تبلیغات
بهداشت محیط زیست - فیزیولوژی
زمین پاک و سالم=زندگی سالم

فیزیولوژی چیست؟

فیزیولوژی از اعمال جانداران یعنی اینکه چگونه غذا می خورند، تنفس میکنند، حرکت می کنند و از چگونگی تلاش آنها برای بقاء حیات سخن می گوید. با کلمات فنی بیشتر ، فیزیولوژی علمی است پیرامون غذا و تغذیه ،گوارش،تنفس،انتقال گاز ها توسط خون، گردش خون و عمل قلب، دفع و عمل کلیه ها ، عضلات و حرکات و جزو آنها.  جانور مرده دارای اندام هایی است که در واقع قادر است تمام اعمال ذکر شده فوق را انجام دهد و لی این اعمال فقط در موجود زنده روی می دهد.هم چنین ، فیزیولوژی درباره ی چگونگی انطباق جانداران با مصائب محیط خود سخن می گوید که چگونه آب کافی برای بقاء بدست می آورند و آب اضافی خود را دفع می کنند.چگونه از هلاکت ناشی از انجماد و یا گرمای شدید اجتناب می کنند. حرکات آنها برای یافتن محیط مناسب، غذا و جفت به چه ترتیبی است و چگونه بوسیله ی اندام های حسی اطلاعاتی راجع به محیط خود کسب می کنند. بالاخره فیزیولوژی پیرامون کیفیت تنظیم اعمال فوق سخن می گوید که چگونه اعمال مزبور با یکدیگر ارتباط برقرار می سازند و در بدن موجود منفردی به صورت دستگاه واحدی عمل می کنند.

فیزیولوژی تنها به توصیف اعمال اکتفا نمی کند بلکه به چون و چرای مطلب نیز می پردازد. برای پی بردن به اعمال جانوری بایستی هم با ساختمان بدن و هم با برخی از اصول مقدماتی فیزیک و شیمی ، آشنایی داشت. برای مثال تا زمانی که اکسیژن را نشناسیم نمی توانیم به بحث در مورد تنفس بپردازیم. از قدیم حرکات تنفسی را به عنوان پدیده ی مرگ و یا حیات می شناختند اما تا زمانی که شیمی دان ها اکسیژن را کشف نکردند معنی تنفس نیز معلوم نگردی.

با استفاده از بررسی مقایسه ای می توان به تفهیم عمل جانداران کمک کرد.از طریق مقایسه جانوران مختلف و آزمون روش هایی که هریک از جانداران بدان وسیله بر مصائب زندگی محیط زیست خویش فائق آمده اند می توان نسبت به اصول کلی، بینشی بدست آورد که در غیر آن صورت مکن بود از نظر ها پنهان بماند.

هیچ جانوری مستقل از محیط خود زندگی نمی کند و نمی تواند هم زندگی کند ، زیرا جانوری  که از منابع موجود در طبیعت بهره می گیرد بایستی بتواند بر مشکلات آن نیز فائق آید . بنابراین مطالعات مقایسه ای و محیطی هر دو برای کسب بینش فیزیولوژی ضروریست.

کاوش در چگونگی تفوق حیوان بر محیط زنگی خودش غالباً نشان می دهد که چه چیزی برای حیوان مفید است. این مطلب ممکن است با دشواری ما را به حکمت غائی یا تلئولوژِی (Teleology)  نزدیک کند اما بسیاری از زیست شناسان آنرا از نظر علمی ، درست نمی دانند. با این حال ، همواره متمایل به این پرسش هستیم که ‹‹ چرا ›› و یا‹‹ چه چیز›› برای حیوان مفید است؟ بهر حال فرقی نمیکند، حیوان ناگزیر است که ادامه حیات دهد و کشف چون و چرا ها راز موفقیت آن، عملی نادرست و یا غر اخلاقی محسوب نمی شود.اگر حیوانی نتواند در راه حل های مسائل بقاء خویش توفیق یابد ؛ بنابراین دیگر آن حیوان وجود خارجی نخواهد داشت تا مورد مطالعه قرار گیرد.

فیزیولوژی گیاهی چیست؟

به طور کلی فیزیولوژی گیاهی را می توان مطالعه اعمال حیاتی گیاه، فرآیندهای دینامیکی رشد، متابولیسم و تولید مثل در گیاهان زنده دانست. چگونه فیزیولوژیکی گیاهی از رشته های نزدیک به خود مثل بیوشیمی، بیوفیزیک و بیولوژی مولکولی متمایز می شود.

مثال فتوسنتز را به عنوان مثال در نظر بگیرید. بیوشیمیست ها آنزیم های کلروپلاست را خالص سازی کرده و خصوصیات آنها را در لوله آزمایش مطالعه می کنند، متخصصان بیوفیزیک غشاها را جداسازی نموده و خصوصیت آنها را بررسی می کنند، دانشمندان بیولوژی مولکولی ، ژن های کد کننده پروتئین های فتوسنتز را شناسایی کرده و تنظیم آنها را در طول نمو مطالعه می کنند. در عوض متخصص فیزلوژی گیاهی، فتوسنتز را در عمل در سطح مختلف اندام ها، از جمله کلروپلاست، سلول، برگ و گل گیاه مطالعه می کند. به عبارت دیگر بیوشیمیست ها، متخصصان بیوفیزیک و بیولوژی مولکولی، اجزای سلول را کم و بیش در لوله آزمایش به طور مجزا مورد بررسی قرار می دهند. در حالیکه صاحب نظران فیزیولوژیکی گیاهی، راه های عملکرد متقابل اجزاء با یکدیگر برای انجام فرآیندها و اعمال حیاتی را مورد مطالعه قرار می دهند. سلول واحد اصلی حیات است. مولکول کوچکترین واحد یک ماده است و تمام خصوصیات آن ماده را دارد. سلول نیز تمام خصوصیات گیاه کامل را دارد. این خصوصیات را Totipotency می گویند.


سلول زنده دو خصوصیت دارد:
۱. انجام کار سلولی ( جریان سیتوپلاسمی )
۲. غشاء نیمه نفوذپذیر

به علت وجود غشاء نیمه تراوا محلول هیپرتونیک موجب پلاسمولیز و هیپوتونیک موجب تورژسانس سلول می شود، ولی محلول ایزوتونیک بی اثر است.

فیزیولوژی یا کاراندام‌شناسی*[۱] دانش عملکرد سامانه‌های زنده است و یکی از مهمترین شاخه‌های زیست‌شناسی(بیولوژی) است که به مطالعه اعمال حیاتی موجود زنده، اندام‌ها، بافت‌ها، سلول‌ها و عناصر سلول می‌پردازد. برای درک عمیق اعمال حیاتی، سعی می‌گردد که خواص و روابط بین این اعمال و تغییراتشان در محیط‌های مختلف و یا در شرایط گوناگون موجود زنده و با استفاده از روابط علم فیزیک و ریاضی، مورد بررسی قرار گیرد. فیزیولوژی، تکامل و توسعه این اعمال در یک گونه و در یک موجود زنده و همچنین تغییرات و تطابق آنها با شرایط محیطی متغیر را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

فیزیولوژی دانش بررسی نحوه کارکرد اندام‌های مختلف بدن می‌باشد. فیزیولوژی از شاخه‌های زیست‌شناسی که خود به زیرشاخه‌های فیزیولوژی جانوری، فیزیولوژی گیاهی، فیزیولوژی سلولی و فیزیولوژی پزشکی (انسانی)، نوروفیزیولوژی، فیزیولوژی ورزشی و... تقسیم می‌شود. فیزیولوژی همچنین یکی از دانش‌های پایه‌ای در پزشکی است که ارتباط تنگاتنگی با دانش کالبدشناسی(آناتومی) دارد.

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------