وقتی عمق فاجعه های زیست محیطی کشورمان را وا می کاویم ، می بینیم از هر گوشه ای فغان و فریادی بلند است و در هر عرصه ای، فاجعه ای در حال اکران ! اما گر چیزی به چشم نمی آید به این خاطر است که باید در این مواقع خبر آنقدر بزرگ و تکان دهنده باشد که شاید – فقط شاید- جامعه معتاد شده به چنین خبرهایی را تکان دهد و بلکه شاید – و بازهم شاید - وجدانی را بیدار كند!

یکی از بدترین چیزهایی که گریبان بشر را می گیرد عادت است . اعتیاد و عادی شدن با این واژه هم ریشه اند. وقتی چیزی عادی می شود یا به آن معتاد می شویم و یا عادت می کنیم دیگر حساسیتمان را بر نمی انگیزد . کم کم تبدیل به هنجار می شود و کسی که آن گونه نباشد غیر عادی و انگشت نما به حساب می آید و باید چاره ای به حال خود کند . برای فرد معتاد باید واقعه ای در حد انفجار یک بمب اتفاق بیفتد تا او را از خواب بیدار نماید و بفهمد که خارج از عالم ِ خلسه و خماری اش چیزهای دیگری هم هست که مهمند ! عمق فاجعه وقتی است که دیگر حتی انفجار بمب هم کسی را به خود نمی آورد.یکی از چیزهایی که در مملکت ما درحال عادی شدن و تبدیل به عادت شدن است "تخریب سریع و روزافزون محیط زیست " می باشد. کمتر روزی نیست که خبری از وقایع هولناک مربوط به تخریب محیط زیست در خروجی یک خبرگزاری دیده نشود . اما آنقدر این خبرها را شنیده ایم که دیگر برایمان عادی شده است . به آنها عادت کرده ایم . یک جورایی شبیه بمب گزاری های عراق و به خاک و خون کشیده شدن مردم مظلوم آن دیار شده است.چند ماه پیشتر از این بود که رسانه ها خبر دادند ، دولت محترم جهت رفاه روستانشینان عزیز از وسط جنگل ابر- استان سمنان - در حال جاده کشی است. جالب آنکه گفته می شد این اقدام دولت در همان حول و حوش هفتهء محیط زیست اوج گرفته بود ! هنوز داستان بهت انگیز این واقعه ازسر زبانها نیفتاده و بحثهای رسانه ای اش داغ و تازه بود که از جنگل همسایهء آن ( یعنی گلستان ) فریاد برآمد که شش سال است ماشین آلات راهسازی در درون این جنگل مشغول کارند و به این ذخیره گاه منحصر به فرد گیاهی کرهء زمین آسیبهای جبران ناپذیری وارد کرده اند و نمی دانیم این چه جاده ایست که در این شش سال به آخر نمی رسد . خیال نکنید که قصه در همین دو مورد تمام می شود.انگار این داستان هزار و یک شب است که شهرزاد قصه گو قصه ای را از دل قصه ای دیگر برمی آورد .با این وجود چنین خبرهایی از فرط گفتن و شنیدن عادی تر از آن شده است که حتی گوشی را تیز کند و هوشی را برانگیزد و دلی را به دردآورد. خبرهایی مثل شکار گونه های نایاب و فروختن آنها به ثمن بخس به دلالان شیوخ خلیج فارس و یا در معرض انقراض قرار گرفتن برخی دیگر از این گونه ها که به اندازهء جثهء حیوانات زبان بسته ، کوچکند و کمتر به چشم می آیند.وقتی عمق فاجعه های زیست محیطی کشورمان را وا می کاویم ، می بینیم از هر گوشه ای فغان و فریادی بلند است و در هر عرصه ای، فاجعه ای در حال اکران ! اما گر چیزی به چشم نمی آید به این خاطر است که باید در این مواقع خبر آنقدر بزرگ و تکان دهنده باشد که شاید – فقط شاید- جامعهء معتاد شده به چنین خبرهایی را تکان دهد و بلکه شاید – و بازهم شاید - وجدانی را بیدار نماید ! یکی از این دست خبرها و تازه ترین آن را یکی از خبرگزاری ها بر روی خروجی خود قرار داد ؛"پنج هکتار از بکرترین ذخیره گاه جنگلی بلوط ایران تخریب شد"

اگر بعد از شنیدن این خبر تأثر برانگیز و دیدن چند قطعه از عکسهای آن دنبال این هستید که بدانید کدام دست ناجوانمردی به این موجودات زندهء مظلوم و بی دفاع چنین بی رحمانه تاخته و نهاد آنها را از خاک برکنده ، باید عرض نماییم که جستجویتان بی فایده خواهد بود ! در این مواقع معمولآ از مجرمان و جانیان اثری نیست . و نیز اگر گمان می کنید که رییس سازمان محیط زیست کشور برای تکان دادن جامعه و اعلام هشدار ملی از سمت خود استعفا می دهد بازهم سخت دچار اشتباه شده اید چون معمولآ چنین مسئولانی در جهت خدمت هر چه بیشتر و یحتمل به خیال جبران مافات ، از فردا مصمم تر در پشت میز کار خود حاضر می شوند و این وقایع دردناک نیز در غبار غفلت زمان و در چاه ویل پیگیری های بی فرجام این یا آنها شخصیت حقیقی یا حقوقی دردمند و دلسوخته رنگ می بازد و در ته درهء ناکجاآباد عادی شدن و عادت کردن دفن می شود و فراموش می گردد چنان که دیگر حتی خبرگزاری ها هم در حد چند خط خبر به آن نمی پردازند ، وقتی می بینند که فرجام خبرپیشین بی نتیجه بوده است .اگر با نظر من موافق نیستید همین خبر فوق را پیگیری کنید تا ببینید عمق فاجعه تاکجاست؟

مرگ مشكوك پلیكان پس از تلفات گروهی دلفین‌ها
مرگ مشكوك پلیكان پس از تلفات گروهی دلفین‌ها
مقامات دولت پرو در گزارش جدیدی اعلام كردند گروهی از پرنده‌شناسان به بررسی‌های خود را برای كشف علت مرگ مشكوك نزدیك به ۶۰۰ پرنده دریایی از جمله شمار زیادی پلیكان‌ها در سواحل شمالی این كشور، آغاز كرده‌اند.