تبلیغات
بهداشت محیط زیست - مطالب مربوط به ختنه
زمین پاک و سالم=زندگی سالم

مشكلات شایع ارولوژی در كودكان چیست؟

در برخی نوزادان تازه متولد شده پسر، بیضه داخل شكم قرار دارد. والدین همیشه از این‌كه بموقع متوجه این مشكل نشده‌اند، اظهار تأسف می‌كنند. در صورتی كه بیضه‌ای كه داخل شكم بوده و پایین نیامده باشد، باید سریع توسط پزشك متخصص ارولوژیست به داخل كیسه بیضه منتقل شود و در صورت منتقل نشدن، داخل شكم، تبدیل به سرطان خواهد شد.

چنانچه بیضه داخل شكم بماند، هم برای باروری خوب نیست و هم زمینه سرطان بروز می‌یابد بنابراین هم پزشك عمومی و هم والدین باید كودك را معاینه و اگر با این مشكل برخورد كردند به دكتر ارولوژی مراجعه كنند.

توصیه ما به والدین جوان این است كه بهترین وقت ختنه در نوزادی است. عفونت ادراری در بچه‌هایی كه در نوزادی ختنه شده‌اند، 20 برابر كمتر است. اصولا در سن نوزادی عفونت، كلیه‌ها را خراب می‌كند، بنابراین بعد از تولد نوزاد پسر، باید بلافاصله ختنه انجام شود.

ختنه از بروز عفونت‌های ادراری در پسربچه‌ها جلوگیری می‌كند
گروه سلامت: مدیرعامل موسسه حمایت از كودكان با ناهنجاری‌های مادرزادی با بیان این‌كه انجام ختنه در پسربچه‌ها از بروز عفونت‌های ادراری، چسبندگی‌ها و سرطان‌های آلت جلوگیری می‌كند، افزود: در عین حال بهترین زمان برای انجام ختنه بین یك تا سه ماهگی است.

دكتر دلشاد ، مدیرعامل موسسه حمایت از كودكان با ناهنجاری‌های مادرزادی در گفتگو با ایسنا با تاكید بر اهمیت انجام ختنه در پسربچه‌ها گفت: عفونت‌های ادراری شایع‌ترین بیماری است كه كودكان پسر ختنه نشده به آن دچار می‌شوند. عفونت‌های ادراری در كودكان دختر 5 تا 6 برابر بیشتر از پسر بچه‌هاست؛ این در‌حالی است كه در كودكان پسر زیر یكسال كه ختنه نشده‌اند این روند برعكس است.
وی روند عفونت ادراری در كودكان را صعودی عنوان كرد و گفت: 99 درصد عفونت‌های ادراری در كودكان صعودی است.عفونت از ابتدای مجرای ادراری وارد شده، ‌داخل مثانه رشد كرده، عفونت مثانه را سبب می‌شود و از طریق حالب به سمت كلیه‌ها می‌رود. در مجموع عفونت ادراری در پسر بچه‌هایی كه ختنه نشده‌اند، بیشتر است. به این ترتیب با ختنه می‌توان از عفونت‌های ادراری پسربچه‌ها جلوگیری كرد.

دكتر دلشاد با بیان این‌كه عدم انجام ختنه ‌در دوران جوانی علاوه بر عفونت‌های ادراری،‌ چسبندگی‌های پوست سر آلت را به دنبال دارد، گفت: بسیاری از این چسبندگی‌ها نیاز به جراحی دارند و اغلب پزشكان دنیا به منظور جلوگیری از عود مجدد چسبندگی، ختنه را توصیه می‌كنند.

وی در ادامه افزود: عدم انجام ختنه در سنین بالاتر از جوانی می‌تواند علاوه بر عفونت‌های ادراری، اشكالات جنسی و سرطان‌های آلت را به دنبال داشته باشد. این نوع سرطان‌ها در كشورهایی كه ختنه در آنها رایج نیست، بسیار زیاد است. سرطان‌های آلت در كشورهای اسلامی تقریبا مشاهد نمی‌شود. همواره تاكید می‌شود كه ختنه به صورت كامل انجام شود؛ چرا كه در صورت انجام ناقص آن، ترشحات مخاطی كه پوست آلت را می‌پوشاند، ترشح شده و زمینه‌ساز سرطان می‌شود.
ختنه ،عامل كاهش درصدی امكان سرایت ایدز
طبق آنچه كه در این كنفرانس بینالمللی اعلام شد، ختنه میتواند امكان سرایت ایدز در مردان را درصد كاهش دهد.
به گزارش ایرنا در این كنفرانس نتایج مطالعاتی كه در آفریقا انجام شده، مورد بررسی گرفت. بر اساس این نتایج، با استفاده از ختنه میتوان ظرف بیست سال جان میلونها نفر را نجات داد. سالانه دو میلیون نفر در آفریقا به ایدز مبتلا میشوند كه با اجرای عمل ختنه این رقم میتواند بشدت كاهش یابد.
یك گزارش كه در آمریكا منتشر شده حكایت از آن دارد كه در این كشور درصد مردان بدلایل مذهبی و پزشكی ختنه شدهاند كه این رقم در انگلیس كمتر از درصد است كه آن هم به دلایل مذهبی انجام میگیرد.
در گزارشها عنوان شده كه ختنه از نظر تاریخی به زمان مصریان قدیم میرسد. یكی از اجساد مومیایی كه متعلق به چهار هزار سال پیش است نشان می دهد كه ختنه در آن زمان هم انجام میشده است.
هماكنون مسلمانان و یهودیان فرزندان پسر خود را ختنه میكنند اما در میان مسیحیها و سایر ادیان رواج ندارد.
4 اشتباه رایج درباره ختنه
1 ــ خیلی‌ها فكر می‌كنند عمل ختنه مختص مسلمانان است

ایـن ‌طـور نیست. امروزه این عمل در میان مردان غیرمسلمان نیز نسبتا رواج پیدا كرده و علتش چیزی نیست جز اثبات آثار مفیدش بر سـلامـت مـردان و جـلـوگـیـری از بـیـمـاری‌هـای خـطرناكی مانند ایدز. آمـار‌هـا نـشـان مـی‌دهـد كـه میزان ختنه نوزادان پسر در كشوری مانند آمریكا از 30 درصد (در سال 1900) به 55 درصد (در سال 1925) و بیش از 72 درصـد (در سـال 1950) افـزایـش یـافـتـه اسـت. ایـن مـیـزان در كره‌ جنوبی به بالاترین حد خود در میان كشورهای غیرمسلمان (حدود 90 درصد) رسیده است. ختنه در بسیاری از كشور‌های غیرمسلمان آفـریـقـای غـربـی (نیجریه، غنا، كامرون، سیرآلئون و كنگو)، در برخی كـشــورهــای آفــریـقــای شــرقــی (كـنـیــا، اوگــانــدا و تــانــزانـیـا) و در بـرخـی كشور‌های آفریقای مركزی و جنوبی هم نسبتا پرطرفدار شده است. در آمریكای مركزی نیز بسیاری از مردان خانواده‌های طبقه متوسط به بالا در كشور‌هایی نظیر مكزیك و گواتمالا ختنه می‌شوند.

2 ــ بعضی‌ها خیال می‌كنند درباره فواید طبی عمل ختنه مبالغه می‌شود

هـیـچ مـبـالـغـه‌ای در كـار نـیـسـت!‌ خـتـنـه واقـعـا مـی‌تواند از بروز بـسـیـاری عـفـونـت‌هـا و بـیـمـاری‌هـای خـطـرناك جلوگیری كند و شـیـوع بـیـمـاری‌هـایـی نـظـیـر ایـدز و عـفـونـت‌هـای دستگاه ادراری موجب شده‌ است تا ختنه به عنوان عامل مهمی در جلوگیری از ایـن‌گـونـه بیماری‌ها مدنظر باشد. بررسی‌های سازمان بهداشت جـهـانـی نـیـز نشان می‌دهد كه احتمال ابتلای مردان ختنه ‌شده به ایـدز، بـسـیـار كمتر است از احتمال ابتلای مردان ختنه‌ نشده. این بررسی‌ها حاكی از آن است كه ختنه ‌شدن تمام مردان طی 10 سال آیـنـده، از حـدود 2 مـیـلـیـون مـورد جـدیـد ابـتـلا بـه ایـدز جـلـوگـیـری خـواهـد كـرد و ایـن مـسـالـه مـی‌تـوانـد راهـكـار مـهـمی برای كاهش سرعت گسترش ایدز، بویژه در كشور‌های آفریقایی  باشد.

3 ــ مـی‌گویند فواید طبی ختنه فقط در دوران بزرگسالی شامل حال فرد می‌شود

ایـن‌ طور نیست. 12 تحقیق معتبر برای بررسی اثر ختنه در شـیـرخـواران انـجـام شـده و هـمـگـی به این نتیجه رسیده‌اند كه خـتـنـه، شـیـوع عفونت‌های ادراری را در شیرخواران مذكر به میزان 10 برابر كاهش می‌دهد. ضمنا با توجه به ‌آن ‌كه لااقل یك نـوزاد از هـر 10 نـوزاد نـارس، در نـخـسـتـین ماه زندگی‌اش، در مـعرض ابتلا به عفونت‌ دستگاه ادراری است؛ ختنه می‌تواند نقش بسیار مهمی در سلامت این گروه از نوزادان نیز ایفا كند.

4 ــ می‌گویند ختنه هیچ عارضه‌ای ندارد

ایـن هـم درسـت نـیـسـت. عـمـل خـتـنـه مـانـنـد هـر عـمـل جـراحی دیـگـری مـمـكـن اسـت عـارضـه‌ داشـتـه بـاشـد: خـونریزی، عفونت، فیستول‌، كیست‌، تجمع لنف، زخم آلت، پل پوستی و چیزهایی از ایـن قـبـیـل. الـبـتـه شـیـوعـش بـسـیار كم است (كمتر از یك درصد) و عـلـتـش هـم مـعـمـولا چـیـزی نـیـسـت جـز انـجـام نادرست این عمل جراحی. پزشكان معتقدند بیشتر عوارض ختنه در اثر ختنه كردن توسط افراد ناوارد به وجود می‌آید و تمام این عوارض، در صورت آمـوزش صـحـیـح فـرد ختنه‌كننده و انجام مراقبت‌های لازم، قابل پـیـشـگـیـری‌انـد. بـروز عـوارض خطرناك‌تر واقعا نادر است، اما به هـرحـال، انـجـمـن آكـادمـی پـزشـكـان خـانـواده آمـریـكـا در فـهـرسـت عوارض این عمل جراحی، از مرگ (یك نفر از هر 500 هزار نفر) و قطع آلت تناسلی (یك نفر از هر یك میلیون نفر) نیز نام می‌برد.

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------