تبلیغات
بهداشت محیط زیست - 10 آبشار غیرقابل تصور
زمین پاک و سالم=زندگی سالم
حلقه رنگین‌كمان ایجاد شده بالای آبشار‌ها یادآور تابلوهای نقاشی است، اما هرگز حس دیدن این آبشارها از نزدیك قابل مقایسه با احساس لطیف آن تابلوها نیست.

این رنگین‌كمان‌ها از دور همانند نقشه گنجی است كه علاقه‌مندان و ماجراجویان را به سمت گنجی بزرگ راهنمایی می‌كند؛ هرچه این حلقه‌ها بزرگ‌تر باشد بیانگر عظمت آبشار آنهاست.

حالا اگر علاقه‌مند به بازدید از آبشار‌های زیبای جهان و البته حیرت‌انگیز‌ترین آنها هستید بار سفر ببندید تا همراه چمدان به 10 آبشار غیرقابل تصور در گوشه و كنار جهان سری بزنیم.

هرچند نامی از آبشارهای ایران در این فهرست نیست، اما امید است كه با معرفی دقیق و به‌جای این جاذبه‌های طبیعی در ایران در آینده شاهد درخشش نام این آبشارها بویژه در استان لرستان باشیم.

آبشار ویكتوریا

این آبشار بسیار زیبا كه حد فاصل مرز كشورهای زیمبابوه و زامبیا واقع شده یكی از زیبا‌ترین آبشار‌های جهان و البته اولین رتبه فهرست 10 تایی ماست كه هر ساله دلیل اصلی بازدید بسیاری از گردشگران به این منطقه از كره خاكی است. آبشار ویكتوریا در گویش محلی مردم زیمبابوه به موسی اوآ تونیا معروف است.

این آبشار بسیار زیبا و جالب حدود دو كیلومتر عرض و 180 متر ارتفاع داشته و شاید از آن به عنوان عریض‌ترین آبشار جهان بتوان نام برد.

هرچند نزدیك شدن بیش از حد به این آبشار طبیعی كمی خطرناك باشد، اما هستند افرادی كه برای درك واقعی این زیبایی تا فاصله چند متری آن پیش رفته‌اند.

این آبشار خارق‌العاده در سال 1855 میلادی توسط ماجراجویی به نام دیوید لیوینگستون كشف و به نام ملكه ویكتوریا نامگذاری شده است.

در فصول پرآب سال حدود 19 میلیون فوت مكعب آب از این آبشار می‌گذرد و همانند فوراه حجم زیادی آب را به آسمان پرتاب می‌كند كه می‌توان از فاصله 30 كیلومتری ابر بزرگ حاصل از این فوران را مشاهده كرد.

نیاگارا

دومین نام مشهور در فهرست 10 تایی ما نامی آشنا برای تمام ساكنان دهكده جهانی و البته آمریكاست و هرچند ساكنان قاره آمریكا و البته مردم مناطق اونتاریو و نیویورك اعتقاد دارند كه نیاگارا یا آبشار خانگی آنها بزرگ‌ترین آبشار جهان است، اما این آبشار برای آنها بزرگ‌ترین نعمت خدادادی است كه علاوه بر تامین آب و برق منطقه هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به‌سمت خود می‌كشاند تا اقتصاد گردشگری این شهرها همیشه از رونق خوبی برخوردار باشد.

هرروز صبح تا هنگام غروب آفتاب قایق‌های تفریحی زیادی صدها گردشگر را به نزدیكی این آبشار می‌برد و هزاران قطعه عكس از آن گرفته و در نهایت در سراسر دنیا منتشر می‌شود. گرچه این آبشار بزرگ‌ترین نیست، اما توانسته نقش بسیار مهمی در اقتصاد منطقه ایفا كند.

نیاگارا كه یكی از آبشارهای نعل اسبی بسیار معروف در جهان است درست به همین دلیل توانسته دومین رتبه فهرست ما را به خود اختصاص دهد. این آبشار در فصل پرآب خود تقریبا شش میلیون فوت مكعب آب را از خود عبور می‌دهد. البته اشتباه نكنید؛ فقط در یك دقیقه، بله دست خواندید یك دقیقه!

آنجل

حالا كه صحبت از عظمت و بزرگی آبشارها شد، بهتر است بدانید كه مردم ونزوئلا نیز به آبشار آنجل در كشورشان می‌بالند. این آبشار كه از فاصله یكهزار متری به سمت پایین سرازیر می‌شود، واقعا یكی از عجایب خلقت در این كره خاكی است.

آنجل یكی از مرتفع‌ترین آبشارهای جهان است و به عنوان سومین آبشار بزرگ جهان انتخاب شده است.

مردم محلی ونزوئلا به این آبشار كرپاكوپای مرو می‌گویند.

این آبشار مرتفع تك‌شاخه جهان سال 1937 میلادی كشف شد و از آن تاریخ تاكنون به عنوان مقصد بسیاری از محققان و البته گردشگران سراسر جهان بوده است.

كایتئور

در كشور گویان نیز یكی دیگر از آبشارهای عجیب بزرگ جهان روی رودخانه پوتارو به نام كایتئور وجود دارد. این آبشار حدود 226 متر ارتفاع و حدود 130 متر عرض دارد.

كایتئور كه بین جنگل‌های پوشیده شده از درختان واقع شده همانند نگینی در میان این فضای سبز خودنمایی می‌كند و همین پوشش گیاهی باعث شده تا مدت‌ها وجود آن از دید ماجراجویان و البته محققان دور بماند.

درباره وجه تسمیه نام این آبشار افسانه‌ای بین بومیان منطقه رواج دارد كه می‌گوید سال‌ها پیش رییس یكی از قبایل معروف كشور به نام كای برای حفظ جان مردم قبیله در برابر قبیله‌ای متجاوز فداكاری كرده بود، بنابراین نام كای در كنار تئور (Teur)‌ كه به معنی سقوط است در كنار هم نام كایتئور را به وجود آورد تا پس از سال‌ها نام این آبشار زیبا به نام این قهرمان بومی باشد.

گوكتا

گوكتا كه تا سال 2005 میلادی وجودش توسط مردم بومی منطقه چاچاپویا در كشور پرو از دنیای خارج مخفی نگه داشته شده بود، پنجمین آبشار شگفت‌انگیز و زیبا در فهرست 10 تایی ماست.

این آبشار كه در كشور سرسبز پرو واقع شده از جاری شدن آب رودخانه شاراواسی و سقوط آب از فاصله 253 متری به داخل دره منظره‌ای غیرقابل باور را برای بازدیدكنندگان به وجود می‌آورد.

استفان زیمندورف همراه با یك گروه محقق از كشور پرو توانست ارتفاع این آبشار را از نقطه شروع و ریزش در داخل دریاچه حدود 2531 فوت (حدود یكصد متر) اندازه‌گیری كند.

كشف این آبشار باعث شد تا دهكده‌ای بسیار باستانی به نام چاچاپویا كه مربوط به سال‌های 800 تا 1400 میلادی بود نیز در دره آن كشف شود.

كارشناسان و باستان‌شناسان متوجه شدند كه این دهكده از دوران باستان به طرز غیرقابل باوری دست نخورده باقی مانده و علت آن را عقیده ساكنان محلی در طلسم شدن آن منطقه می‌دانند.

یوسمیته

به طور كلی قاره آمریكا و بویژه ایالات متحده یكی از سرزمین‌هایی است كه تعداد زیادی آبشار را در خود جای داده است.

یكی دیگر از آبشارهای معروف این قاره كه یوسمیته نام دارد با ارتفاعی حدود 2390 فوت (حدود 90 متر)‌ در فهرست ما توانسته رتبه ششم را به خود اختصاص داد.

یوسمیته كه در پارك ملی یوسمیته در ایالت كالیفرنیا قرار دارد اصلی‌ترین جاذبه گردشگری طبیعی برای ماجراجویان و علاقه‌مندان در این منطقه است.

 

الگوازو

هفتمین آبشار غیرقابل تصور فهرست 10 تایی ما آبشاری به نام الگوازو بین كشورهای زیبا و سرسبز برزیل و آرژانتین واقع شده كه دیدن آن به همه ماجراجویان و طبیعت‌دوستان توصیه می‌شود.

دهانه باورنكردنی این آبشار نزدیك به سه كیلومتر عرض داشته و به صورت 275 رشته آب از ارتفاع 269 فوتی به داخل رودخانه الگواكو سرازیر می‌شود.

طبق تحقیقات به عمل آمده توسط دانشمندان در هر ثانیه حدود 1.3 میلیون لیتر آب از این آبشار سرازیر می‌شود.

پس می‌توانید تصور كنید كه چه صدای زیبایی را خواهید شنید وقتی نزدیك این آبشار چادر زده باشید كه واقعا قابل وصف نیست.

اگرچه به دلیل حجم انبوه آب سرازیر شده و همچنین منطقه آبشار شاید نتوان زیاد به آن نزدیك شد، اما عظمت و شكوه آن حتی از كیلومترها دورتر نیز قابل تشخیص است.

الگوازو نامی برگرفته از لغات گوارانی و توپی به معنای آب انبوه یا آب عظیم است. گرچه این نام از افسانه‌های كهن برگرفته شده و حاكی از عشقی بی‌پایان بین دو فرد است، اما در واقعیت نیز نگریستن به این آبشار انسان را مسحور تماشای خود می‌كند و همین زیبایی خیره‌كننده باعث شده به فهرست عجیب‌ترین‌های ما راه پیدا كند.

ساوترلند

اما هشتمین آبشار زیبا و شگفت‌انگیز در سرزمینی عجیب و بسیار جذاب برای گردشگران و البته ماجراجویان طبیعی قرار دارد.

آبشار ساوترلند در نیوزیلند آبشاری سه مرحله‌ای است كه از ارتفاع 1904 فوتی به پایین می‌ریزد و منظره‌ای بسیار جذاب و دیدنی را برای طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به چادر زدن كنار این گونه آبشارها پدید آورده است.

آبشار ساوترلند كه به نام كاشف خود یعنی دونالد ساوترلند نامگذاری شده زمانی كشف شد كه او به دنبال راهی برای دسترسی به دریاچه واكاتیپو (Wakatipu)‌ در نیوزیلند امروزی بود.

سه‌مرحله‌ای بودن و آب‌بندهای طبیعی ایجاد شده در هریك از مرحله‌ها باعث شده كه شكلی عجیب و جذاب به آن بدهد و در فهرست ما جایی برای خود دست و پا كند.

اوزود

نهمین نام از فهرست 10 آبشار عجیب ما در سرزمینی گرم و كویری واقع شده و مربوط به كشور مراكش یا همان سرزمین عطر و رنگ است.

آبشار اوزود با ارتفاعی حدود 110 متر همان طور كه از تصویرش پیداست این پرسش را در ذهن هر ماجراجویی ایجاد می‌كند كه چه كسی قدرت به‌وجود آوردن این همه زیبایی را در دل سرزمینی خشك و گرم داشته است؟ این آبشار زیبا علاوه بر سیراب كردن زمین‌های اطرافش هر ساله توانسته تعداد زیادی از علاقه‌مندان به طبیعت را از دیگر نقاط جهان به مراكش بكشاند و برای حداقل یكی دو روز كنار خود نگه دارد.

براون

آخرین رتبه از فهرست ده تایی ما مربوط به آبشاری از سرزمین نیوزیلند است و گرچه نامش در فهرست بلندترین آبشارهای جهان ثبت شده، اما در فهرست عجیب‌ترین‌های ما نیز نامش به‌چشم می‌خورد.

آبشار براون از ارتفاع 836 متری به داخل دره سرازیر شده و عنوان بلندترین آبشار تك‌رشته‌ای جهان را به خود اختصاص داده، اما نكته جالب توجه آن كه باعث شده در فهرست عجیب‌ترین‌های ما نیز قرار گیرد دریاچه‌ای طبیعی به همین نام قبل از این آبشار است كه واقعا تصویری شگفت‌انگیز و رویایی را به هر بیننده‌ای ارائه خواهد داد.

هرچند شدت جریان آب ایجاد شده باعث خطرناك بودن این دریاچه در ارتفاع 800 متری شده، اما هر ساله تعداد زیادی گردشگر و ماجراجو به پارك ملی فیوردلند در جنوب نیوزیلند سفر می‌كنند تا چند عكس یادگاری و كوله‌باری از خاطرات را با خود به خانه ببرند.(

  -------------- ----------- -----------
صفحات
نویسندگان
برچسب ها
نظر سنجی
آیابرای نویسندگی و طراحی وتشکیل انجمن می توانید دست دوستی داده و با ماهمکاری کنید؟دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 ------------------------------------------

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

-------------------- -------------- --- تماس با ما ------------------------ ---------------------------
 ------------------------
weblogbartar.ir
weblogbartar.ir
------------------ -------------------------
------------------------------
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
------------------------------------
-------------------------------- ------------------------------- -----------------------------

بهداشت محیط زیست

-----------------------------

بهداشت محیط زیست

------------------------------ --------------------------------
--------------------------
--------------------------------- تماس با ما ------------------------