تبلیغات
بهداشت محیط زیست - دكتر سلام
زمین پاک و سالم=زندگی سالم

در این صفحه سعی شده با چند تنی از دکترای متخصص مذاکره شده تا سوالات و مشکلات بیماری عزیزان را راهنمایی کنیم ،با توجه به مسائل موجود بایستی کاربران محترم نیز باهمکاری خود در زمینه بیان مشکلات و بیماریها مارا یاری برسانند.

                                                                                                                                         با سپاس

مصرف سیگار و قلیان؛ خداحافظی با زیبایی پوست

 

برخلاف نظریه مردودی كه قلیان را بی‌ضرر می‌داند؛ باید گفت كه قلیان حتی از سیگار بدتر است. با هر بار پك‌زدن به قلیان حدود 500 سی‌سی دود وارد ریه می‌شود، در حالی كه در سیگار این مقدار 70 سی‌سی است.

نیكوتین موجود در قلیان و سیگار به دلیل آن كه حاوی آمونیاك است، جذب بیشتری دارد و هر دو مضر است. نیكوتین، عروق و مویرگ‌ها را منقبض كرده و سبب شل‌شدن پوست و تخریب الیاف كلاژن و همچنین باعث سفیدی و ریزش مو می‌شود. هر زمان كه مویرگ‌های مسئول تغذیه پوست نتواند وظیفه خود را درست انجام دهد، چین و چروك‌ها و علائم عمیق‌تر پیری زودرس در سطح پوست به‌وجود‌ می‌آید.

خانم‌هایی كه از سیگار و قلیان لذت می‌برند، باید با چهره زیبا و پوست شفاف و جوان خداحافظی كنند، چرا كه نیكوتین سیگار یا قلیان در خانم‌ها جذب بیشتری دارد. استفاده مكرر از قلیان موجب از بین رفتن شفافیت و طراوت و در نتیجه پیری زودرس پوست می‌شود.

مصرف هیچ كرمی نمی‌تواند پیری پوست ناشی از سیگار و قلیان را برطرف كند و توصیه می‌شود خانم‌ها این عادت را ترك كنند. جالب است بدانید كه افراد سیگاری یا كسانی كه قلیان مص

كودكانی كه گاز می‌گیرند

 

گاز گرفتن كودكان در سنین پایین طبیعی است. گاهی كودك وقتی گرسنه یا در زمان دندان درآوردن است، گاز می‌گیرد. به هر حال گاز گرفتن رفتاری نامناسب و جلوگیری از ادامه آن در كودك بسیار مهم است؛ زیرا اگر این رفتار در این دوران كنترل نشود، بعدها كودك و خانواده او را با مشكلات جدی‌تری روبه‌رو خواهد ساخت. والدین برای مقابله با این رفتار در كودك باید نكاتی را رعایت كنند و سوال این است كه چگونه این رفتار مداوا می‌شود؟

اولا علت را مشخص كنیم. اگر پرخاشگر است، با یك رفتار درمانی مناسب با كودك برخورد كنیم. یعنی پاسخ تشویقی به این رفتار ندهیم و یك پیامد بد برایش در نظر بگیریم. مثلا به خاطر كار بد، كودكان را از خودمان چند لحظه‌ای دور كنیم. والدین علاوه بر این كه باید كودك را متوجه رفتار اشتباهش كنند، نباید تعریف و تمجید از او را نیز فراموش كنند. توجه به رفتار مثبت كودك و دادن هدیه و تشویق او در حفظ رفتار مثبت و عكس‌العمل صحیح از جانب او مؤثر خواهد بود.

علت‌یابی، ایجاد آرامش، آگاهی دادن به كودك، آموزش، فراهم‌آوردن شرایط و تشویق كودك راهكارهایی است كه والدین می‌توانند از طریق آنها با رفتار نامناسب گازگرفتن كودك مقابله كنند.

رف می‌كنند، حداقل یك تا دو سال از افراد همسن خود بزرگ‌تر به نظر می‌رسند.

مشاوره قبل از بارداری؛ چرا؟

 

خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامك به سامانه 30000706 پرسش‌های خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دكتر سلام» كه هر روز ساعت 13 و 30 دقیقه از شبكه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت كنند. امروز دكتر كاشانیان، متخصص زنان و استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

در پاسخ به این سوال كه قبل از بارداری مراجعه به پزشك ضروری است؟ باید گفت بله، ضروری است؛ زیرا اكثر مشكلات در حین بارداری مربوط به قبل از آن است. یكی از مواردی كه خانم‌ها برای باردارشدن باید به آن توجه كنند، بیماری‌های قبل از بارداری است كه بسیار بااهمیت است و باید درمان شود، چرا كه در حین بارداری عوارض فراوانی را در بر خواهد داشت.

یكی از این عوارض دیابت است؛ مادری كه دیابت دارد باید قبل از بارداری دیابت خود را كنترل و سپس به بارداری اقدام كند. یكی دیگر از این بیماری‌ها، فشار خون بالا و صرع است.

اضافه وزن هم قبل از بارداری باید كنترل شود. تالاسمی دیگر بیماری است كه باید مورد آزمایش قرار گیرد؛ در صورت ناقل‌بودن یكی از پدر یا مادر به آنها اجازه بارداری داده می‌شود. همچنین مصرف مكمل‌ها مثل فولیك‌اسید در مشاوره قبل از بارداری تجویز می‌شود؛ این مكمل‌ها از ناهنجاری‌های لوله عصبی جلوگیری می‌كند.

كارشناسان پیشنهاد می‌كنند سه ماه پیش از اقدام به بارداری برای مشاوره مراجعه كنید تا راهنمایی بگیرید.

بنابراین خانم‌ها باید قبل از باردارشدن با انجام یك‌سری آزمایشات به بررسی مشكلات و بیماری‌ها و درمان آن بپردازند

مصرف كربوهیدرات ها، استرس را كاهش می دهد

 

مصرف كربوهیدرات ها سبب آزاد شدن ماده سروتین در مغز شده و ایجاد آرامش می كند.

كارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در گفت وگو با خبرنگار وب دا، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: استرس یكی از عوامل تأثیرگذار بر شیوه زندگی بوده و رژیم غذایی متعادل و تمرین تنفس عمیق، ساده ترین و به صرفه ترین روش های كنترل استرس است.

سعیده معانی با اشاره به این كه بعضی از غذاها به واسطه ویتامین ها و املاح، خود سبب كاهش استرس می شوند، افزود: برنج، ماكارونی، سیب زمینی، نان، ذرت بو داده و كلوچه های كم كالری از جمله مواد غذایی هستند كه استرس را كاهش می دهند و برای رهایی از استرس توصیه می شود كه افراد معادل یك لیوان ماكارونی، برنج و یا یك عدد سیب زمینی مصرف شود.

وی تصریح كرد: استرس سبب ایجاد گرفتگی عضلانی و یبوست می شود و توصیه می شود برای جلوگیری از این امر مواد فیبر دار مصرف شود تا حركات دستگاه گوارش تنظیم شده و روده ها به خوبی كار كنند و باید در غذای روزانه حداقل 25 گرم فیبر وجود داشته باشد.

این كارشناس تغذیه ادامه داد: میوه ها، سبزی ها و غلات سبوس دار، منابع بسیار خوب فیبر هستند و بهتر است كه در وعده صبحانه، از میوه، غلات كامل و نان های سبوس دار مانند سنگك استفاده شود.

وی خاطرنشان كرد: تولید سروتین در مغز به نوع تغذیه بسیار حساس است و مصرف بیشتر سبزی ها، تولید سروتونین را در مغز افزایش داده و به افرا دكمك می كند تا بر استرس خود غلبه كنند.

مصرف تخم مرغ برای افراد ضروری است

 

تخم مرغ ارزش غذایی بالایی دارد مصرف آن در هیچ گروهی نباید حذف شود بلکه مقدار آن درصورت نیاز باید محدود شود.

به گزارش وب دا، مسؤل واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت استان خوزستان گفت: تخم مرغ یک منبع غذایی کامل و پرارزش است که دارای پروتئین با کیفیت بالا می باشد و مقدار قابل توجهی ویتامین هایD,E, B2,B12,A,  را داراست و همچنین مواد معدنی شامل کلسیم ،فسفر،سدیم و پتاسیم، سلنیوم ،روی و آهن نیز در آن وجود دارد.

مهنوش صاحبدل ادامه داد: پروتئین تخم مرغ ارزش غذایی بالایی دارد و به عنوان استانداردی برای مقایسه سایر پروتئین ها استفاده می شود و پروتئین بقیه مواد غذایی مثل گوشت و شیر از آن کمتر بوده و نسبت به آن سنجیده می شود.

 وی همچنین اضافه کرد: مصرف تخم مرغ به علت داشتن دو ماده به نام های لوتئین و گزانتین باعث کاهش احتمال ابتلا به آب مروارید و کوری ناشی از سالخوردگی می شود.

مسؤل واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت استان خوزستان بیان داشت: مصرف تخم مرغ در زنان باردار و شیرده ،کودکان و نوجوانان در حال رشد ،ورزشکاران و همه بزرگسالان سالم و همچنین برای بیماران پس از سپری کردن دوره بیماری، به دلیل ارزش غذایی بالا توصیه می شود. در این افراد مصرف یک تخم مرغ در روز بلا مانع است.

وی با بیان ارزش غذایی تخم مرغ برای کودکان، گفت: تخم مرغ از 8 ماهگی در کودکان قابل مصرف بوده و توصیه می شود تا یک سالگی 1 زرده کامل ، یک روز در میان و از 2 سالگی به بالا یک تخم مرغ در روز در برنامه غذایی کودکان باشد.

وی همچنین ادامه داد: به دلیل ارزش غذایی بالای تخم مرغ، مصرف آن در هیچ گروهی نباید حذف شود بلکه مقدار آن درصورت نیاز باید محدود شود.

صاحبدل گفت: در بیماران مبتلا به دیابت، فشارخون بالا و بیماریهای قلبی عروقی تا 3 عدد تخم مرغ در هفته مجاز می باشد و بهترین روش پخت در این افراد آبپز کردن می باشد.

 وی همچنین گفت: به منظور نگهداری صحیح از تخم مرغ دقت کنید بلافاصله پس از خرید تخم مرغ آن را به یخچال نگهداری کنید. تخم مرغ ها را برای نگهداری شستشو ندهید زیرا راه ورود میکروب از طریق منافذ موجود روی پوسته باز می شود و آلودگی به داخل آن راه می یابد.

 وی اضافه کرد: بهترین درجه حرارت نگهداری تخم مرغ در یخچال صفر تا 4 درجه سانتیگراد و رطوبت 85 درصد می باشد. و تخم مرغ تازه را می توان حدود 4 هفته در یخچال نگهداری کرد.

صاحبدل با بیان نحوه نگهداری تخم مرغ، ادامه داد : تخم مرغ را باید در طبقات یخچال و در بسته بندی مخصوص خودشان نگهداری نمود زیرا درب یخچال بدلیل نوسانات دمایی، محل مناسبی برای نگهداری تخم مرغ ها نیست. و جهت نگهداری تخم مرغ باید قسمت پهن آن رو به بالا قرار گیرد ، زیرا در غیر اینصورت امکان مخلوط شدن زرده و سفیده وجود دارد.

 وی در پایان گفت: به منظور کاهش احتمال مسمومیت ناشی از مصرف تخم مرغ باید تخم مرغ و مواد غذایی حاوی تخم مرغ را به طور کامل بپزید. و از تخم مرغ های ترک دار، شکسته و مصرف آسپرین زوال مغزی در زنان مسن را کاهش می دهد

 

توسعه زوال مغزی در زنان مسن و مستعد ابتلا به سكته مغزی و قلبی با مصرف آسپرین كاهش می‌یابد.

به گزارش وب‌دا، به نقل از نشریه BMJ‌، محققان با انجام بررسی‌های خود در یك دوره 5 ساله بر روی 681 زن 92 -70 ساله كه 601 نفر آنها در معرض خطر بالایی برای وقوع بیماری قلبی و سكته مغزی بودند و اندازه‌گیری سلامت جسمانی آنها و بهره‌گیری از آزمون MMSE‌ كه میزان حافظه، زوال عقل و نیز سرعت تسلط كلامی آنها را اندازه می‌گرفت، دریافتند كه خوردن آسپرین با دوز كم به صورت روزانه روند كاهش قدرت مغز و زوال مغزی در زنان مسن مستعد ابتلا به سكته مغزی و قلبی را آهسته‌تر می‌كند.

براساس این گزارش محققان همچنین با تجویز آسپرین با دوز كم (160 – 75 میلی‌گرم) به صورت روزانه برای دفع حمله قلبی و سكته مغزی در گروهی از زنان مورد مطالعه و قرار دادن گروهی دیگر در معرض دریافت انواع داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)‌ افزودند امتیازات آزمون MMSE‌ در سراسر گروه در این دوره 5 ساله كاهش یافت ولی میزان كاهش آن در شمار زیادی از زنانی كه هر روز آسپرین مصرف می‌كردند به طور قابل توجهی كمتر از بقیه بوده است.

نتایج این مطالعه می‌افزاید داده‌های به دست آمده از این آزمایشات حتی پس از در نظر گرفتن عواملی مانند سن، ژنتیك و استفاده از داروهای NSAIDs‌ های دیگر و شدت فاكتورهای بروز خطر بیماری‌های قلبی – عروقی نیز پایدار بوده است.

نتایج حاصل از این گزارش حاكی است كه هیچ تفاوتی در قدرت مغز كسانی كه در این دوره فقط از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAJDs) استفاده می‌كردند در مقایسه با كسانی كه استفاده نمی‌كردند مشاهده نشد.

به گفته محققان البته نتایج این گزارش حاصل از یك مطالعه مشاهده‌ای بوده و آزمون MMSE‌ نمی‌تواند تغییرات ظریف را در توانایی‌های شناختی افراد شناسایی كند اما به نظر می‌رسد آسپرین بتواند حداقل از مغز زنانی كه در معرض وقوع حمل قلبی و یا سكته مغزی هستند، محافظت كند. معیوب استفاده نکنید

استرس مداوم حافظه کوتاه مدت راضعیف می‌کند


داشتن استرس به صورت مداوم نه تنها می‌تواند انسان‌ها را بیمار کند، بلکه حتی قادر

به خدشه دار کردن حافظه‌ی کوتاه مدت نیز هست.

دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که هورمون‌های استرس‌زا باعث می‌شوند که بخش مغزی‌ پشت پیشانی دیگر قادر به دریافت ماده‌ی گلوتامات نباشد. این ماده به عنوان یک سنسور در مغز عمل می‌کند و به همین دلیل از اهمیت زیادی برخورداراست. دانشمندان نتایج این تحقیق را در نشریه‌ی علمی „Neuron“ منتشر کردند.

فعل و انفعالات مغزی

از مدت‌ها پیش برای دانشمندان مشخص شده است که استرس مداوم روی انعطاف پذیری روحی و ذهنی، دقت و همچنین حافظه‌ی کوتاه تاثیر منفی می‌گذارد. قسمتی

از مغز که مسئول حافظه‌ی کوتاه است مستقیما در ناحیه‌ی پس پیشانی قرار دارد.

با استرس مداوم، قسمتی از مغز نسبت به دریافت گلوتامات بی حس می‌شود. زمانی که فعالیت این

قسمت از مغز کاهش می‌یابد، عملکردهای مربوط به حافظه‌ی کوتاه نیز محدود  می‌شوند.

آسیب‌پذیری بیشتر نوجوانان در برابر استرس

پژوهشگران می‌افزایند که نوجوانان بیشتر از بزرگسالان نسبت به استرس مداوم حساسیت نشان می‌دهند،زیرا ساختار مغزی آنها به ویژه قسمت کورتکس

جلوی استخوان پیشانی مغز، در زمان نوجوانی هنوز در حال رشد است.

استرس زیاد در سن نوجوانی می‌تواند راهگشای بیماری‌های روحی در سنین بالاتر باشد.

دانشمندان می‌گویند:

اختلال در انتقال ماده‌ی گلوتامات یکی از مهمترین عوامل و دلایل ابتلا به بیماری‌های روحی است.

آنها به همین خاطر امیدوارند که از طریق یافته‌های جدید، فرایند شکل‌گیری

بیماری‌های روحی و نقش استرس در این میان را بهتر دریابند.


 

 

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------