تبلیغات
بهداشت محیط زیست - گسترده اقلیمی ایران
زمین پاک و سالم=زندگی سالم


گسترده اقلیمی ایران

کشور ایران به دلیل تضادهای گسترده اقلیمی، پیشینه تاریخی زیستی و نیز توان بالای گونه زایی زیستگاه های مساعدی را جهت استقرار گونه های متنوع گیاهی و جانوری پدید آورده است و وجود مناطقی مانند مناطق خزری، کویری، کوهستانی و گرمسیری حاشیه خلیج فارس زیستگاه های متنوعی را فراهم آورده است که به نوبه خود بر تنوع زیستی ایران افزوده است .
همچنین به علت قرار گرفتن این كشور در محدوده دو ناحیه جغرافیایی– زیستی جهانی پالئارکتیك (
palearctic ) و اورینتال ( ( orientalو مجاورت با ناحیه اتیوپین ( ( Ethiopian و عبور ازکمربند کویری صحاراسندی( sahara sindian ) از آن و از طرف دیگر اتصال قبلی فلات تیران با ابرقاره گندوانا ) افریقا،استرالیا،امریکای جنوبی ( و سپس جدا شدن از آن و چسبیدن به اوراسیا از زیستگاه های متنوعی برای حیات موجودات زنده برخوردار است.
این تنوع موجب گشته تا غنای گیاهان ایران قابل توجه باشد. به طوری که در کشور ایران حدود 8000 گونه گیاهی ) فقط گیاه عالی ( تشخیص داده شده است که از این نظر تعداد گونه های گیاهی ایران 80 در صد تعداد گونه های گیاهی تمامی قاره اروپا است . از طرف دیگر تنوع پستانداران وحشی ایران که شناسایی شده اند، بالغ بر 194 گونه است که در نوع خود شگفت انگیز بوده و در بین آنها از حشرخور کوتوله 2 گرمی تا نهنگ 130 تنی مشاهده می شود. در این میان دوزیستان ایران با 21 گونه خزندگان با 215 گونه و پرندگان با 520 گونه و ماهیان با 155 گونه قرار دارند. از طرفی این تنوع بالا نیاز به حفاظت دارد 95سال پس از احداث نخستین پارك ملی جهان (پارك ملی یلواستون در آمریكا) و 19 سال پس از آغاز به كار اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و حیات‌وحش (آی.یو.سی. ان) اولین سنگ بنای مناطق حفاظت شده نهاده شد.تخریب محیط زیست و بهره‌برداری بیش از حد منابع در کشور ما نیز همانند بسیاری از کشورهای جهان در طی قرن گذشته، چشمگیر بوده و تسریع در این روند در سال 1335 منجر به تشکیل دستگاهی مستقل به نام کانون شکار ایران، با هدف حفظ نسل شکار و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن شد.اولین احکام قانونی درباب شکار در تاریخ 18 اردیبهشت 1307 تدوین و تصویب شده است و در 14 اسفند 1335 مقررات مستقل و نسبتا جامعی در زمینه حفاظت از حیات وحش به تصویب مجلس وقت رسید و کانون شکار و صید تشکیل گردید که اعضاء آن را تعدادی از افراد علاقه¬مند به شکار و صید تشکیل می دادند، و به منظور اجرای قوانین تدوین شده وزیر کشور و رئیس ستاد ارتش وقت نیز به عضویت کانون مذکور در آمدند. در 16 خرداد 1346 سازمان شکاربانی و نظارت بر صید جایگزین کانون شکار گردید و این سازمان رسما به عنوان یک دستگاه مستقل دولتی فعالیت خود را با آموزش شکاربانان در سطح کشور آغاز و مناطق را نیز به عنوان پارک وحش مورد حفاظت قرار داد. در سال 1350 با مطرح شدن مسائل زیست محیطی در سطح جهان، این سازمان با تغییر عنوان به نام سازمان حفاظت محیط زیست عهده دار مسایل محیط زیست کشور گردید و همکاری خود را با سازمان های بین المللی ادامه داد.سازمان حفاظت محیط زیست طبق استانداردهای بین المللی مناطقی را تحت عنوان مناطق چهارگانه مورد حفاظت قرار داده است، که هر یک از مناطق دارای شرایط و مقررات خاص بوده وهم اکنون تعداد آنها در کل کشور به حدود 156 رسیده است
پارك ملی گلستان نخستین منطقه حفاظت شده و اولین پارك ملی ایران است كه نزدیك به نیم قرن قدمت دارد. این جنگل در ۱۹ مرداد ۱۳۳۶ به نام «منطقه حفاظت شده آلمه وایشکی» تحت حفاظت کانون شکار قرار گرفت، در شهریور ۱۳۴۲ به «پارک محمدرضا شاه» تغییر نام داد، در ۲۲ فروردین ۱۳۴۳ «پارک وحش» نامیده شد. در شهریور ۱۳۵۰ محدوده‌ای در شرق پارک به نام «قرخود» با وسعت ۳۴ هزار هکتار به آن الحاق شد و در ۱۳۵۳ عنوان پارک وحش به «پارک ملی» تغییر داده شد. در سال ۱۳۵۴ اولین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست‌محیطی کره زمین به ثبت رسیده‌است. بعد از پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۵۷ دو منطقه قرخود و آلمه مجدداً از یکدیگر جدا شدند و پارک فعلی به «پارک ملی گلستان» تغییر نام داد.
سازمان حفاظت محیط زیست ایران مناطق با ارزش زیست‌محیطی ایران را در قالب مناطق ۴ گانه به ۱۶ پارک ملی، ۱۳ اثر طبیعی ملی، ۳۳ پناهگاه حیات وحش و ۹۴ منطقه حفاظت‌شده تقسیم کرده است.این کشور دارای شرایط اقلیمی متنوعی است به طوری که از ۱۳ اقلیم شناخته شده در جهان ۱۱ نوع آن در ایران وجود دارد در عین حال شاخص‌های پایداری محیط زیست ایران در وضعیت نامناسبی قرار دارد و با کسب رتبه ۱۳۲ بین ۱۴۶ کشور در انتهای جدول مربوط قرار گرفته است

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------