تبلیغات
بهداشت محیط زیست - گیاهان دارویی
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
جایگاه گیاهان دارویی در‌طب ‌
بشر از بدو تولد با دو مشكل گرسنگی و آلام و امراض روبه‌رو بوده و در پی استفاده از گیاهان و حیوانات برای رفع گرسنگی به خواص آنها یكی پس از دیگری آگاهی یافته است. این تجارب سینه به سینه و از قومی به قوم دیگر انتقال یافت. قدیمی‌ترین تجاربی كه امروز از آن آگاهی داریم نوشته‌های روی لوح‌های گل رس، سنگ، چوب و پاپیروس‌های مصر باستان است.

این اسناد حاكی از وجود داروهای زیادی در مكاتب مختلف طب سنتی است كه همگی از مواد طبیعی بخصوص گیاهان دارویی تهیه می‌شدند. بقراط دانشمند یونانی كه بیش از 2000 سال قبل ظهور كرد تجارب گذشتگان را با نبوغ خود به شكل مدرن و كلاسیك درآورد. به همین دلیل به «پدر علم پزشكی» معروف گشت. این علم پس از بقراط كامل‌تر شد و در زمان دانشمندانی چون ابن‌سینا و رازی و داروسازانی چون جالینوس به حد كمال رسید به طوری كه كتب آنها تا اوایل قرن نوزدهم در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا تدریس می‌شد. استفاده از گیاهان دارویی به عنوان مهم‌ترین ابزار درمانی در بیماری‌ها و طب سنتی تا 1854 میلادی یعنی حدود 5/1 قرن گذشته ادامه یافت. در این زمان اولین جسم مصنوعی توسط بشر ساخته شد و پس از چند سال اولین داروی مصنوعی به بازار آمد و از آن به بعد داروهای مصنوعی (شیمیایی)‌ زیادی یكی پس از دیگری روانه بازار شدند. دیری نگذشت كه داروهای شیمیایی جایگزین بسیاری از داروهای گیاهی شدند، ولی در این زمان بشر متوجه عوارض جانبی این گونه داروها شد و در حدود 5 دهه گذشته دارویی به نام «تالیدومید» فاجعه‌ای به بار آورد كه باعث متولد شدن حدود 25 هزار كودك ناقص‌الخلقه با شرایط وحشتناك و غم‌انگیز شد. این مساله شوك بزرگی را در دنیای آن روز ایجاد كرد و دانشمندان را به فكر راه چاره‌ای انداخت. محققان و دانشمندان سراسر دنیا به اتفاق بر این عقیده بودند كه باید دوباره نگرشی علمی به داروهای گیاهی و گیاهان دارویی نمود و تا حد ممكن از مواد طبیعی كه بیشترین سازگاری را با انسان دارند، استفاده كرد. لذا از 5 دهه قبل بسیاری از تحقیقات به این نظر معطوف گشت و كارخانجات زیادی دست به تهیه این گونه داروها زدند. در حال حاضر هزاران داروی گیاهی نوین در صنایع داروسازی جهان تولید و به بازار عرضه شده است.

نكته قابل توجه این كه روز به روز توجه مردم دنیا به این گونه داروها بیشتر گشته و كارخانجات به دنبال این اقبال، سرمایه‌گذاری‌های كلانی در این زمینه كرده‌اند. سازمان جهانی بهداشت در چند سال گذشته آماری‌ ارائه نموده كه تعجب‌انگیز است. این آمار می‌گوید اگر مردم جهان را 6 میلیارد نفر در نظر بگیریم حدود 80 درصد از این جمعیت از داروهای با منشأ گیاهی استفاده می‌كنند كه این داروها به صورت نوین، داروهای سنتی یا داروهای عامیانه گیاهی می‌باشند. آمار جالب دیگری نشان می‌دهد كه بسیاری از داروهای حیاتی كنونی ازجمله داروهای ضدسرطان، ضدویروس، ضدایدز، فشار خون، چشمی، ضددرد، كورتن‌ها، هورمون‌ها و... از مواد استخراج شده از گیاهان تهیه می‌شوند. یكی از نكات مهم و قابل توجه مصرف‌كنندگان داروها عوارض آنهاست به طوری كه عوارض داروهای گیاهی كم، غیرجدی، موقتی و گذراست در صورتی كه عوارض داروهای شیمیایی و بخصوص هورمون‌ها و كورتن‌ها نسبتا زیاد بوده و گاهی به مدت طولانی یا تا آخر عمر مشكلاتی را برای مصرف‌كنندگان در بر دارند. حتی بعضی داروها دارای اثر تراتوژن یا به اصطلاح اثرات مخرب بر جنین داشته (مانند داروی تالیدومید)‌ و می‌توانند به نسل بعد منتقل شوند. از طرفی موفقیت‌های 2 تا 3 دهه گذشته از داروهای گیاهی باعث تشویق سرمایه‌گذاران در این مورد شده به طوری كه بزرگ‌ترین تبلیغ برای فروش داروها یا مواد آرایشی و بهداشتی در معرفی طبیعی یا گیاهی بودن آنهاست، اما نكته بسیار بااهمیت این كه هنوز در ایران گیاهان دارویی و داروهای گیاهی جایگاه خود را به دست نیاورده‌ اند، چراكه در قبال بیش از 4300 قلم داروی شیمیایی حدود 200 داروی گیاهی در داروخانه‌ها وجود دارد و از نظر تناسب اختلاف چشمگیری وجود دارد در صورتی كه به عنوان نمونه كشور آلمان كه خود بزرگ‌ترین تولید‌كننده مواد شیمیایی دنیاست بیش از 12 هزار داروی گیاهی تولید می‌كند و برحسب آماری نزدیك به 75 درصد از مردم آن داروهای گیاهی مصرف می‌كنند. با این گفته‌ها می‌توان به جایگاه داروهای گیاهی امروز دنیا پی برد. از طرفی اشاعه طب سنتی در جهان و ازجمله ورود این رشته در كشور ایران به دانشگاه‌ها به اهمیت داروهای گیاهی بیش از پیش افزوده است. چراكه داروهای مورد مصرف در این مكتب طبی همه طبیعی هستند.

آشنایی با گیاهان دارویی
شیرین بیان در درمان زخم معده موثر است
جام جم آنلاین: کارشناس گیاهان دارویی مرکز تحقیقات کشاورزی خراسان شمالی گفت: شیرین بیان به واسطه وجود برخی از فلاونوئیدها در درمان زخم معده و اثنی عشر روزه دار موثر است.

مهدی ایمانی در گفتگو با ایسنا افزود: یکی از مسائلی که برخی از روزه داران در ماه مبارک رمضان با آن دست و پنجه نرم می کنند دردها و التهابات معده است که روزه دار را نگران می کند که شرایط درد معده بدتر شده و امکان انجام این فرضیه از وی سلب شود.

وی افزود: در این راستا شخص می تواند طی این ماه هر شب و یا یک شب در میان از عرق شیرین بیان استفاده کنند.

ایمانی اظهار كرد: شیرین بیان در درمان بیماری‌های ریه مانند برونشیت مفید است و مواد موثره ریشه شیرین بیان مدر و ملین است.

به گفته این کارشناس گیاهان دارویی، رزین‌ها و روغن‌های فرار و ترکیبات فلاونوئیدی در ریشه این گیاه ساخته وذخیره می شود.

وی نشاسته، گلوکز، ساکاروز، آسپاراژین چربی، رزین مانیتول و مواد تلخ از دیگر موادی ذکر کرد که در ریشه این گیاه موجود است.

کارشناس گیاهان دارویی گفت: در حال حاضر استفاده از این گیاه به صورت سنتی است و برخی از افراد پودر ریشه را بر روی غذای خود می پاشند و برخی نیز این پودر را در آب حل کرده و می نوشند.

ایمانی در خصوص مشخصات این گیاه اظهار داشت: شیرین بیان گیاهی است چند ساله و مدیترانه ای که در جنوب شرق آسیا گسترش زیادی دارد. این گیاه دارای شاخ و برگ انبوهی دارد که برگ ها مکعب و دارای چهار تا هفت جفت برگچه و بک برگچه انتهایی که رنگ برگچه های آن سبز تیره است.

گل ختمی ضد سرفه قوی است
جام جم آنلاین: گل ختمی ضددرد، ضدباكتری، ضدسم، ضد التهاب، ضدسرفه، ضدعفونی كننده، ضداحتقان، ضد كرم، ادرارآور، خلط آور، كاهش دهنده قند خون، محرك سیستم ایمنی بدن، ملین و مسهل است.

به گزارش فارس، گل ختمی دارای طبع سرد و تر است و ضداسپاسم، نرم كننده سینه، خنك كننده بدن، تقویت كننده كلی بدن، ملین، مسكن، تب‌بر، ضدنزله و قابض است.

گل ختمی تقویت كننده و اصلاح كننده گردش خون، معتدل كننده اخلاط خونی، ضدسرفه، ضداسپاسم، مرطوب كننده و نرم كننده سینه و آنتی‌بیوتیك ریوی است همچنین برای رفع التهاب ریه، تسكین سرفه، رفع سرماخوردگی، درمان آنفلوانزا و رفع خس‌خس سینه مناسب است.

این گیاه دارویی ضداسپاسم و قابض است همچنین برای رفع یبوست، رفع ورم روده و معده نیز می‌تواند مفید باشد. گل ختمی تقویت كننده پوست و مو، مرطوب كننده پوست، تسكین درد پوست و ضدالتهابات پوستی است و برای درمان خشكی پوست به وسیله بخور نیز مفید است.

فراز مجاب، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار می‌دارد: گل ختمی كه از ریشه و گل آن استفاده می‌شود. از نظر طب قدیم ایران سرد و تر است.

به گفته وی، گل ختمی دارای تركیبات موسیلاژی است كه برای درمان گلودرد و برای بیماران تنفسی همچنین كسانی كه زیاد سرفه می‌كنند، می‌تواند مفید باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی می‌افزاید: گل ختمی ملین و برطرف كننده یبوست محسوب می‌شود و خلط‌آور است همچنین سرفه‌های خشك را از بین می‌برد و موجب كاهش تب بیماران می‌شود.

محمد صالحی سورمقی، استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار می‌دارد: گل ختمی از نظر طب قدیم ایران دارای طبیعت سرد و تر است.

وی گفت: گل ختمی ضددرد، ضدباكتری، ضدسم، ضد التهاب، ضدسرفه، ضدعفونی كننده، ضداحتقان، ضد كرم، ادرارآور، خلط آور، كاهش دهنده قند خون، محرك سیستم ایمنی بدن، ملین و مسهل است.

عضو هیئت دانشگاه علوم پزشكی تهران اضافه می‌كند: ریشه گل ختمی به عنوان منبع مهم موسیلاژ برای درمان گلودرد، سرفه و ناراحتی‌های معده مناسب است و به طور موضعی برای التیام زخم كاربرد دارد.

صالحی سورمقی می‌افزاید: از موسیلاژ گل ختمی پماد تهیه كرده‌اند كه برای تسكین پوست‌های ترك خورده به كار برده می‌شود؛ به طور كلی گل ختمی برای تمام اعضای بدن مخصوصاً روده‌ها، ریه‌ها، معده، كلیه‌ها و مثانه مؤثر است. گل ختمی ملین و مسهل قوی، خلط آور و ضد سرفه است و برای درمان درد شكم نیز می‌تواند مفید باشد همچنین در درمان زخم معده نیز سودمند است.

زردچوبه ضد سموم كبدی است
جام جم آنلاین: زردچوبه ضد درد، ضد اسید معده ، ضد باكتری ، ضد التهاب ، ضد سموم بعضی مارها ، ضد سموم كبدی ، ضد نفخ و مقوی معده هستند.

به گزارش فارس، زردچوبه گیاهی علفی و دارای ریزوم‌هایی است كه ساقه هوایی به ارتفاع یك تا 1.5 متر خارج می‌شود.

زردچوبه در نواحی گرم آسیا و آفریقا كشت می‌شود و مهمترین تركیبات زردچوبه پیگمان‌های زرد رنگی از دسته كوركومینوزیدها است كه این مواد به میزان 3 تا 5 درصد زردچوبه را تشكیل می‌دهند و شامل كوركومین و دزوكسی كوركومین هستند.

تركیبات دیگر شامل اسانس به میزان 3 تا 7 درصد است كه مهمترین مواد آن شامل بیس آبولن، گواین، ژرماكرن، تورمرون، زینجیبرن و كورلون هستند.

مهمترین خاصیت زردچوبه، خاصیت صفرا آوری آن است. از دیگر خواص آن اثرات ضد التهاب، ضد سموم بعضی مارها، ضد سموم كبدی، ضد باكتری، ضد سرطان، ضد نفخ و مقوی معده هستند.

محمد صالحی سورمقی استاد داروسازی دانشكده علوم پزشكی تهران نیز گفت: گیاه دارویی زردچوبه در ایران كشت نمی‌شود و از كشورهای هند، اندونزی و چین وارد ایران می‌شود.

مصرف زردچوبه مشكلات صفرا را از بین می‌برد

به گفته وی، خاصیت صفراآوری از مهمترین خواص زردچوبه است. از دیگر خواص زردچوبه می‌توان به ضدالتهاب، ضد سم و مقوی معده، ضد سرطان، ضد نفخ، ضد سموم كبدی و ضد باكتری اشاره كرد و مصرف آن مشكلات صفرا را از بین می‌برد.

استاد دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران اضافه می‌كند: مصرف زردچوبه از بیماری قلبی و عروقی پیشگیری می‌كند به دلیل اینكه زردچوبه از چسبندگی پلاكت‌ها جلوگیری می‌كند و مصرف آن موجب كاهش كلسترول خون می‌شود.

صالحی سورمقی معتقد است: بخشی از اثرات زردچوبه مربوط به رایحه آن است و بر اثر حرارت یا مرور زمان كم می‌شود و باید دانست كه زردچوبه كهنه دارای خواص كمتری نسبت به زردچوبه تازه است.

مریم مراداف، متخصص تغذیه نیز گفت: زردچوبه سرشار از نیاسین، ویتامین B3، كلسیم، آهن، روی، مس، پتاسیم و منیزیم است و دارای ماده‌ای به نام كوركومین است كه عامل ‌رنگ زردچوبه و آنتی اكسیدان قوی است كه باعث سم‌زدایی در بدن می‌شود.

به گفته وی،  كوركومین موجود در زردچوبه ضد سموم كبد، ضد التهاب و ورم، ضد دردهای روماتیسمی و التهابی است.

زردچوبه یك اسید چرب بلند و شاخه‌دار كه ضد آلزایمر است. كوركومین موجود در زردچوبه باعث كاهش چربی‌های بد خون می‌شود و ضد گرفتگی عروق است.

این متخصص تغذیه می‌افزاید: زردچوبه صفرابر، تحریك‌كننده ترشحات پانكراس، هضم‌كننده غذا، خاصیت حل كننده و دفع كننده سنگ مثانه نام برد و برای درمان التهابات لثه می‌توان جوشانده زردچوبه را قرقره كرد.

مرتضی صفوی، متخصص تغذیه نیز اظهار كرد: زردچوبه قابض، ادرارآور، خلط آور، محافظ معده، بندآورنده خون، محافظ كبد، كاهش دهنده چربی خون و مقوی معده است.

به گفته وی، برای نگهداری زردچوبه نباید از ظروف پلاستیكی استفاده كرد. بهترین ظروف برای نگهداری آن ظروف آلومینیومی و شیشه‌های رنگی (قهوه‌ای) است. هم چنین در ظرف باید كاملاً بسته باشد.

یك متخصص تغذیه هم اضافه می‌كند: ریشه و ریزوم زردچوبه كه پودر نشده است در برابر حرارت مقاوم‌تر از پودر آن است، ولی چون اكثراً پودر زردچوبه در بازار به فروش می‌رسد، برای نگهداری طولانی مدت آن بهتر است در جای خنك نگهداری شود.

زردچوبه برای زنان حامله مضر است

مراداف، نیز درباره عوارض زردچوبه می‌گوید: زنان حامله و افرادی كه به انسداد كیسه صفرا مبتلا هستند، كمتر از زردچوبه استفاده كنند.

بابونه ، مقوی معده و آرامبخش است
جام جم آنلاین: بابونه ضد درد، ضد التهاب، محرك پوست، آرامبخش، آنتی اكسیدان، افزاینده سیستم ایمنی بدن، تقویت كننده گلبول‌های سفید، ضد میكروب و مقوی معده است.

به گزارش فارس، بابونه دارای طبع گرم و خشك و از خانواده كاسنی و بومادران است همچنین این گیاه ضد صفرا و بلغم است.

از اثرات مفید گیاه بابونه می‌توان به خواصی همچون ضد درد، ضد التهاب، ضد اسپاسم، قاعده‌آور، محرك پوست، آرام‌بخش اعصاب و خواب‌آور خفیف، تسریع در ترمیم زخم، ضد ورم، ضد تومور، آنتی آلرژیك، رقیق ‌كننده خون غلیظ، آنتی اكسیدان، افزاینده دفاع ایمنی بدن، تقویت و تكثیر wbc (گلبول سفید)، عرق‌آور، ضد میكروب و تقویت معده اشاره كرد.

از خواص مفید پوستی بابونه می‌توان به ضد التهابات پوستی، برطرف كننده زخم‌های جلدی، رفع اگزما، ضد آكنه و جوش غرور، ترمیم سوختگی، زیبایی پوست، مراقبت از مو، طلایی و بلوند كردن مو و ضد‌عفونی كننده پوست اشاره كرد.

خواص گوارشی بابونه

بابونه دارای خواص گوارشی مانند آرامبخش سیستم گوارش، رفع سوءهاضمه، ضد نفخ، بادشكن، جلوگیری از زخم معده، ضد اسهال، رفع انگل اكسیور و درمان مسمومیت‌های غذایی است.

خواص هورمونی بابونه

از خواص هورمونی بابونه می‌توان به تقویت رحم، رفع ورم رحم، رفع سفتی رحم، آمنوره، قاعدگی دردناك، شیرافزا ، جلوگیری از زایمان زودرس، درمان فشار خون، ورم بیضه، انزال زودرس و چاقی اشاره كرد.

خواص اسكلتی بابونه

گیاه بابونه دارای خواص اسكلتی از قبیل ضد التهاب مفاصل، ضد درد، نقرس، رماتیسم، آرتوروز، كمر‌درد و شل كردن عضلات است.

خواص مغزی بابونه

از جمله خواص مغزی بابونه نیز می‌توان به آرامبخش ملایم، خواب‌آور، ضد اضطراب و بی‌قراری، رفع سرگیجه، رفع خستگی و تقویت حافظه اشاره كرد.

خواص قلبی و عروقی بابونه

بابونه خواص قلبی و عروقی مانند كاهنده فشار خون و رقیق كننده خون دارد همچنین خواص ریوی بابونه شامل، ضد سرفه، ضد التهاب ریه، خلط‌آور و رفع احتقان است.

خواص آنتی‌بیوتیكی و ایمنی بابونه

از خواص آنتی‌بیوتیكی و ایمنی بابونه می‌توان به افزاینده دفاع ایمنی بدن و از بین بردن عفونت قارچی كاندیدا از واژن اشاره كرد.

مرتضی صفوی متخصص تغذیه نیز اظهار می‌دارد: بابونه گیاهی دائمی و كوچك به ارتفاع تقریباً 30 سانتیمتری و دارای بویی معطر است كه در چمن‌زارها و زمین‌های شنی می‌روید.

به گفته وی، ساقه این گیاه به رنگ سبز مایل به سفید، برگ‌های آن كوچك متناوب و دارای بریدگی‌های باریك، نامنظم و پوشیده از كرك است. گل‌های آن به طور مجتمع در یك طبق كه به طور منفرد در انتهای ساقه گل دهنده در تابستان ظاهر می‌شود. در هر طبق، گل‌های سفید در اطراف و گل‌های زرد در قسمت وسط قرار دارند.

این متخصص تغذیه می‌افزاید: از زمان رومی‌ها خواص دارویی بابونه مورد توجه مردم بوده است. بابونه ضد اسپاسم، ضدالتهاب، قابض و خوشبوكننده است. چای بابونه عفونت‌های انگلی و كرم را از بین می‌برد و در رنگ مو به عنوان نرم كننده از آن استفاده می‌كنند.

صفوی اضافه می‌كند: از بابونه برای شست و شوی زخم‌ها، بافت‌های سفت و سخت استفاده می‌كنند. این گیاه تب و نفخ را از بین می‌برد همچنین از بابونه برای رفع كرم معده و روده می‌توان استفاده كرد. یكی از مهم‌ترین خواص بابونه، درمان زخم و ورم معده است.

وی می‌گوید: برای درست كردن دم كرده بابونه، (2 تا 8 گرم) یك قاشق چای خوری گیاه بابونه خشك را در یك فنجان آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید تا دم بكشد.

این متخصص تغذیه می‌افزاید: اسانس بابونه مخلوط با روغن بادام برای رفع ناراحتی‌های پوستی نظیر اگزما، كهیر و خارش می‌تواند مؤثر باشد. بابونه تب بُر، تسكین دهنده درد و تقویت كننده معده است.

بابونه برای التهاب و تسكین زخم‌های گوارشی مفید است

فراز مجاب، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار می‌دارد: گیاه بابونه شیرازی گیاهی است كه برای از بین بردن التهاب معده، اسپاسم معده و تسكین زخم‌های گوارشی مفید است.

به گفته وی، افرادی كه دچار بیماری‌های كبدی و گوارش هستند فرآورده‌ها و گیاهان دارویی كه اثر ضد نفخ دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ادامه می‌دهد: فرآورده‌هایی كه دارای عصاره و اسانس هستند اثر ضد نفخ قوی دارند و می‌توانند نفخ ناشی از مصرف برخی از مواد غذایی را از بین ببرند.

مجاب اضافه می‌كند: مراجعات مردم به پزشك به دلیل نفخ شكم زیاد است، گر چه بیماری مهمی نیست و بیماران با یك دل درد ناراحت كننده به پزشك مراجعه می‌كنند

استفاده بیش از حد از بابونه موجب تعریق زیاد، ورم چشم، سقط جنین، سردرد و سنگینی سر، پیدایش زخم در دهان، كاهش شیر مادران و ورم پروستات می‌شود.

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------