تبلیغات
بهداشت محیط زیست - بی‌تحركی به اندازه سیگار، آدم می‌كشد
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
بی‌تحركی به اندازه سیگار، آدم می‌كشد
اگر برای بلندشدن از جای خود و شروع به حركت تنها به‌دنبال محركی هستید، كافی است تا این پیغام را بشنوید كه بی‌تحرکی برای انسان‌ به اندازه سیگار كشیدن خطرناك است و عوارض مرگبار دارد.

حال اگر به فرض بتوان همه افراد بی‌تحرك را به حركت و ورزش وادار كرد شاید بتوان از مرگ بیش از 5 میلیون نفر در سال پیشگیری كرد و جالب اینجاست كه آمار مرگ و میر در اثر مصرف سیگار هم سالانه چیزی حدود 5 میلیون نفر بر آورد شده است.

آمار پیش‌بینی شده درباره جلوگیری از مرگ 5 میلیون نفر در صورتی موفقیت‌آمیز خواهد بود كه همه این باور را در خود ایجاد كنند كه به طور هفتگی برنامه‌ای حدود 150 دقیقه یا بیشتر برای تمرین ورزشی اختصاص دهند. این ورزش‌ حتی می‌تواند شامل پیاده‌روی ساده‌ روزانه هم باشد.

آی مین لی از دانشگاه هاروارد در این زمینه گفت: هم‌اكنون همه تلاش ما این است كه آمار دقیقی به دست بیاوریم كه چنانچه می‌توان همه افراد بی‌تحرك را به حركت وادار كرد و به بیان دقیق‌تر تا چه میزان می‌توان از مرگ آنها جلوگیری كرد.

او از چهار سال پیش به تجزیه و تحلیل موارد مرگ و میر در اثر چهار بیماری كه به میزان زیادی با تحرك افراد مربوط می‌شد، پرداخت. این بیماری‌ها شامل بیماری عروق كرونر قلبی، دیابت نوع 2، سرطان روده و سرطان سینه بود. تیم او همچنین این اطلاعات را با افزودن میزان سطح این تمرینات و مقایسه آنها با هم توانست به نتایج دقیق‌تری دست یابد.

آنها طی مطالعات خود متوجه شدند اگر هریك از این بیماران بتوانند فعالیت بدنی خود را به حد هدف برسانند در سطح مرگ و میر آنها كاهش قابل ملاحظه‌ای مشاهده می‌شود. به طور مثال 6 درصد از مرگ و میر افراد مبتلا به حمله قلبی، حدود 7 درصد از مرگ و میر افراد دیابتی و 10‌درصد از مرگ و میر مبتلایان به سرطان سینه و روده با فعالیت ورزشی روزانه كاهش می‌یابد.

همه‌گیر شدن ورزش

مكانیزه‌شدن زندگی، سهولت حمل ونقل وتبدیل شدن اوقات فراغت به تفریح‌های بدون تحرك مثل تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای عامل اصلی كم‌‌تحركی بشر امروزی است. بشر روز‌به‌روز به‌سمت صنعتی‌سازی، مكانیزه‌شدن و وابستگی بیشتر به ماشین‌ها پیش می‌رود و این شرایط ایجاب می‌كند كه درساعات پرمشغله و پراسترس و در عین حال كم‌تحرك، زمانی مناسب برای انجام فعالیت‌های بدنی در نظر بگیریم و اگر چنین نكنیم در واقع یك قدم به سمت خودكشی برداشته‌ایم.

به طور كلی 42 درصد از بالغان در طول روز حدود 4 ساعت را صرف نشستن و دوسوم از نوجوانان روزانه حداقل 2 ساعت از وقت خود را صرف تماشای تلویزیون می‌كنند.

باید شرایط را طوری مهیا كرد كه نه‌تنها انگیزه فعالیت بدنی كاهش پیدا نكند، بلكه با تشویق و اهمیت دادن به این‌موضوع روح جمعی را در شركت در این برنامه تقویت كنیم.

اجبار به راه رفتن

تاكنون بیش از صد شهر در دنیا با ایجاد طرح‌هایی دوره‌ای در مجاورت خیابان‌های پر رفت و آمد توانستند بر این مشكل غلبه كنند. این طرح جالب كه سیكلوویا نام گرفته. برای اولین بار در بوگوتای كلمبیا آغاز شده است. هرساله به مدت 72 روز و در 100 كیلومتر از خیابان‌های برخی شهرها عبور و مرور اتومبیل ممنوع می‌شود و رهگذران برای رسیدن به مقصد باید پیاده‌روی كنند.

با آغاز این طرح در بوگوتا چیزی حدود یك میلیون نفر كه درگیر این طرح شدند، مجبور بودند مدت 140 تا 180 دقیقه در هفته پیاده‌روی كنند كه این خود باعث شد تا این مردم به هدف تعیین‌شده برای سلامتی نزدیك شوند.

در مطالعه‌ای دیگر كه روی تاثیر دستگاه پدومترـ كه می‌تواند تعداد قدم‌های هر فرد در روز را تعیین كند ـ انجام شد، معلوم شد كه داشتن این دستگاه نیز خود می‌تواند یك‌عامل ایجاد انگیزه برای حركت و ورزش باشد. در این مطالعه به بازخورد این امر و این‌كه چه میزان از مردم از آن استفاده كردند كار شد و از این طریق محققان توانستند باتوجه به نیاز‌ها هدف‌های جدیدتری نیز تعیین كنند.

تماشای مسابقات، ورزش نیست!

مسابقات ورزشی كه در گوشه و كنار دنیا برگزار می‌شود در تقویت انگیزه ما برای توجه بیشتر به تحرك و ورزش تاثیر دارند. آدرین بومن در این باره می‌گوید: مسابقات ورزشی بیشتر مربوط به نخبگان هر رشته ورزشی و در ارتباط مستقیم با غرور و تعصب ملی است، ولی كمتر رابطه‌ای با كار‌های روزمره قشر عادی مردم دارد. او همچنین در تحقیقاتش نشان داد كه المپیك‌سیدنی درسال 2000 هیچ تاثیری در سطح فعالیت بدنی مردم استرالیا نداشت و نمی‌توان در ایجاد همه‌گیری فعالیت بدنی نقش بسزایی برای آن قائل بود.

دلیلی كه او برای این حرفش می‌آورد این است كه اگر نهاد مدرسه مدارس تنها به تجلیل برندگان مسابقات خاص ورزشی بپردازد دیگر دانش‌آموزان عادی مجال ترقی پیدا نمی‌كنند، بنابراین بهتر این است كه این نوع ارزشگذاری برای تفریح‌هایی كه دارای تحرك خوب بدنی است نیز لحاظ شود تا انگیزه بیشتری در كودكان ایجاد كند.

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------