی شود. چه فرقی می کند ما خودمان اینها را اینجا بیندازیم یا آنها را در سطل آشغال بریزیم و بعد مسئولان جمع آوری زباله ها آنها در اینجا تخلیه کنند!»

حرف آقای شایگان تا حدود زیادی درست بود، محیط های خارج از شهر به خوبی بازگو کننده این امر هستند که مسئولان جمع آوری زباله ها، بخش هایی محیط های خارج از شهر ها را به دفن یا رها سازی زباله اختصاص می دهند، پدیده ای که بارها از سوی مسئولان محیط زیست و کارشناسان این حوزه با اعتراض رو به رو بوده است. کارشناسان معتقدند که این زباله ها از طریق باد در سطح جهان پخش می شود و دیگر جایی وجود ندارد که از شر این زباله ها در امان مانده باشد.

قتل میلیونها حیوان
تحقیقات منتشر شده توسط سایت همشهری مطرح می کند: «هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زادوولد انواع حشرات افزایش می یابد. کیسه های پلاستیکی درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباهاً بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند.

کیسه های بلعیده شده حتی پس از مرگ جانوران و تجزیه آنها نیز سالم باقی می مانند، بنابراین دوباره پراکنده شده و از بین بردن حیاتی دیگر را ادامه می دهند. پلاستیک ها درصورتی که به عنوان زباله دفن شوند، به علت تجزیه آرام و کند در محل های دفن می توانند سبب تشکیل شیرابه و نفوذ آن به آب های زیرزمینی شوند. این شیرابه شامل ترکیباتی نظیر فلزات سنگین و سایر ترکیبات خطرناک است که جزو ترکیبات زیان آور برای محیط زیست هستند.»

تهدیدی برای سلامت
البته اشتباه است که فکر کنیم این آسیب ها تنها محیط زیست را تهدید می کند، چرا که این مواد پلاستیکی و پلیمری به علت ساخته شدن از منابع نفتی و دارا بودن مواد با پایه نفتی و خاصیت تجزیه ناپذیری، در خاک باقی می مانند و به این ترتیب مواد شیمیایی آنها به تدریج از طریق خاک وارد زنجیره غذایی انسان می شود؛ بنابراین علاوه بر اثرات کیسه ها و ظروف پلاستیکی روی محیط زیست، آنچه حائز اهمیت است، سلامت انسان هاست، به خصوص اینکه امروزه مصرف بیش از حد و نابجا از این مواد، خطرات جبران ناپذیری را برای سلامت انسان به همراه دارد.

مصرف بیشتر، پز بیشتر!
در خصوص مصرف بالای این مواد کشور ما بر اساس آمار جزو 5 کشور اول مصرف کننده مواد پلاستیکی در سالهای اخیر است طوری که سرانه مصرف پلاستیک به بیش از 30 کیلوگرم رسیده است(1). مصداقهای استفاده از این مواد را در مراسم های مذهبی، نذری ها، خرید های جزئی و... به خوبی می توانیم ببینیم، به نوعی که انگار استفاده از کیسه های نایلونی یا ظروف یکبار مصرف، با طرح های مختلف، تبدیل به نوعی افتخار و پز هم شده است.
محمد حسن کاشانی" از کارشناسان محیط زیست معتقد است، در حالی که در کشور ما انفجاری در زمینه تولید و مصرف نایلون ها و ظروف یک بار مصرف رخ داده، بسیاری از کشورهای جهان مدت هاست رویکرد خود را در مورد استفاده از مواد پلاستیکی تغییر داده اند. به ویژه در این کشورها با هماهنگی رسانه ها و فعالان محیط زیست جنبش عمومی برای کاهش مصرف این مواد رخ داده است. به طوری که یک فروشگاه زنجیره‌ای مشهور در یک کشور اروپایی به این دلیل با اقبال عمومی مواجه شد که شعار خود را تلاش برای حذف نایلون از فروشگاه اش انتخاب کرد.

"کاشانی" اضافه می کند: کشورهای پیشرفته چندسالی است که دوباره به سمت استفاده از پاکت گرایش پیدا کرده اند. قانون هم کارخانجات سازنده نایلون ها و برخی از انواع دیگر پلاستیک ها را واداشته خط تولید خود را به ساختن انواع پاکت های محکم و یا کیسه های پارچه ای و دیگر جایگزین های مناسب تغییر دهند. در این کشورها نایلون های بی دوام برای خرید کالا جایشان را به کیسه های بسیار بادوام داده است. همین کیسه ها هم بسیار گران عرضه می شود تا استفاده از آن ها زیاد نباشد و بسیاری از خریداران چندین بار برای خرید از این کیسه ها استفاده می کنند. شهروندان این کیسه ها را به عنوان ساک به فروشگاه ها می برند تا کالاهای خریداری شده در پاکت را داخل آن ها جای دهند. این در حالی است که سیستم بازیافت در این کشورها هم بسیار توانمند است. به طوری که با وجود ده ها سال استفاده وسیع از نایلون و پلاستیک با پیامدهای فاجعه بار زیست محیطی دست به گریبان نشده اند. حتی در کشوری نظیر پاکستان هم شهروندان برای حمل کالاهای خریداری شده از کیسه های پارچه ای استفاده می کنند و فروشگاه ها به وفور این کیسه ها را در اختیار خریداران کالاها قرارمی دهند.(2)

اینکه مصرف این مواد به چه دلیل و با چه توجیهی است صورت می پذیرد هم امر مهمی است، عده ای آن را نشانه پیشرفت اقتصادی و صنعتی کشور و عده ای دیگر آن را در نتیجه افزایش فرهنگ بهداشت اجتماعی می دانند. عده ای هم آن را نتیجه تنبلی روز افزون مردم قلمداد می کنند، هر کدام از موارد فوق توجیه این رشد بی رویه باشد، مهمتر از آن این است که در این خودکشی دست جمعی و حتی آگاهانه، تک تک ما مسئولیم!

كیسه های غیر قابل بازیافت از چرخه فروش فروشگاههای شهروند حذف می شود

 گروه توسعه  وعمران شهری : امسال در حدود 20 هزار کسیه پارچه ای به جای کیسه های نایلونی و غیر قابل تجزیه در فروشگاههای شهروند توزیع شد و مورد استقبال شهروندان قرار گرفت؛این مطلبی است که مدیر عامل فروشگاه شهروند به آن اشاره می کند.

به گزاش شهرنوشت،کشور ما از جمله کشورهایی است که به دلیل داشتن منابع نفتی و پتروشیمی از مواد پلاستیکی و پلیمری بیش از حد معمول استفاده می کند و همین امر موجب بروز مشکلا ت متعدد زیست محیطی و هزینه ها و خسارات ناشی از آن می شود.
در همین راستا شورای شهر تهران در سال 88 طی مصوبه ای به ضرورت کاهش و جایگزینی کیسه های پلاستیکی در مراکز عرضه محصولات به ویژه در فروشگاههای شهروند تاکید کرد که از همان زمان شهرداری تهران در صدد کاهش استفاده از این نوع کیسه ها در مراکز خرید خود شد.
قدرت الله گودرزی مدیر عامل فروشگاههای زنجیره ای شهروند با اشاره به اینکه امسال سعی داریم  به طور کامل کیسه های غیر قابل بازیافت را از چرخه فروشگاههای شهروند جمع آوری کنیم ،گفت : ورود کیسه های گیاهی به فروشگاه شهروند از سال قبل آغاز شده و امسال نیز پیگیر آن هستیم و در تلاشیم  تا این امر امسال به طور کامل محقق شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون با یک شرکت قرارداد بسته شده است افزود: به دنبال تامین منابع مالی این طرح هستیم.
گودرزی از توزیع 20 هزار کیسه پارچه ای در فروشگاههای شهروند خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر در قبال اهدای کیسه های پارچه ای هیچ هزینه ای از شهروندان دریافت نمی شود.
وی اضافه کرد: این در حالی است که هزینه های کیسه های گیاهی و پارچه ای بسیار بیشتر از کیسه های پلاستیکی است.
به گفته گودرزی هر کیلو کیسه پلاستیکی و تجزیه ناپذیر 2 هزارو 500 و هر کیلو کیسه تجزیه پذیر3 هزار و 800 تومان هزینه در بر دارد.
مدیر عامل شهروند در خصوص میزان استقبال شهروندان از کیسه های تجزیه پذیر بیان داشت : شهروندان از کیسه های گیاهی به دلیل عدم مقاومت چندان راضی نیستند اما استقبال از کیسه های پارچه ای خوب بوده است.
وی اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در این زمینه را بسیار ضروری دانست و گفت: امیدوارم با تبلیغات خوبی که از سوی شرکت تولید کننده و شهرداری صورت گزفته است این امر به زودی به طور کامل محقق شود.
همچنین مهندس ملوک نجفی مسوول کمیته مدیریت پسماند و آلودگی خاک ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در این زمینه به شهرنوشت گفت : با اعلام مصوبه شورای شهر کارگروهی در ستاد محیط زیست تشکیل شد تا روشهای کاهش ، کنترل و جایگزینی کیسه ها و ظروف پلاستیکی را بررسی کند .
وی ادامه داد : با بررسی های انجام شده مشخص شد که میادین میوه و تره بار شهرداری و فروشگاه شهروند تنها 3 درصد از توزیع کیسه های تجزیه ناپذیر را بر عهده دارند.
نجفی با اشاره به فرهنگ غلط جا افتاده در بین شهروندان برای استفاده از کیسه های پلاستیکی افزود: شعار ما کاهش تولید زباله است که این فرهنگ غلط موجب ورود زباله آن هم از نوع غیر قابل بازگشت شده است.
وی به بعد اقتصادی این امر اشاره و تصریح کرد: ارزان و در دسترس بودن این مواد موجب استفاده روز افزون از این محصول شده است اماعوارض زیست محیطی آن به مراتب هزینه های بی شماری دارد.
وی اضافه کرد: در سال در حدود 177 هزار تن کیسه پلاستیکی در کشور مصرف می شود که روزانه در حدود 500تن است.
نجفی گفت :ک یسه های غیر قابل تجزیه از 200 تا 20 هزار سال در طبیعت باقی می مانند و آلودگی های زیست محیطی بسیاری را
بوجود می آورند که تا نسل های بعد باقی خواهد ماند.
وی با بیان اینکه برای هر کیسه پارچه ای در حدود 500تومان هزینه می شود ،افزود: اما بی شک این محصول ماندگاری بیشتری داشته و خطری برای محیط زیست ندارد.
نجفی در پا سخ به این پرسش که شهروندان از کیسه های گیاهی به دلیل عدم مقاومت گله مندند بیان داشت: ا ز این نوع کیسه های میتوان برای محصولات مانند کیف و کفش و ... استفاده کرد.
وی از تدوین لایحه قانونمند حمایت از تولید کنندگان این محصولات توسط شهرداری تهران خبر داد و گفت: البته فرهنگ شهروندان نیز باید اصلاح شود.
نجفی در خصوص عوارض بهداشتی استفاده از کیسه های تجزیه ناپذیر نیز اظهار داشت: این نوع کیسه ها حاوی مواد نفتی و پلیمری هستند که موجب آلودگی خاک و آب شده و برای سلامتی موجودات زنده نیز مضرند.
وی به اثبات سرطان زا بودن این محصولات اشاره و بیان کرد: سرطا ن زایی ،عوارض واختلالات گوارشی ،قلبی و عصبی از جمله عوارض ناشی از وجود این محصولات در چرخه طبیعت است.
به گفته نجفی ما باید به فرهنگ سابق خود یعنی استفاده از کیسه های گیاهی و پارچه ای برگردیم.

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------