تبلیغات
بهداشت محیط زیست - اکولوژی کاربردی
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
اکولوژی کاربردی :

کشاورزی مقاوم اول را در استفاده از زمین دارا می باشد.
در اینصورت کشاورز اساساً به اوت اکولوژی مبادرت می ورزد. یعنی از تأثیر خاک ، آب ، آفت و ... برایس تولید یک یا چند گیاه یا حیوان اهلی بهره می گیرد.

اوتریفیکاسیون فرآیند طبیعی است در پر شدن حوضه های آبی . در عمل آبهای مبتلا به اوتریفیکاسیون حاصلخیزترین اکوسیستم های جهان از نظر تولید گیاهی هستند.

آبگیرهای کوچک ممکن است فقط در چند سال از مرحله اولیگوتروفیک به مرحله اوتروفیک برسند.

مشخصه نهایی اوتریفیکاسیون عبارتست از رشد و نمو سریع گیاهان که موجب خفگی جانوران آبزی می شود و حوضه آب را بتدریچ از یک محیط زیست آبی به یک محیط خشکی تبدیل می کند.

در سالهای اخیر تعدادی از دریاچه ها در نتیجه این فرآیند طبیعی به مرگ دچار شده اند و تعداد دیگری در معرض خطر قرار گرفته اند. 
 
اکولوژی انسانی :

در اکولوژی انسانی ارتباط متقابل جوامع انسانی با عوامل محیطی و همچنین عوامل تحرک و مهاجرت جوامع انسانی هم  مورد مطالعه قرار می گیرد.
جامعه انسانی دارای چند ویژگی منحصر به فرد است که در اکولوژی انسانی بررسی می شود مثل فرهنگ ، قدرت تسلط بر محیط ، احساس همدردی ، بهداشت و رفاه عمومی ، افزایش جمعیت و ... .

مهمترین ویژگی جامعه انسانی فرهنگ است که آن را از دیگر جوامع متمایز می کند. یعنی انسان ذاتاً موجودی فرهنگی است و جامعه انسانی فرهنگ آفرین است.

در حالی که سایر جوامع چنین نیستند. بنابراین وجود محیط طبیعی و محیط فرهنگی و اثرات متقابل آنها در مطالعه اکولوژی انسانی باید مورد توجه قرار گیرد.
 
فرهنگ بروی هم پدیده های آمیخته با تعصب و نسبتاً پایدار و کم تغییر است کما اینکه مردم پس از مهاجرت به مکانهای دیگر تا مدتها عادات و سنن خود را حفظ می کنند.

فرهنگ از عوامل محیط تأثیر می پذیرد ولی این واقعیت بدین معنی نیست که تحت یک دسته عوامل محیطی ، فقط یک نوع فرهنگ متولد می شود.

بطور خلاصه می توان گفت که در تأثیر عوامل محیطی بر فرهنگ جبر مطلق حاکم نیست.

جامعه گیاهی معمولاً در محل خود ثابت هستند و در برابر تغییرات عوامل محیطی دگرگونی شکل و ساختمان پیدا می کنند.

افراد جامعه جانوری معمولاً متحرک هستند و در برابر تغییرات محیط صرفاً رفتارشان عوض می شود ولی انعطاف افراد جامعه انسانی در برابر عوامل محیط بمراتب بیشتر از سایر موجودات زنده است.
 
انسان بیش از هر جامعه زیستی ، قدرت تسلط بر محیط را دارد. یکی از مهمترین خصوصیات اکوسیستم ها ، تأخیر عمل هتروتروفی ها در استفاده کامل از محصول سوخت و ساز موجودات اتوتروف است ولی رفتار بی توجه انسان اختصاص مزبور را بشدت به خطر انداخته است.  

اکوسیستم های بیوسفر :

اکوسیستم های آبی و آکوسیستم های خشکی

1) اکوسیستمهای آبی : نوسانات درجه حرارت در آبها بمراتب کمتر از خشکی است یعنی هر وقت هوا گرم باشد بتدریج حرارت را می گیرد و هر وقت هوا سرد باشد حرارت را از دست می دهد.
 
مناطقی که کنار آبها هم باشند ، نوسانات حرارتی کمتری دارند مثلاً سرما به مرکبات شهرهای کنار دریای خزر همواره کمتر از شهرهای دور از آن صدمه می زند. شوری آب دریاها متوسط 35 گرم در لیتر است ولی مقدار املاح آب شیرین یک گرم در لیتر است.

اکوسیستم آبی به دو گروه آب شور و شیرین تقسیم میشود:

الف : اکوسیستم های آب شور :

زندگی دریایی عمدتاً در سه رده پلانکتونها ( زئوپلانکتونها و فیتوپلانکتونها ) ، نکتونها و کف زیها طبقه بندی می شود. بیشتر پلانکتون ها ذره بینی هستند و در منطقه روشن دریا ( تا عمق 100 متر ) زندگی می کنند، اینها در مقابل جریان آب مقاومت ندارند و لذا شناور هستند.

نکتون ها شامل شناگران قوی مثل انواع ماهی ها هستند و کف زیها آنهایی هستند که در بستر دریا می خزند. تجزیه کننده های دریا عمدتاً از گروه باکتری ها هستند.

رابطه بین تولید کننده، مصرف کننده و عوامل غیر زنده محیط در یک اکوسیستم دریایی بر اساس یک هرم غذایی است.

با توجه به تقسیم بندی جغرافیایی اقیانوسها ، می توان آنها را به عنوان زیستگاه جانداران دریایی به پنج منطقه اصلی تقسیم کرد که سه منطقه آن افقی و دو منطقه آن قائم است :
 
1: از کناره ساحل تا انتهای فلات قاره که به آن منطقه لیتورال گوییم.

2: تمام کف دریا از شیب قاره ای و دشت مغاکی ، منطقه بنتونیک خوانده می شود.
 
3: پهنه آبی که اقیانوس را پر می کند و به پلاژیک معروف است. خصوصیت اصلی اکوسیستم پلاژیک مواجهه آن با بهره برداری طبیعی و تلاطم است که هر دو عامل بلوغ را در سطح پائینی نگه می دارند.
 
4: منطقه روشن که حداکثر تا عمق 180 متر را شامل می شود که جانوران فتوسنتز کننده در این منطقه هستند.
 
5: منطقه تاریک که فقط شامل جانوران ، باکتریها و قارچها است. در منطقه لیتورال مشکل عمده با توجه به قدرت موج و ناهمواری بستر ، چسبیده مانده به زمین است و چون جذر و مد جایی است که آب و خاک بهم می رسند ، این منطقه را باید در شمار زیستگاه های بسیار تغییر پذیر زمین محسوب داشت.

در منطقه نبتونیک ، آب دریا بطور یکسان سرد و همواره تاریک است. حیوانات اعماق عمدتاً کوچک اما دهانی گشاد و شکمی کیسه مانند دارند و بیشتر آنها صیاد هستند. منطقه پلاژیک ، پهنه گسترده و دور از خشکی دریای آزاد است.  

ب : اکوسیستم های آب شیرین : این اکوسیستم ها بصورت رود ، جویبار ، چشمه و ... هستند که روی هم فقط یک درصد آب زمین را تشکیل می دهند. در حقیقت محیط آب شیرین رابط بین خشکی و آب شور است.
 
 2) اکوسیستم های خشکی : از آنجایی که توالی اکولوژیک در خشکی ها تا حد زیادی تحت تأثیر اقلیم است ، شگفت نیست که اکوسیستم های خشکی مشابه در سرتاسر جهان در ارتفاع نزدیک بهم و در عرض جغرافیایی یکسان قرار دارند.

که مجموعه این اکوسیستم های همانند را بیوم نامند.

الف : بیوم توندرا ( مناطق قطبی) : آب و هوای سرد زمین پوشیده از برف و یخ است.
 
ارتفاعات بلند مثل البرز ، هیمالیا و آلپ هم شرایط تشکیل توندرا وجود دارد. گیاهان توندرا بیشتر گلسنگها، خزه ها و درختان کوتاه هستند و جانوران این منطقه اکثراً دارای خواب زمستانی هستند مثل خرس قطبی ، جغد سفید و ... .

ب : بیوم تایگا ( جنگل های سوزنی برگ ) : آب و هوای این منطقه سرد و فصل رویش سه ماه در سال می باشد. اقلیم این بیوم از توندرا گرمتر و مرطوبتر است و بیشترین بارندگی در تابستان صورت می گیرد و پوست جانوران این بیوم نیز منبع درآمد خوبی است.

ج : بیوم جنگلهای پهن برگ ( برگ ریز )( معتدله ) : آب و هوا در تمام مدت سال معتدل و ملایم است. میزان بارندگی بین 1000 -   750   مییلیمتر است که تقریباً در تمام سال یکنواخت می بارد. در شمال ایران این جنگل ها وجود دارند که درختان بلوط ، افرا ، راش ، توسکا ، شمشاد و ... وجود دارند.

در غرب ایران درختان پهن برگ  و بوته های کوتاه وجود دارند مثل گردو ، انجیر ، انگور ، تمشک ، پسته ، گلابی ، زبان گنجشک و ... . جانوران اینجا بسیار متنوعند مثل آهو ، خرس سیاه ، خرگوش ، سنجاب ، روباه و انواع جوندگان . پرندگانی مثل دارکوب ، قرقاول و انواع مارها .

د : بیوم جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری ( جنگلهای بارانی ) : مثل جنگلهای آمازون و هند . از نظر آب و هوا مهمترین مشخصه این است که گرما در تمام طول سال زیاد و طول شب و روز مساوی است. میزان بارندگی سالانه در بعضی مناطق متجاوز از 200 میلیمتر است.
 
در ایران کرانه های خلیج فارس و دریای عمان بیوم نیمه گرمسیری هستند. دما در تابستان به بالای 45 درجه هم می رسد. تنوع درختان جنگل های بارانی برخلاف جنگل های مناطق معتدله بسیار زیاد است.

این درختان اغلب 30 تا 60 متر ارتفاع دارند. درختانی مثل موز ، خرما ، آناناس و نارگیل و در بیوم نیمه گرمسیری ایران بیشتر خرما ، کهور و کنار می رویند. جانورانی مثل مار ، سوسمار ، لاک پشت ، آهو و گرگ را می توان نام برد.

ه : بیوم علفزار ( Grass land ) : یا بیوم مراتع که یکی از خصوصیات گونه های گیاهی این بیوم گسترده تر بودن سیستم ریشه ای نسبت به اندام های هوایی آن است. بارندگی کمتر از مناطق جنگلی بوده ، میانگین 750 – 250 میلیمتر در سال است.

در بیوم علفزار ، پوشش گیاهی آنقدر فشرده و انبوه است که نمی گذارد بارانهای موسمی خاک را بشوید و خاک حاصلخیز است.

تجزیه سریع مواد آلی در خاک علفزارها ، این بیوم را بصورت یکی از غنی ترین مناطق کشاورزی جهان در آورده است. جو وحشی ، یولاف ، آگروپیرم و ... از گیاهان این بیوم هستند. درختچه هایی مثل گلابی وحشی ، ارس ، بادام وحشی و پسته وحشی و جانورانی مثل گرگ ، پلنگ ، کبک و عقاب در این بیوم وجود دارند.

ی : بیوم بیابان : وقتی رطوبت و بارندگی کم شود ، مراتع به بیابان تبدیل می شود و این نتیجه یک توالی طبیعی است. میزان باران سالیانه این بیوم کمتر از 250 میلیمتر است و آن هم بسرعت تبخیر می شود مثل کویر مرکزی ایران .

اختلاف درجه حرارت شب و روز بسیار زیاد است. روز گاهی تا 80 درجه و شب تا مرز یخبندان. گیاهانی مثل گز ، تاغ ، اسکمبیل ، گونهای خاردار ، کاکتوس ، قیچ ، درمنه ، آرتیپلکس و ... می رویند. خاکهای بیابانی غالباً دارای مقدار زیادی مواد معدنی و نمک هستند.  
  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------