تبلیغات
بهداشت محیط زیست - خبرنامه پزشکی
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
قرص های ضدبارداری چه تاثیری بر پوست و مو می گذارد؟

www.parsnaz.ir - قرص های ضدبارداری چه تاثیری بر پوست و مو می گذارد؟

شاید تصور می‌شود که هورمون زنانه موجود در این قرص‌ها به سلامت و زیبایی پوست کمک و آن را تقویت می‌کند اما نقش قرص‌های ضدبارداری‌ در سلامت پوست، کاملا یک شمشیر دولبه است و اثر آن به طبیعت هر فرد بستگی دارد.

پوست برخی بانوان که از مشکلات هورمونی رنج می‌برند و به خاطر آن دچار جوش‌های پوستی هستند، ممکن ‌است با مصرف قرص‌های
ضدبارداری که حاوی هورمون هستند، بهبود یابد و جوش‌های صورتشان از بین برود یا کمتر شود. ولی قرص‌های ضدبارداری برای تمام خانم‌ها چنین آثار مثبتی را در پی ندارند و حتی اگر از نظر هورمونی مشکلی نداشته و پوستی سالم و شفاف داشته باشند، ممکن است در اثر مصرف چنین قرص‌هایی، دچار آکنه و جوش‌های پوستی شوند.

علاوه بر این، اگر خانمی مستعد لک‌های بارداری باشد، ممکن است با مصرف این قرص‌ها دچار این لک‌ها در نقاط مختلف پوستش شود. علت آن هم وجود مقادیر زیاد استروژن در بدن است. شما می‌توانید با محافظت پوستتان در برابر اشعه آفتاب، احتمال بروز این لک‌‌ها را کاهش دهید.

در هر حال اگر چنین لکه‌هایی روی صورت شما پیدا شد، با پزشکتان تماس بگیرید. شاید پزشک صلاح بداند به جای قرص‌های حاوی استروژن، قرص‌های حاوی پروژسترون یا از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. معمولا تداوم مصرف استروژن از طریق این قرص‌ها، باعث تیره‌تر شدن این لکه‌ها یا وسعت گرفتن ضایعات پوستی خواهدشد.

فراموش نکنید در دوران بارداری تیره‌شدن قسمت‌هایی از پوست صورت خانم‌ها مثل پیشانی، برجستگی گونه، لب فوقانی و چانه دیده می‌شود ولی اگر در اثر مصرف قرص‌های ضدبارداری دچار این لک‌ها شدید، بهتر است حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید تا از تیرگی و وسعت این لک‌ها پیشگیری شود.

یکی دیگر از باورهای عجیب و غریب بانوان این است که قرص‌های ضدبارداری موها را پرپشت می‌کنند! برخی خانم‌ها قرص‌های ضدبارداری را به‌صورت پودر درمی‌آورند و از آن محلولی می‌سازند و روی پوست سرشان می‌گذارند تا به رویش موهای کم‌پشت شده‌شان، کمک شود، اما این یک باور غلط است و این کار باعث رشد مجدد موها نخواهد شد. بهتر است خانم‌ها آثار دقیق قرص‌های ضدبارداری و خواص آنها را از پزشک خود بپرسند و از استفاده‌های بی‌دلیل از این قرص‌ها خودداری کنند.

درست است که قرص‌های ضدبارداری ترکیب‌های هورمونی دارند ولی جذب پوستی این هورمون‌ها از طریق پوست سر آنقدر ناچیز است که به شمار نمی‌آید.

افرادی که تنش عصبی دارند از این گیاه استفاده کنند

www.parsnaz.ir - افرادی که تنش عصبی دارند از این گیاه استفاده کنند

بیخوابید؟ یا تنش عصبی دارید؟ این گیاه را استفاده کنید!

سنبل الطیب Valeriana officinalis

(Valerian)

والرین و پیشگیری

انسان شهرنشین امروزی از هر طریقی بدنبال کاهش در میزان تنش های روزمره خود می باشد.سنل الطیب می تواند با کاهش تحریک پذیری سیستم
عصبی در پیشگیری از بروز:

   تنش های عصبی

  بی خوابی با منشا اضطراب و افکار منفی

*
   اختلالات فلبی مثل طپش قلب و دردهای گذرای قفسه سینه که منشا عصبی دارند موثر باشد.

خانواده سنبل الطیب :

Valerianaceae

مشخصات سنبل الطیب:

گیاهی علفی دارای ریزوم کوتاه و تعداد زیادی ریشه های دسته ای میان تهی است. ساقه غیر منشعب شیار دار و میان تهی که به ارتفاع یک  مترونیم میرسد.برگها متقابل و غالبا" بدون دمبرگ می باشند. گلها بصورت گل اذین در راس گیاه مجتمع شده وهر کدام جامی دو قسمتی به رنگ صورتی روشن دارند که درون کاسه ای با دندانه های بسیار قرار گرفته اند.

پراکندگی:

بومی غرب اروپا بوده ودر حاشیه رودها درون گودال ها وبیشه های باتلاقی بصورت خودرو دیده می شود. در ایران در مناطق مختلف کاشته می شود.

 

بخشهای مورد استفاده سنبل الطیب:

ریزوم و ریشه های کوچک

ترکیبات شیمیایی:

والترتس Valtrates دیدرووالترتس Didrovaltrates و ایزووالترتس Iso valtrates ازمهمترین مواد موثره ان میباشند

خواص سنبل الطیب:

ارامبخشی: مخصوصا برای سیستم اعصاب مرکزی

شل کننده عضلانی: بیشتر در عضلات اسکلتی موثر است.

کاهش میزان فعالیت سیستم حرکتی بدن: در نتیجه ارامش عمومی بدن بیشتر میگردد.

کاهش تنش فکری: با منحرف کردن افکار Tranquilizer و تعدیل افکار از تنش عصبی می کاهد.

موارد مصرف سنبل الطیب:

تنش عصبی: با کاهش میزان اثر محرکهای محیطی بر روی سیستم اعصاب مرکزی منجر به کاهش پاسخ های عصبی شده ودر نتیجه از بروز تنشهای عصبی جلوگیری می شود.

اختلالات خواب: مخصوصا" اگر ریشه عصبی داشته باشد از بروزشان پیشگیری می کند.

اختلالات عصبی قلب: از بروز دردهای گذرا قفسه سینه و طپش قلب جلوگیری می کند.

درمان

افزایش تحریک پذیری: با کاهش میزان پاسخ های عصبی از میزان تحریک پذیری Agitation می کاهد.

بی خوابی: با کاهش پاسخ به محرکهای محیطی فرد راحتتر به خواب فرو می رودمخصوصا"اگر توام با رازک استفاده شود در حالیکه اثرات مشابه دارو دارد عوارض قطع دارو را ندارد.{(خوراکی) کمکی}

اختلالات عصبی قلبی: طپش قلب .دردهای گذرای قفسه سینه . احساس گرفتگی قفسه سینه که منشائ عصبی داشته باشند را بهبود می بخشد.{(خوراکی حمام )کمکی}

فشار خون بالا: با کاهش تنشهای عصبی باعث بهبود افزایش فشار خون با منشا عصبی شده و در بهبود سایر موارد نیز اثر کمکی داشته واز میزان داروی مورد نیاز می کاهد. {(خوراکی حمام) کمکی}

موارد منع مصرف و احتیاط :

-    در مواردی که اسکیزوفرنی یا افسردگی دو قطبی   BMDوجود دارد مصرف ان ممکن است باعث تشدید بیماری می گردد.

-   در مواردی که والرین بصورت حمام استفاده می شود باید حتما" خطر خواب رفتن داخل وان را در نظر گرفته شود.

تداخلات دارویی:

مصرف توام با پنتوباربیتال Panthobarbitalزمان خواب القا شده را افزایش می دهدو با تیوپنتال Thiopantalباعث طولانی شدن بیهوشی می گردد لذا توصیه میشود والرین با باربیتوراتها مصرف نگردد.


تمایل والرین به گیرنده های بنزودیازپین و گابا موجب می گردد درصورت مصرف توام


1) اثرات منفی قطع بنزودیازپین ها کمتر ظاهر گردد.


2) اثرات بنزودیازپین ها افزایش می یابد.
 

3) مصرف توام با اهن موجب کاهش جذب اهن می گردد.


4) در حین مصرف با مترونیدازول Metronidazoleحالت خواب الودگی را افزایش می دهد.


مصرف در دوران بارداری:

بدلیل نبود تحقیقات کافی با احتیاط مصرف گردد.

مصرف در دوران شیردهی:

در مقادیر غیر تغلیظ یافته ( چدلیل مهم گرفتگی عضلات پا

www.parsnaz.ir - دلیل مهم گرفتگی عضلات پا
 
گرفتگی پا زمانی ایجاد می شود که عضلات آن به شدت منقبض می شود بطوریکه از شدت انقباض درد شدیدی تجربه می شود. این اتفاق معمولا در عضلات ساق زیر زانو اتفاق می افتد، با این حال عضلات کف پا نیز ممکن است بطور ناگهانی دچار انقباض و درد شود. این انقباض و درد از چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه می یابد و عضله ممکن است تا ۲۴ ساعت پس از گرفتگی حساس بماند.

گرفتگی عضلانی معمولا زمانیکه شما در حال استراحت هستید رخ می دهد مانند خصوصا شب هنگام خواب بطوریکه ممکن است شما را از خواب بیدار کند.
 
چه کسانی دچار گرفتگی عضلات پا می شوند؟

بسیاری از افراد تاکنون گرفتگی عضلانی را تجربه کرده اند. با این حال در برخی افراد این اتفاق مرتب تکرار می شود و معمولا در افراد مسن دیده می شود. تقریبا ۱ نفر از هر ۳ نفر فرد بالای ۶۰ سال دچار گرفتگی ناگهانی عضلات پا می شود و حدود ۴ نفر از هر ۱۰ نفر بیش از سه بار در هفته حمله گرفتگی عضلانی را تجربه می کند. حتی ممکن است این حالت هر روز نیز تجربه گردد.

علل گرفتگی ناگهانی عضلات پا:

در اغلب موارد علت گرفتگی نامشخص است. فرضیه ای وجود دارد که زمانیکه عضله در حالتی قرار می گیرد که کوتاه می شود مانند زمانیکه دراز کشیده ایم و زانو ها خم است و کف پا روی تخت است، کوچکترین حرکتی که باعث انقباض این
عضله کوتاه شده گردد، می تواند تبدیل به انقباض ممتد عضلانی و یا همان گرفتگی شود. این فرضیه علت اینکه چرا این اتفاق بیشتر هنگام خواب می افتد و یا چرا ورزش های کششی عضله از بروز آن جلوگیری می کند، را توجیه می کند.

البته در برخی از افراد، گرفتگی ناگهانی عضلات پا می تواند ثانویه به یک اختلال زمینه ای باشد. به عنوان مثال عارضه جانبی برخی دارو ها، مثل داروهای مدر (زیاد کننده ادرار)، نیفدپین، سایمتدین، سالبوتامول، استاتین، تربوتالین، لیتیوم، کلوفیبرایت، پنی سیلامین و نیکوتینیک اسید، گرفتگی ناگهانی
عضلات پا می باشد. از طرف دیگر ورزش بیش از حد، کم آبی بدن، بهم خوردن تعادل سدیم و پتاسیم خون، افراد دیالیزی، حاملگی، کم کاری درمان نشده غده تیروئید، بیماری های عروق محیطی، مصرف زیاد الکل، سیروز کبدی، سارکوئیدوز و مسمومیت با سرب نیز ممکن است منجر به گرفتگی ناگهانی عضلات پا گردد. البته به خاطر داشته باشید که گرفتگی عضلانی ناشی از علل ذکر شده تنها یافته بیمار نمی باشند. لذا چنانچه دچار حملات گرفتگی عضلانی می شوید ولی حال عمومی شما مناسب و خوب است، جز دسته اول یعنی “گرفتگی عضلانی با علت نامشخص” می باشید.

درمان گرفتگی های ناگهانی عضلات پا؟

ماساژ دادن و کشش عضله مبتلا به رفع گرفتگی آن کمک خواهد کرد. اغلب گرفتگی ها به راحتی برطرف می شوند. مسکن ها در این خصوص بکار نمی آیند چراکه بوجود آمدن و رفع آن آنقدر سریع است که فرصتی برای صرف مسکن نخواهد بود. با این حال در مواردی که پس از گرفتگی عضله حساس می شود می توان از استامینوفن استفاده کرد.

چگونه می توان جلوی گرفتگی ناگهانی عضله پا را گرفت؟

اگر گرفتگی ها خیلی به ندرت و هر از چند گاهی پیش می آید، نیاز به هیچ اقدامی در این راستا نمی باشد. ولی چنانچه مرتبا دچار حملات گرفتگی عضلانی می شوید، به نکات زیر توجه کنید.

علل ثانویه ای که می تواند منجر به بروز این حالت شود، از جمله داروهای خود را بررسی کنید. می توانید به پزشک برای معاینه کامل و رد علل ثانویه و یا احتمال جایگزین کردن داروی مشابه با دارویی که عامل حملات گرفتگی عضلانی است، مراجعه کنید.

ورزش های کششی انجام دهید: انجام مداوم ورزش های کششی در اغلب افراد توانسته از تعداد حملات و یا شدت
گرفتگی عضله بکاهد. ورزش های کششی عضله را به مدت ۵ دقیقه و سه بار در شبانه روز انجام دهید. آخرین تمرین کششی را پیش از رفتن به رختخواب انجام ندهید. به منظور انجام حرکات کششی، مطابق شکل ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر از دیوار فاصله بگیرید. در حالیکه کف پاها کاملا روی زمین قرار دارد، خود را به سمت جلو و روی دیوار تکیه دهید. در این حال بایستی احساس کشش در عضلات پشت ساق پا داشته باشید. این حالت را تا حدی که می توانید تحمل کنید نگه دارید. می توانید به تدریج و با تمرین آن را به ۵ دقیقه برسانید. توجه کنید که این حرکت را ۳ بار در شبانه روز انجام دهید. این تمرین را به مدت ۴ هفته ادامه دهید. برخی افراد با بهبود حملات گرفتگی عضلانی، انجام این تمرین را رها می کنند. این افراد حتی پس از ترک تمرینات اعتقاد دارند که تعداد دفعات و شدت حملات گرفتگی عضلانی، نسبت به گذشته بطور چشمگیری کاهش یافته است.

وضعیت پاها هنگاهی که در رختخواب استراحت می کنید:

چنانچه عادت دارید به پشت بخوابید، بالشتی زیر پاهای خود قرار دهید.

چنانچه عادت دارید به شکم بخوابید می توانید پاها را از لبه تخت آویزان کنید. البته ابتدا روی زمین پتو پهن کنید تا برخورد انگشتان پا به زمین در خواب شما اختلال ایجاد نکند.

مصرف داروی کینین، قبل از مصرف عوارض آن را بدانید

برخی از افراد به منظور کاهش شدت و دفعات حملات انقباض عضلانی، شب قبل از خواب یک قرص کینین استفاده می کنند. البته مصرف کینین در زنان باردار ، افرادی که آنمی همولیتیک، نوریت اپتیک و یا فاویسم دارند، ممنوع می باشد.

احتمال عوارض جانبی کینین در دوز یک بار در شبانه روز کم می باشد هرچند که در برخی افراد عوارض جدی از  ایجاد می کند و حتی می تواند کشنده باشد. بهتر است راهنمای عوارض کینین در جعبه دارو را به دقت مطالعه کنید. حداقل زمان مصرف دارو ۴ تا ۶ هفته و حداکثر ۳ ماه می باشد.
 

گوشت قرمز و دیابت چه ارتباطی با هم دارند

www.parsnaz.ir - گوشت قرمز و دیابت چه ارتباطی با هم دارند

کاهش مصرف گوشت قرمز = پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 مصرف زیاد گوشت قرمز با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در ارتباط است.پیش از این محققان به این نتیجه رسیده بودند که مصرف زیاد گوشت قرمز و به خصوص محصولات گوشتی از قبیل سوسیس، کالباس و... احتمال ابتلا به سرطان کولون را افزایش می‌دهد.

اخیراً نتایج پژوهش گسترده‌ای که در American Journal of Clinical Nutrition منتشر شد نشان می‌دهد افراد بزرگ‌سالی که گوشت قرمز زیادی مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 قرار می‌گیرند.محققان بخش سلامت عمومی دانشگاه هاروارد انگلیس اطلاعات بیش از 440000 نفر را مورد مطالعه قرار دادند تا ارتباط بین مصرف گوشت قرمز و ابتلا به دیابت نوع 2 را بررسی کنند.

بعد از اتمام مطالعات، محققان به این نتیجه رسیدند افرادی که روزانه 100 گرم گوشت قرمز مصرف می‌کنند 19 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می‌گیرند.از این گذشته محققان مشاهده کردند که متأسفانه مصرف روزانه فقط 50 گرم از محصولات گوشتی مثل سوسیس و کالباس احتمال ابتلا به این بیماری را تا 51 درصد افزایش می‌دهد.مصرف زیاد گوشت قرمز و به خصوص محصولات گوشتی از قبیل سوسیس، کالباس و... احتمال ابتلا به سرطان کولون را افزایش می‌دهد

محققان توصیه می‌کنند که به جای مصرف گوشت قرمز و همچنین محصولات گوشتی از پروتئین‌های گیاهی استفاده شود. دکتر فرانک هو سرپرست گروه مطالعاتی معتقد است که خوشبختانه جایگزین کردن منابع پروتئینی سالم‌تر بجای مصرف گوشت خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش خواهد داد.پژوهش مذکور همچنین نشان داده است مصرف گردو یا غلات کامل به جای گوشت قرمز می‌تواند ابتلا به این نوع دیابت را کاهش دهد.

ویتامین های مفید بستنی برای بدن

www.parsnaz.ir - ویتامین های مفید بستنی برای بدن

مصرف بستنی موجب تأمین ویتامین‌های ضروری بدن، پروتئین و انرژی لازم می‌شود.بستنی سالم نه تنها قسمتی از انرژی و پروتئین مورد نیاز روزانه بدن را تأمین می‌کند، بلکه ویتامین‌های ضروری و مفید را نیز به بدن می‌رساند. وی گفت: اگر بستنی بدون افزودنی‌های غیرمجاز رنگی و از نوع پاستوریزه باشد، به دلیل آنکه حاوی مواد لبنی است، تأمین کننده کلسیم بدن است.

توصیه می‌شود بستنی در رژیم غذایی روزانه کودکان، به ویژه گروهی که به اندازه کافی شیر مصرف نمی‌کنند، قرار گیرد و به افراد چاق یا کسانی که زمینه چاقی دارند، توصیه می‌شود که در مصرف بستنی احتیاط کنند.برخی بستنی‌هایی که در تهیه آنها خامه و
شکلات استفاده می‌شود به دلیل حجم زیاد و کالری بالا، خطر اضافه وزن و چاقی را به شدت افزایش می‌دهند و به همین دلیل باید در مصرف آنها اعتدال را رعایت کرد.

بستنی‌های پاستوریزه کارخانه‌ای، مطمئن‌تر و سالم‌تر هستند. بستنی از قند، خامه و شیر پرچرب تهیه می‌شود و حاوی انرژی زیادی است. همچنین در انواعی از بستنی‌ها که شیرینی نیز به آن اضافه می‌شود، این انرژی به چند برابر می‌رسد و مصرف زیاد آن موجب بروز چاقی خواهد شد. بستنی باید بعد از غذای اصلی مصرف شود تا موجب احساس سیری در فرد نشود و به برنامه غذایی او لطمه‌ وارد نکند.


 کالباس و سوسیس باعث سرطان

www.parsnaz.ir - کالباس و سوسیس باعث سرطان

امروزه با توسعه زندگی ماشینی و مشغله کاری انسان ها، دیگر مردم به ویژه زنان رغبتی به آشپزی در منزل نمی کنند،به دلیل سرعت و عدم صرف وقت زیاد،حاضرند غذاهای آماده میل کنند؛سوسیس و کالباس از جمله غذاهای آماده است به ویژه این که کودکان تمایل بسیاری برای خوردن آن دارند.دکتر ایرج خسرو نیا،محقق و متخصص داخلی در این خصوص می گوید:نیترات و نیتریت سدیم به عنوان نگهدارنده سوسیس و کالباس اضافه می شوند تا مانع رشد باکتری های خطرناکی مانند کلستریدیوم بوتولینوم شوند.

وی افزود:همچنین این مواد با ترکیب شدن با میوگلوبولین و هموگلوبین گوشت،باعث ایجاد رنگ مطلوب صورتی رنگ در گوشت شده که به آن حالتی جذاب و تازه می بخشد ،اگر چه به طور طبیعی گوشتی با این مدت نگهداری نمی تواند چنین رنگی داشته باشد به علاوه شروع فاسد شدن را در گوشت به تأخیر می اندازد و باعث حفظ عطر و طعم ادویه ها ی آن می شود.
وی هشدار می دهد :نیترات و نیتریت مواد سرطان زایی هستند که وجود آنها در مواد غذایی تهدید کننده سلامت انسان هاست و مطالعات زیادی اثر سرطان زایی ترکیبات حاصل نیترات و نیتریت را در حیوانات آزمایشگاهی و حتی انسان ها به اثبات رسانده است.

به گفته وی،مشتقات مختلفی از این ترکیبات در ماده غذایی با طی هضم و جذب در لوله گوارش ایجاد می شود؛این مشتقات و ترکیبات مختلف آن نیتروزوها هستند که به آسانی شکل گرفته واکثر آنها سرطان زا هستند.خسرو نیا ادامه داد:بسیاری از نیتروز آمین ها اختصاصاً در اندام های خاص در ایجاد تومورهای بدخیم مؤثرند و حتی بسیاری از این ترکیبات از جفت نیز عبور می کنند.مطالعات نشان داده است که احتمال ایجاد تومورهای مغزی در نوزادان مادرانی که طی دوران بارداری هفته ای یک بار یا بیشتر هات داگ مصرف می کردند بیش از دو برابراست.
 
وی گفت:بر اساس نتایج این مطالعات ،کودکانی که در ماه بیش از 10 ساندویچ کالباس مصرف می کردند ،9برابر بیشتر درمعرض خطر سرطان خون قرار داشتند.دکتر لیلا آزاد بخت،متخصص تغذیه مرکز تحقیقات غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی نیز افزود:سوسیس و کالباس ،چربی های اشباع و ترانس بالایی دارد و با جذب روغن طی سرخ کردن ،چربی آن بالاتر می رود.وی گفت:هر 30 گرم سوسیس (حدود یک سوسیس کوکتل)8 گرم چربی،19 میلی گرم کلسترول و 320 میلی گرم سددرباره مزاج پاییز و فصل زمستان و نکات مهم آن!

www.parsnaz.ir - درباره مزاج پاییز و فصل زمستان و نکات مهم آن!

مزاج این فصل، سرد و خشک است. مزاج فصل پائیز در سرما و گرما معتدل، ولی در تری و خشکی همانند بهار به اعتدال نیست؛ چون آفتاب تابستان هوا را کاملاً خشک كرده و اسباب تری در این فصل چندان آشکار نیست.

* در فصل پاییز، به ویژه در پاییزی که هوا متغیر است، باید بهداشت را بسیار رعایت كرد.

* نباید مواد غذایی خنک مصرف شود.

* آب سرد زیاد نخورید و بر سر نریزید.

* در این فصل نباید در جای سرد خوابید که بدن در اثر سرما به لرزش در آید.

* از گرمای نیمروزی و سرمای صبح باید پرهیز کرد و شب‌ها و صبح‌ها سر را از سرما پوشاند.

* نباید با شکم سیر خوابید.

* در این فصل باید از میوه‌ های موسمی تا حد امکان دوری جست و زیاد نخورد. از میوه‌های مناسب این فصل می‌توان به سیب، به و گلابی اشاره کرد.

* باید به بیرون راندن مواد زائد از بدن پرداخت تا در زمستان گرد هم نیایند.

تدابیر مهم در فصل پاییز:

خودداری از مصرف غذاهای بسیار گرم: مزاج این فصل، همان‌طور که ذکر شد، خشک است و از هر عملی که موجب افزایش خشکی بدن می‌شود، باید پرهیز كرد. از جمله این موارد می‌توان به غذاهای بسیار گرم، گوشت‌های مانده، گوشت شکار و ادویه‌جات با گرمی زیاد اشاره كرد.

پرهیز از زیاده‌روی در نزدیکی: افراط در نزدیکی جنسی، هر چند که در هر زمانی برای جسم و روح مضر است، ولی در فصل پاییز ضرر بیشتری دارد، زیرا مقاربت جنسی از خشکی افزاهای بسیار قوی است.

پرهیز از نوشیدن آب سرد: آب سرد موجب ضعف حلق و تارهای صوتی می‌شود و با توجه به شیوع زیاد بیماری‌های تنفسی فوقانی در این فصل، بهتر است از نوشیدن آن پرهیز شود.

پرهیز از قرار دادن سر در معرض مستقیم هوا: در
فصل پائیز سر خود را بپوشانید زیرا سر بدون پوشش به ویژه در اوایل صبح که هوا سرد است، موجب بسته شدن منافذ پوستی می‌شود. بسته شدن این منافذ، سبب می‌شود که بخارات دفع نشود و تجمع آن‌ها در سر باعث بروز برخی بیماری‌ها، از جمله نوعی زکام و سرفه می‌‌شود.

دوری از مکان سرد: اجتناب از خوابیدن در مکان سرد و حمام با آب سرد، به دلیل بسته شدن منافذ پوستی و عوارض ناشی از آن كه باید از این کار پرهیز کرد.

خودداری از استفراغ: در این فصل از انجام هر عملی مثل قی، که موجب تحریک خلط‌ها می‌شود، باید پرهیز نمود. قی در این فصل زمینه را برای بیماری‌های تب‌دار فراهم می‌کند.

تعادل در مصرف میوه‌ها: زیاده‌روی در مصرف میوه‌های فصل مضر است و باید از این کار خودداری شود. از میوه‌های مناسب این فصل می‌توان به سیب، به و گلابی اشاره کرد.

پرهیز از اعراض نفسانی: اعراض نفسانی، به ویژه غم و اندوه، در هر فصلی ضرر است، ولی در فصل پاییز به ویژه برای افرادی که زمینه بیماری‌های سوداوی دارند، ضرر بیشتری دارد و باید تا حد امکان از این موارد پرهیز نمود و به اموری مشغول شد که موجب سرور و شادی شود.

رطوبت بدن: به دلیل خشکی فصل و تأثیر آن روی بدن، لازم است از عواملی که موجب تری بدن می‌‌شود، کمک گرفت. یکی از این عوامل، حمام کردن است که برای رطوبت بخشی مناسب، بهتر است یک روز در میان، استحمام با آب نیم‌گرم انجام گیرد؛ زیرا آب بسیار گرم باعث تحلیل رطوبت و افزایش خشکی بدن می‌‌شود. همچنین می‌توان برای رطوبت بیشتر از وان آب نیم‌گرم به مدت نیم ساعت استفاده كرد. چرب کردن بدن با روغن بنفشه و بادام نیز از مواردیست که به افزایش رطوبت بدن و کاهش خشکی آن کمک موثری می‌کند.

استفاده از عطر: در این فصل بهتر است برای تقویت روح از عطرها و بوهای خوش و ملایم استفاده كرد.

غذاهای مناسب فصل: در این فصل، بهتر است غذاهای با گرمی معتدل مصرف شود. گوشت‌ها، گوشت بره و مرغ چاق مفید هستند. از شیرینی‌ها نیز آن چه از شکر، مغز بادام و پسته تهیه شده باشد، مناسب است.

فصل زمستان

در این فصل آفتاب از سمت الراس به غایت دور شده و لذا هوا سرد و با بارش باران زیاد هوا مرطوب است. با توجه به اینکه فصل زمستان تقریباً عکس تابستان است، تغذیه آن هم عکس تغذیه در تابستان است ؛ یعنی در زمستان غذایی باید میل شود که گرمی می‌بخشد و نباید از غذاهایی مانند دانه‌ها و سبزی‌ها که به لحاظ مواد غذایی ضعیف هستند، استفاده کرد.

غذای زمستانی باید دارای ارزش غذایی بیشتری باشد.به علت هوای سرد در زمستان، بدن باید فعالیت زیادی داشته باشد و غذای زیادی به آن برسد، اگر زمستان جنوبی باشد، باید ورزش زیاد انجام گیرد و غذا کمتر خورده شود.نان گندم زمستانی باید قوی‌تر و پرمغزتر از نان گندم تابستان باشد؛ همچنین گوشت‌ها و غذاهای سرخ شده و امثال آن‌ها.

سبزی‌هایی مانند خرفه و کاسنی برای زمستان نباید مصرف شود و به جای آن سبزی‌هایی همچون کلم و گل کلم و چغندر و کرفس جایگزین شود.در فصل زمستان حرارت در بدن زیاد و قوی‌تر است ؛ از این رو هضم غذا آسان‌تر است، پس مناسب است که غذا از نظر کمیت و مقدار زیادتر و غلیظ‌تر باشد.چون در فصل زمستان غلبه با برودت و رطوبت است، مناسب است جمیع تدابیر، مایل به گرمی و خشکی باشد تا تعادل برقرار شود.

 

برای کاهش درد چکار کنیم؟

www.parsnaz.ir - برای کاهش درد چکار کنیم؟

درد ناشی از یک پیغام فرستاده شده از اعصاب محیطی بدن به مغز می‌باشد. درد می‌تواند علامت هشداردهنده‌ای باشد، برای مثال: باعث می‌شود که دست به شعله آتش نزنید. اما گاهی درد برای مدت طولانی ادامه می‌یابد، آن زمان درد مزمن شده است. فقط به پزشک نگویید: درد دارم. بلکه موارد زیر را برای او بیان کنید.
 
درد را برای پزشک توصیف کنید، برای مثال: سوزش، سوزن سوزن زدن و غیره.اثر درد را در زندگی خود بگویید؛ یا باعث شده کمتر فعالیت کنید و یا سخت کار کنید؟چه چیزی باعث بهتر و یا بدتر شدن درد شما می‌شود؟ چه زمانی درد دارید؟با چه فعالیتی درد دارید و با چه داروهایی درد فروکش می‌کند و یا بدتر می‌شود؟ در این مطلب 14 راه برای
کاهش احساس درد را برایتان می‌گوییم.

1- پیاده روی

بیشتر راه بروید. یکی از بهترین درمان‌ها برای درد مزمن، پیاده روی می‌باشد. درد باعث می‌شود فعالیت بدنی فرد کم شود. ورزش موجب آزاد شدن هورمون اندروفین می‌شود که این هورمون، ضددرد طبیعی در بدن می‌باشد.بهتر است 5 بار در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه ورزش کنید و یا راه بروید.از استراحت طولانی در بستر خودداری کنید.
 
مردم فکر می‌کنند استراحت کردن باعث کاهش درد می‌شود. اما امروزه، پزشکان استراحت زیاد را برای دردهای مزمن، خوب نمی‌دانند.خوابیدن در بستر برای مدت طولانی باعث ضعیف شدن عضلات می‌گردد و درد را بدتر می‌کند.پس بهتر است به جای استراحت کردن، حرکت کنید.

2- طب سوزنی

طب سوزنی برای برخی دردهای مزمن مفید است. اما آیا می‌دانید چرا این طب، کمک کننده است؟ هیچ کس دقیقا جواب این سوال را نمی‌داند، اما ممکن است سوزن‌ها باعث آزاد شدن ضد درد طبیعی در بدن شوند و یا انتقال پیام‌های درد را به مغز مسدود کنند.

3- خواب کافی


نه تنها درد، خواب شما را خراب می‌کند، بلکه خواب کم هم درد مزمن شما را بدتر می‌کند.اگر درد باعث سخت خوابیدن شما می‌گردد، به پزشک مراجعه کنید.خوابیدن در ساعت معین و بیدار شدن در ساعت مشخص، به خوابیدن خوب و کاهش احساس درد کمک می‌کند.

4- منحرف کردن فکر

پرت کردن حواس و منحرف کردن فکر از درد می‌تواند درمان کننده دردهای مزمن باشد. مطالعات نشان داده است اگر فکرمان را مشغول چیز دیگری کنیم، مثلا حرف زدن، حل کردن جدول و یا خواندن کتاب، منطقه‌ای از مغز که درد را پردازش می‌کند، کمتر فعال می‌شود.

5- تغییر رژیم غذایی

ممکن است نوع غذای مصرفی بر درد شما تاثیر داشته باشد؛ مثلا خوردن پنیر در تشدید درد میگرن موثر است. گوشت چرب نیز ورم و درد بیماران روماتیسمی را زیاد می‌کند. یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و آن چه را که می‌خورید در آن بنویسید. ببینید چه غذاهایی باعث تشدید درد شما می‌گردند و از مصرف آنها خودداری کنید و ببینید که حالتان بهتر می‌شود یا نه.

6- توصیف درد


درد را نمی‌توان توصیف کرد. برخی از افراد برای بیان شدت درد از اعداد 1 تا 10 استفاده می‌کنند، برخی دیگر از صورت‌های شاد و غمگین استفاده می‌کنند.

7- تنفس عمیق

نفس عمیق بکشید. تنفس عمیق نیاز به محل خاصی ندارد و شما می‌توانید در هر جایی این کار را انجام دهید.

8- ورزش استقامتی

تقویت عضلات با وزنه‌های کوچک ممکن است باعث کاهش درد شود.این کار همانند دارو، برای کمردرد و آرتریت می‌تواند مفید باشد. با این حال قبل از انجام هر ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.استحکام و تقویت بدن موجب بهبودی انعطاف‌پذیری و تعادل می‌گردد.

9- مکمل‌ ها

از پزشک خود بخواهید یک مکمل برای شما بنویسد. تحقیقات نشان داده که برخی از این مکمل‌ها مفید می‌باشند. مکمل روغن ماهی و گلوکزآمین باعث کاهش التهاب می‌شوند و برای درد مفاصل و آرتریت کمک کننده می‌باشند. قبل از مصرف هر نوع مکملی، با پزشک مشورت کنید.

10- یوگا

یوگا می‌تواند برای کاهش احساس درد مفید باشد. تحقیقات نشان داده که انجام یوگا به طور مرتب می‌تواند درد را تسکین دهد، عملکرد بدن را افزایش دهد، خلق و خو را بهتر کند و مصرف داروهای ضد درد را کاهش دهد.

11- فیزیوتراپی

در فیزیوتراپی، شما تمرینات ورزشی را یاد می‌گیرید.

12- گفتار درمانی

درمانگر و یا مشاور کمک می‌کند که با درد خود دسته و پنجه نرم کنید و راه حل‌های عملی برای حل مشکلات کسب کنید.

13- جراحی

برای بهبود برخی دردهای مزمن، با نظر پزشک متخصص، جراحی لازم می‌شود؛ برای مثال: بیرون زدن دیسک کمر باعث درد شدیدی می‌شود که با جراحی، آرام می‌شود. البته جراحی هم عوارض مخصوص به خود را دارد.

14- داروها

تنها داروهای ضددرد مفید نیستند، بلکه برخی داروهای ضدافسردگی و داروهای ضد صرع نیز ممکن است برای کاهش درد مفید باشند. البته باید با مشورت پزشک دارو بخورید. ولی این را هم به یاد داشته باشید که زیاد از قرص‌های مسکن استفاده نکنید.آرمان نوشت: استامینوفن، ژلوفن و بروفن مسکن‌هایی هستند که بدون نسخه پزشک هم می‌توانید آنها را از داروخانه بخرید. اما اگر این داروها را به مقدار زیاد و برای مدت طولانی مصرف کنید، عوارضی برای شما خواهند داشت.روش های مهم درمانی در یبوست

www.parsnaz.ir - روش های مهم درمانی در یبوست
 
ملین ها: این داروهای بدون مجوز پزشک باید به عنوان آخرین چاره در نظر گرفته شوند؛ چون بدن می تواند به مصرف آن ها عادت کند و بدون مصرف آن ها نمی تواند فعالیت طبیعی خودش را انجام دهد. در این جا انواع مختلفی از ملین ها وجود دارد:

* محرک هایی که باعث انقباضات ریتمیک در روده می شوند. مثال های آن شامل: Correctol (بیزاکودیل)، Dulcolax و Senokot می باشند.

* نرم کننده هایی که باعث می شوند مدفوع در میان کولون تان به آسانی بیشتری حرکت کند. مثال های آن شامل روغن معدنی و Fleet هستند.

* نرم کننده های مدفوع که مدفوع را نرم می کنند و از دِهیدراته شدن آن جلوگیری به عمل می آورند. مثال ها شامل Colace و Surfak است.

* مکمل های فیبر یا ملین های عمده عموما به عنوان بی خطرترین ملین ها مورد توجه قرار می گیرند. این موارد باید با آب فراوان مصرف شوند.

* اسموتیک ها. به مایعات کمک می کند تا در بین کولون حرکت کند. مثال های این موارد شامل: Sorbitol ،Cephulac و Miralax هستند.

* ملین های نمک دار مانند اسفنج عمل می کند به این ترتیب که آب را به داخل کولون برای حمل آسان تر مدفوع، می کشد. مثال ها شامل شیر منیزیمی است.
amitiza

* لوبی پروستون یا Lubiprostone با نام تجاری Amitiza: داروی دیگری است که در درمان یبوست شدید و مقاوم به سایر
داروها توصیه می‌ شود. ترشح آب و احتمالاً حرکات روده را افزایش می‌ دهد.

* آگونیست های 5-HT4. این عوامل رهایی ترکیباتی در بدن تان که ترشح مایعات را در روده افزایش و زمان ترانزیت کولونی را کاهش می دهد، تحریک می کند. Prucalopride یکی از آگونیست های 5-HT4 است.

اگر یک اختلال اساسی باعث ایجاد یبوست در شما گردد معالجه با هدفی خاص دنبال خواهد شد.

اگر خرابی قسمت تحتانی لگن، باعث یبوست در شما شود دکترتان ممکن است بیوفیدبک هایی را به عنوان دارو به شما پیشنهاد بدهد. این تکنیک ممکن است به شما کمک کند که یاد بگیرید که ماهیچه هایی را که برای حرکات روده ای استفاده می کنید با هم هماهنگ سازید.

اگر شما باردار هستید و یبوست هم دارید:

مقدار زیادی غذا با فیبر بالا مانند میوه ها و سبزیجات و دانه های کامل را بخورید.

مقدار زیادی نوشیدنی بخورید و تا آن جا که می توانید ورزش کنید.

شنا و پیاده روی می توانند انتخاب های خوبی باشند.

اگر یبوست شما به تغییرات زندگی یا معالجات دارویی پاسخ نمی دهد ممکن است جراحی برداشت قسمتی از کولون شما توصیه شود. در این پروسه، قسمت یا قسمت هایی از اسفنگتر
مقعد یا راست روده برداشته می شوند.

باید این نکته مورد توجه قرار گیرد که تشخیص برنامه درمان موفق، نیاز به زمان و تلاش کافی دارد.
ماساژ
درمان های جایگزین:

در بسیاری از موارد تغییرات ساده ی شیوه زندگی و رژیم غذایی تان، می تواند به برطرف کردن نشانه های یبوست کمک کنند. همچنین چندین روش جایگزین می توانند آسودگی را فراهم کنند، اگر چه این روش ها به صورت گسترده مورد مطالعه واقع نشده باشند.

* ماساژ: ماساژ به وسیله ی دستکاری، فشار دادن و کشیدن پوست و ماهیچه ها و مفاصل کار می کند.

تکنیک ها شامل acupressure و shiatsu هستند. وقتی ماساژ در منطقه ی شکمی به کار گرفته می شود، می تواند به آرام سازی ماهیچه هایی که مثانه و روده را تقویت می کنند و به ارتقا فعالیت روده کمک کند.

* طب سوزنی: این طب چینی سنتی، ممکن است به تحریک کولون کمک کند و درد یبوست را برطرف نماید، اگرچه اثرش برای این موضوع به طور کامل هنوز ثابت نشده است.

تغذیه درمانی

تغییرات ساده در رژیم غذایی و شیوه زندگی تان در بیشتر موارد کمک خواهد کرد که علائم یبوست از بین بروند و یبوست را مدیریت کنید. از یک و یا تعداد بیشتری از توصیه های زیر پیروی نمایید:
منابع غذایی فیبر

رژیم پُرفیبر: یک رژیم پُرفیبر با حداقل 20 تا 35 گرم فیبر در هر روز به نرم شدن و افزایش حجم مدفوع تان کمک می کند.

غذاهایی با فیبر بالا شامل دانه ها، حبوبات کامل و میوه ها و سبزیجات تازه می باشد.

غذاهایی که باید محدود شوند غذاهایی هستند که اصلا فیبر ندارند و یا به مقدار کمی فیبر دارند و عبارت هستند از: پنیر، گوشت و غذاهای فرایند شده.

ورزش منظم: افزایش فعالیت فیزیکی به فعالیت روده ای کمک خواهد کرد.

دریافت مایعات کافی: نوشیدن مقدار کافی آب به نرم کردن مدفوع تان کمک خواهد کرد.

زمان کافی برای اجابت مزاج و دفع مدفوع اختصاص دهید. برای مواقعی که به دستشویی می روید زمان کافی را اختصاص دهید و نیازتان را برای دفع نادیده نگیرید.

هشت باور غلط درباره دندان ها که باید بدانید

www.parsnaz.ir - هشت باور غلط درباره دندان ها که باید بدانید

 در میان مردم، باورهای مختلفی درباره چیزهای مختلف وجود دارد که بهداشت دهان و دندان هم از این قاعده مستثنا نیست. مثلا بعضی ها تصور می کنند هر دندانی که بیفتد، یک دندان جدید به جای آن در می آید و یا شیرینی خوردن باعث می شود که دندان کِرم بگذارد و از این جور حرف ها. به نظر شما این باورها مبنای علمی دارند؟ در «دهان و دندان» این هفته 8 نمونه از این باورهای غلط اما رایج را در حوزه بهداشت دندان ها با هم ورق می زنیم....

1.شیرینی نخور، دندان ات کِرم می گذارد!
شما هم حتما این جمله را شنیده اید. آیا شما هم به وجود كِرم دندان اعتقاد دارید یا این موضوع را یك باور عامیانه می دانید؟ محققان در یك پژوهش جدید تصاویر میكروسكوپی از ساختارهای بسیار كوچك و عجیب شبیه به كِرم را در درون دندان كرسی انسان به دست آورده اند. براساس این گزارش، از زمان های بسیار قدیم و در بسیاری از فرهنگ ها، این اصطلاح در بین مردم رواج داشته است كه دندان ها دچار كِرم خوردگی شده و پوسیده و تخریب می شوند و اكنون محققان با كشف این ساختارهای جدید و بسیار كوچك، این باور قدیمی را اثبات كرده و نشان داده اند.محققان دانشكده پزشكی دانشگاه مریلند كه كاشف این اجزای كِرمی شكل هستند، در این باره می گویند: «ما می دانیم كه این ساختارها كِرم نیستند اما ماهیت اصلی آنها هنوز نامعلوم است.»
در این پژوهش معلوم شده است كه اجرام استوانه ای یا لوله ای شكلی از میان حفره های طبیعی دندان ها به سمت بیرون رشد كرده اند. درون یك دندان انسان بیش از 500 هزار عدد از این استوانه ها در هر میلی مترمربع وجود دارد كه به عنوان كانال های كشیده شده از اعصاب به سمت دندان عمل می كنند. این استوانه ها احساس گرما و سرما را به اعصاب
دندان منتقل می نمایند. نظر دندانپزشكان درباره ماهیت و منشأ این ساختارها متفاوت است. در پژوهش جدید تصاویر دقیق تری از این ساختارها به دست آمده است، اما در عین حال سوالات بیشتری را در ذهن محققان به وجود آورده است. از این رو بررسی های دانشمندان برای كشف ماهیت این ساختارها ادامه خواهد داشت.

2.جرم گیری به مینای دندان آسیب می رساند!
بیشتر مردم تصور می كنند جرم گیری دندان موجب نازك شدن مینای دندان و پوسیدگی آن می شود اما در واقع، هنگامی كه جرم روی دندان ها تشكیل می شود، لایه ای روی دندان ها قرار گرفته و آن را از تحریكات سرما و گرما حفظ می كند. به هنگام جرم گیری این لایه برداشته می شود و حساسیت به سرما و گرما در دندان ها رخ می دهد و این باور غلط را به وجود می آورد كه دندان ها در اثر جرم گیری تراشیده شده و خالی شده اند. باید توجه داشت كه اساسا دستگاه جرم گیری قادر به تراش دندان نیست و این حساسیت تنها به علت برداشته شدن لایه جرم است. تنها وسایلی که قادر به تراش دندان ها هستند، فرزهایی هستند که سر الماسی و یا کار باید دارند و روی مته دندانپزشکی سوار می شوند.

3.در هر بارداری، مادر یک دندان اش را از دست می دهد!
حتما این را شنیده اید که «زنان به ازای هر بارداری، یک دندان خود را از دست می دهند» اما این یک عقیده کاملا اشتباه است. بارداری به خودی خود هیچ اثری روی
دندان ها ندارد. این باور غلط از آنجا شکل گرفته که در گذشته تصور می شد جنین کلسیم مورد نیاز خود را از دندان های مادر می گیرد اما امروزه ثابت شده که جنین کلسیم و سایر مواد مورد نیاز خود را از مواد غذایی ای که مادر می خورد دریافت می کند. واقعیت این است که علت از دست رفتن دندان در بیشتر زنان باردار، رژیم غذایی پر شکر همراه با بی توجهی به بهداشت دهان و دندان مادر و مراجعه نکردن او به دندانپزشک است.

4.قاشق را قبل از گذاشتن در دهان کودک، اول در دهان خودتان بگذارید تا کاملا تمیز شود!
یکی از عادت های غلط برخی مادران این است که قاشق و یا پستانک کودک را قبل از اینکه در دهان کودک بگذارند، به منظور تمیز کردن، اول آن را داخل دهان خود می گذارند. هم زمان با رویش دندان ها، میکروب های پوسیدگی زا وارد دهان می شوند و آغاز به فعالیت می کنند که این عادت غلط برخی مادران باعث می شود این میکروب های پوسیدگی زا زودتر وارد دهان کودک شوند و به همین دلیل پوسیدگی های دندان را در کودک افزایش دهند. دهان مادر به هیچ وجه از دهان کودک تمیز تر نیست و این کار باعث می شود بسیاری از میکروب های بیماری زا وارد دهان کودک شوند که مهم ترین این میکروب ها میکروب های پوسیدگی زا هستند.

5.عمر دندان های شیری تا 7سالگی است
در میان مردم این باور غلط وجود دارد که عمر دندان های شیری تا 7سالگی است. این تصور باعث شده در حفظ و بهداشت دندان های شیری سهل انگاری شود. حدود 70درصد از ناهنجاری های دندانی در سنین بالا ناشی از کم توجهی به دندان های شیری و زود از دست دادن این دندان ها است. زود از دست دادن دندان های شیری که باید تا سن 10 تا 12 سالگی حفظ شوند باعث می شود فضای خالی آنها توسط دندان های مجاور پر شود که این مشکل باعث می شود جایی برای رویش دندان های دایمی وجود نداشته باشد و ناهنجاری های دندانی و فکی ایجاد شود. افتادن دندان های شیری از شش و هفت سالگی آغاز می شود و تا10ـ 12سالگی ادامه می یابد؛ بنابراین والدین باید درست مانند دندان های دایمی از دندان های شیری هم مراقبت کنند و برای ترمیم و عصب کشی این دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنند.

6.دود سیگار و اسپری بی حسی درد دندان را از بین می برد!
حتما شما هم افرادی را دیده اید که وقتی دندان شان درد می گیرد، سیگار می کشند که دود آن در اطراف دندان باعث کاهش درد شود و یا از داروخانه یک اسپری بی حسی می خرند و به دندانی که درد می کند می زنند تا درد دندان شان بهتر شود ولی این هم یک باور غلط است؛ چون اسپری بی حسی فقط لثه را بی حس می کند و موقتا شما احساس بی دردی می کنید ولی در واقع این احساس گذرا است و با عصب کشی دندان تان درد آن واقعا بهبود پیدا می کند.

7.مکیدن پستانک باعث نامرتبی دندان های کودک می شود:
این هم یک باور غلط است که برخی افراد برای اینکه کودک شان در آینده نیاز به ارتودنسی پیدا نکند، به او پستانک نمی دهند ولی دندانپزشکان اعتقاد دارند که مکیدن پستانک تا سال دوم زندگی مانعی ندارد و حتی به تقویت قدرت جویدن کودک و عضلات جونده کمک می کند.

8.در عصب کشی، عصب دندان کشته می شود!
خیلی ها فکر می کنند با عصب کشی، عصب دندان شان کشته می شود ولی واقعیت این است که عصب دندان شان قبلا در اثر عفونت، مرده است و با عصب کشی این عصب مرده از داخل دندان خارج می شود و فضای داخل دندان با مواد دندانی پر می شود.

به نظر شما افسردگی بر روی چه نقاطی از بدن تاثیر می گذارد

www.parsnaz.ir - به نظر شما افسردگی بر روی چه نقاطی از بدن تاثیر می گذارد

افسردگی می تواند به دلایل روحی باشد مثلا نا امیدی های و دلسردی هایی که در زندگی با آنها مواجه می شویم و یا اینکه به علت مشکل جسمی و یا فیزیکی که تازگی به آن دچار شده اید .
افسردگی به مروز زمان بر روح و جسم تسلط می یابد و گسترش پیدا می کند و به نظر شخص افسرده هیچ راه گریزی برای آن وجود ندارد.
از دید روان شناسی آسیب های جسمی بسیاری در این مدت زمان می تواند به این اشخاص وارد شود مانند خودکشی و یا ...

علائم فیزیکی که در این افراد دیده می شود بدین ترتیب است :
اختلال در خواب ، نداشتن خواب مفید، از خواب پریدن های بسیار در فواصل خواب یک شبانه روز، احساس گریه مداوم ، غمگینی، خستگی، عدم احساس آرامش و عدم تمدد اعصاب حتی با وجود استراحت های طولانی مدت ،
 
شخصی که در حال افسرده شدن است خود به سادگی قادر به درک این موضوع است ، علاوه بر آن نشانه هایی مانند :
* این افراد دردهای عصبی بسیاری را در ناحیه گردن و کمر و سر خود احساس می کنند و حتی با مصرف مسکن های متفاوت نیز اثر درد تخفیف نمی یابد .
 
* معمولا افرادی که دارای افسردگی هستند بیشتر دچار سر دردهای ناگهانی و یا احساس غم و گریه یکباره می شوند .
 
* افراد
افسرده تا حدی از جان خود سیر می شوند که به خود کشی فکر می کنند و خانواده ی این افراد باید کاملا آنها را درک کنند و تا جایی که ممکن است با خواست های آنها موافقت داشته باشند تا زمانی که شخص از این دوران بحرانی که به آن دچار شده است و از برزخی بس بزرگ که در آن به سر می برد خارح شود . در این مرحله خانواده و حمایتشان نقش اساسی را دارد .

* باید به خاطر داشته باشید بیشتر از اینکه دردهای جسمی این افراد را تسکین دهید باید زخم های روحی آنها را مداوا کنید زیرا این زخم ها ممکن است آنها را از پای درآورد .
 
* در مدتی که شخص دچار
افسردگی شده است باید حتما از یک روانکاو نیز کمک بگیرید تا او شما را در این زمینه یاری کند ، و به بهبودی کامل دست پیدا کنید .

 

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------