تبلیغات
بهداشت محیط زیست - داروهای هوشمند
زمین پاک و سالم=زندگی سالم

 


داروهای هوشمند-داروی هوشمند چیست؟

داروهای هوشمند و به طور کلی دارورسانی هدفمند از جمله سرفصل های علمی و پژوهشی است که چندسالی است دانشمندان و محققان را در آزمایشگاه های معتبر و مجهز به خود مشغول کرده است. هدف همه این تلاش ها افزایش دقت در رساندن داروها به بافت ها و سلول های بیمار است تا به این ترتیب علاوه بر کاهش عوارض جانبی به دلیل استفاده بسیار کم و در عین حال موثر دارو، تا حد امکان درمان ها را به سمت روش های کمتر تهاجمی هدایت کند. برای رسیدن به چنین افقی فناوری های نوین و از همه مهم تر فناوری نانو به کمک محققان و داروسازها آمده است.

 


در جدید ترین دستاوردهای این حوزه، زیست شیمیدانان دانشگاه کالیفرنیا موفق به طراحی پروتئین های مخصوصی شده اند که برای تشکیل قفس های مولکولی که صدها برابر از یک سلول واحد کوچک تر است، خودآرایی می کند. آنها معتقدند خلق این ساختارهای مینیاتوری می تواند اولین گام در راستای ارائه روش های جدید تحویل دارو و حتی طراحی واکسن های مصنوعی باشد و انقلابی در عرصه سلامت و بهداشت به راه بیندازد.

 


برای رسیدن به ساختار مناسب این قفس ها ین ـ تینگ لای، یکی از پژوهشگران ارشد این طرح، از مدل های رایانه ای برای شناسایی دو پروتئینی که بتواند برای تشکیل قطعات پازلی سه بعدی با اشکال بی نقص با هم ترکیب شود، استفاده کرد. در نهایت دوازده قطعه مخصوص از این پروتئین ها که مجموع اندازه شان حدود یک ویروس بود در کنار یکدیگر قرار گرفت. قرار دادن منظم این پروتئین ها کنار یکدیگر در حالی است که اگر شما دو پروتئین تصادفی را به هم وصل کنید، می توانید انتظار یک شبکه نامنظم را داشته باشید، اما ایده محققان دانشگاه کالیفرنیا برای کنترل هندسه، ساخت یک ارتباط صلب جهت نگهداشتن دو پروتئین در مکانی است که انگار مثل پازل اسباب بازی باشد. در واقع این پروتئین ها طوری طراحی شده که برای تشکیل شبکه توخالی به یکدیگر متصل می شود و مانندیک قفس مولکولی یا یک نانوظرف برای تحویل دارو عمل می کند.

 

 


به این ترتیب لازمه دارورسانی هوشمند به بافت های بیمار، بخصوص سلول های سرطانی با بیشترین اثرگذاری ممکن فراهم شده است. تنها یک مرحله اساسی در این سیستم داروسانی باقی می ماند و آن هم اتصال یک عامل تشخیصی سلول های سرطان به بیرون این قفس، که درون آن پر از سم یا هر داروی شیمیایی دیگر است. به این ترتیب، دارو می تواند به طور مستقیم به هدف معینی مانند سلول های تومور تحویل داده شود. در مرحله بعدی ساختار مشبک این قفس های مولکولی باعث می شود تا دارو براحتی به هدف مورد نظر برسد.

 

در حالی که به نظر می رسد با این دستاورد بزرگ، محققان دانشگاه کالیفرنیا بزرگ ترین گام را در جهت دارورسانی هوشمند برداشته اند، در گام بعدی قرار است از این قابلیت در تولید واکسن های مختلف نیز بهره ببرند. البته به نظر می رسد از آنجا که کار اساسی تولید قفس های مولکولی انجام شده است، برای استفاده از آنها در بخش واکسن ها تنها لازم است ترتیب چینش پروتئین های سازنده این پازل تغییر یابد البته آن طور که از نتایج کار این محققان در مجله science آمده است، ایجاد انواع مختلفی از اتصالات بین پروتئین های یکسان یک چالش بزرگ است و برای این کار لازم است شکل قفسه با محاسبه ترتیب اسیدآمینه های مورد نیاز برای اتصال پروتئین ها بهم تحت زوایای صحیح، کنترل شود. برای رسیدن به این هدف این پژوهشگران امکان های رایانه ای متعددی را در نظر گرفته و هر امکان را به طور تجربی تست می کنند تا در نهایت بتوانند یکی را که رفتار درستی دارد، پیدا کنند.


در صورت موفقیت در عملیاتی کردن واکسیناسیون به صورت هوشمند و در ابعاد نانو، مطمئنا انقلابی در عرصه پیشگیری از بیماری های مختلف در جهان روی می دهد.

 

 

 

   بهاره صفوی

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------